HGSP (HG Spot d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HGSP (HG Spot d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ovo je dionica s velikim potencijalom, pada prema dolje i rasta prema gore, pad prema dolje je ispunila zbog loših vijesti, a sada na dobre vijesti očekujem jednako tako intezivan rast.

Intenzivan rast? Na osnovu čega to očekuješ?

Prvo se treba desiti ukupni ekonomski rast da bi se povećala javna potrošnja a osim toga, informatičko tržište prije recimo 5g i danas nije isto. A sporazum sa vjerovnicima znaći samo toliko da još drže glavu iznad površine. Kada (ako) dupliraju promet da bi mogli otplaćivati kredite i zarađivati onda možemo razgovarati o značajnom rastu, do tada…

@ kvazar

pokusavam ne biti bezobrazan, ali tvoje promisljanje je nevjerojatno naivno [pray]
sad biras dionice metodologijom "koliko su pale od ATH" ?? i to, bez ikakvog razmisljanja sto se danas desava i sto ce se sutra desavati sa ekonomijom, sektorom, konkurencijom?? Od ATH su prosle bar 3 godine i danas je HGšrot: zaduzen 200 milijuna kuna !!!!, ima 10tak malih dućana, cesto nema robe, skupi su, web shopovi su im ozbiljna konkurencija, posluju samo preko msana, ime im je upropasteno, svi kljucni dionicariu prodaju, ….

sto je tu dobro? to sto jos zive zahvali gluposti zabe jer ih mora pratiti. inace bi rezervirati bar 150 milijuna kuna, a to zanci da bi netko ostao bez menadjerskih pozicija i privilegija. pa ovako odrzavaju hg na zivotu dok ide ….

nemam nista protiv tvog samoubilackog nacina investiranja (pored ovoliko sjajnih prilika na burzi u hrvata i sire), ali ne navlaci druge ljude. I nemoj pricati bajke jer to znaci lagati. A to nije lijepo [embarass]

Na osnovu toga što kada su bile loše vijesti, dionicu su zatukli i više nego što je trebalo s obzirom na realno stanje, čak 94 posto!! Pa nisam nigdje pročitao da je HGSP bankrotirao i otišao u stečaj???!!

Pa po zdravo seljačkoj logici, na dobre vijesti bi je trebali dići tamo gdje i pripada, a to je sigurno puno više od 20-ak kuna, jer ta je cijena na burzi bila u vrijeme dok se špekuliralo da HGSP zatvara zauvijek svoja vrata. A kada pišem ovdje o zaradi, ne mislim na period od nekoliko godina, ne mislim na zaradu od koje će naši unuci profitirati, nego mislim na period od narednih godinu dana, to je za mene vrijeme koje je idealno za špekulaciju i dobru zaradu na HGSP, a oni koji ne misle tako, neka ulažu u HT, ERNT i slične dionice gdje će sigurno "puno više zaraditi".

@ kvazar
i btw, jesi li ikad pokusao izracnati koliko ce i kada vrijediti HGštot i 1,00 kn uz 200.000.000 duga !!!!

Tada je EV = 200.000.000 kn, i uz EV/EBITDA = 7, EBITDA trebaju natjerati na preko 30.000.000 kn —> to iznosi oko 500.000.000 prihoda (sa usporednim marzama iz industrije)

danas je hgšrot na 80.000.000 prihoda >>> prihode moraju povecati 6,25 puta

p.s. ovo je da iducih godina ne rade gubitak, a to je nemoguce. i iduce godine ce biti opet oko minus 20.000.000. tako da se cilj stalno pomice.

p.p.s. a ti i dalje vjeruj u 94% pada [lol]

Naravno da se kod ulaganja ne vodim logikom čim većeg pada od ATH, nisam počeo jučer ulagati, ali kada je već u članku spomenut pad od 94%, smatram da taj podatak ide u prilog rastu dionice, a ne daljnjem padu.

Dug ovdje uopće nije sporan, samo što umjesto 200.000.000, koliko se sjećam priča se o dugu od 180.000.000, a tih 20.000.000 nije zanemarivo. Još k tome zgrada ide na lease back sa Zabom, ako se ne varam, za nju mogu dobiti 40-50.000.000 kn, tako da dug se smanjuje na nekih 120-130.000.000 kn. Koliko znam, plan je isplatiti taj dug do 2013. u ratama , a ako ga do tada ne isplate, ako stanje krene na bolje u HGSP, vjerujem da će doći opet do refinanciranja i pomicanja roka za godinu-dvije, tako da neće doći do stečaja, to nikome nije u interesu. I nitko ovdje nije pričao da će se dug otplatiti u par mjeseci, godinu-dvije, ne, to je proces koji će sigurno potrajati, ali kad-tad će i dug biti plaćen. Uostalom, koja danas kompanija nema duga, u ovom ili onom obliku???

A optimizam isto temeljim na dosadašnjoj maloj potrošnji u državi, pa tako i na računalima, a kao što svi znamo, računala brzo zastarijevaju, tako da ozbiljniji korisnici ne mogu unedogled odgađati kupnju novog računala, komponenti. Kada krenu naznake oporavka maloprodaje, kada ljudi počnu ponovno trošiti, vjerujem da će HGSP to među prvima osjetiti.

