Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Osim toga na sjednici Vlade donesen novi Zakon o turističkom zemljištu koji nije ušao u pretvorbu:
Dodatan vjetar u jedra HR turizma!

To je vjetar u jedra? To je još jedan čaval u lijes hrvatskog turizma da se namiri ova pohlepna i nesposobna vlada! Zemljište koje su turističke kuće koristile 40 godina besplatno, sad će jeku krize plaćati svaki m2! A radi se o milijunima m2 !!! To će ih satrti do kraja, minusi će biti još gori od očekivanja!!! [bye]

moje poruke nisu investicijski savjeti niti preporuke za kupoprodaju dionica!



Osim toga na sjednici Vlade donesen novi Zakon o turističkom zemljištu koji nije ušao u pretvorbu:
Dodatan vjetar u jedra HR turizma!

To je vjetar u jedra? To je još jedan čaval u lijes hrvatskog turizma da se namiri ova pohlepna i nesposobna vlada! Zemljište koje su turističke kuće koristile 40 godina besplatno, sad će jeku krize plaćati svaki m2! A radi se o milijunima m2 !!! To će ih satrti do kraja, minusi će biti još gori od očekivanja!!! [bye]
[/quote]
VELIKA Turistička poduzeća ionako su uglavnom gubitaši,te lošija sezona neće bitno utjecati na smanjenje
punjenja državne blagajne.Ranijih godina malo ,a ove ništa.A mali ugostitelji će morati plaćati
isto kao i lani,jer su ionako u sivoj zoni,tj.u utaji poreza.Bolje platiti nego imati poreznike za vratom.
Takva su pravila igre.


Svi pričaju o lošim rezultatima naših kompanija i o velikom padu dobiti u odnosu na prošli godinu.

Za nekoliko firmi koje su dale FI 1H2009 sam