I ja ovdje ne navlačim nikoga na ništa, svi investitori su punoljetni, razmišljaju svojom glavom i moja preporuka im je da ne ulažu na temelju piskaranja po forumima, nego na temelju svojih procjena, analiza i vijesti kojima vjeruju.

@ kvazar
oko brojeva. Uprava sama tvrdi (do sada je uvijek PUNO preoptimisticna) da ce dug biti najmanje 190.000.000 kn. Uz sale lease back nekretnine od 40.000.000 kn to znaci da ce dug biti najmanje 150.000.000 kn sa prosjecnih 8,5% kamata (npr. i Optima ima 8,5% od Zabe).

U 2011 će samo kamate iznositi 13.000.000 kn. Na prihod od 80.000.000 kn sav RUC odlazi na pokrivanje samo i iskljucivo kamata. A gdje su jos troskovi (ljudi, najam, leasing zgrade, kartice, marketing, ….). Ovi troskovi nisu beznacajni, ove godine oni iznose oko 20.000.000 kn !! I zato i ce biti gubitak od preko 20.000.000 kn u 2010 i u 2011.

Napravi model racuna dobiti i predvidi potreban rast prihoda da bi Hgšrot imao EBITDA, EBIT, slododni novcani tijek i neto dobit > 0. Puuuno preko 100% rasta prihoda ! A i i tada ostaje minimalno 150.000.000 kn duga, a izgledno jos vise tj. 20.000.000 * broj potrebnih godina.

Da li je to moguce ? Kada ce se trziste tako oporaviti ? Sto ce konkurencija napraviti (koja nije blizu stecaja)? Da li ce zaba i iduce godine odrrijesiti kesu? …. I jos puno takvih pitanja? I na koncu, zasto dionice prodaju najveci vlasnici ? Ako oni ne vjeruju u bajku, zasto bi drugi trebali !

hvala na razmjeni misljenja


svi investitori su punoljetni, razmišljaju svojom glavom

Na ovom forumu teško jer je sve puno diletanata.


Ako oni ne vjeruju u bajku, zasto bi drugi trebali !

Ne budi smiješan.
Iz aviona je vidljivo da je hg prelaskom u dd pripeman za prodaju strancima, zaba je isto u dogovorima (zato su i uvjetovali povratak prpića u hg) samo što je pitanje dali su im se planovi promjenili a to ćemo vidjeti do kraja ovog mjeseca.

Şvi spominjete podatke iz fin izvještaja ali ključni faktori kod ovakvih situacija smo menadžeri s obje strane i želja za profitom a stečaj hga bi donio apsolutno ništa.


Ne budi smiješan.
Iz aviona je vidljivo da je hg prelaskom u dd pripeman za prodaju strancima, zaba je isto u dogovorima (zato su i uvjetovali povratak prpića u hg) samo što je pitanje dali su im se planovi promjenili a to ćemo vidjeti do kraja ovog mjeseca.

Şvi spominjete podatke iz fin izvještaja ali ključni faktori kod ovakvih situacija smo menadžeri s obje strane i želja za profitom a stečaj hga bi donio apsolutno ništa.

Stečaj ne bi donio ništa ZABI, slažem se, ali stvarno bih htio znati tko je voljan platiti makar 1kn da bi dobio par iznajmljenih trgovina, par prodavaća i servisera te (uskoro) 200 mil kn duga?

Jedina, jedina stvar koju HGSPOT ima je ime i udio na tržištu, a jedno i drugo se smanjuje. Moje skromno mišljenje je da su trebali odmah od dolaska Prpića pregristi još milju kuna sa kojima bi išli agresivnije sa reklamom i cijenama a što u ukupnoj masi duga ne bi predstavljalo ozbiljniju stavku te postaviti se kao stvarni lider maloprodaje što bi se onda vraćalo u boljim godinama, ovako je sve to krpanje amputacije flasterom u nadi da će izrasti novi ud.

Htjedoh napisati da je sutra deadline za dogovor.

kaj je sa tim deadlineom?!??


Htjedoh napisati da je sutra deadline za dogovor.

kaj je sa tim deadlineom?!??
[/quote]

dead!

sve što pišem je osobno mišljenje, nije nagovor na kupnju ili prodaju dionica


kaj je sa tim deadlineom?!??

Načuh da je sve dogovoreno ali malo sam nagluh pa me nemoj uzimat zdravo za gotovo.

kaj neko nekaj zna ili????

Vidim imamo dežurnog komedijaša na bidu, stavio je 10000 komada na kupnju po 0,07kn. Čovjek se malo zaletio i dao još i premiju na preuzimanje, pa ovo ne vrijedi ništa sudeći po komentarima nekih kolega forumaša. Trebao je probati s 0,01kn, nikada ne znaš možda mu i prođe, ali samo u snovima. Ne znam kako brokeri i Hanfa dopuštaju ovakve nebulozne naloge. Nadam se da će ovaj tjedan biti objava dogovora oko komercijalnih zapisa, pa ćemo vidjeti čija majka crnu vunu prede, ja sam uvjeren da to nije moja. [thumbsup]

@ kvazar

da nije nalog stavio čejvan? ili lončar? [shocked]
ili prpić? [lol]

oni znaju koliko to vrijedi. zato i prodaju tj. ne kupuju ….

Newuser, strpi se još koji dan, pa ćemo vidjeti tko će onda biti duhovit ovdje, kome će biti do smijeha, a kome će prisjesti cijena na burzi.

New Report

Close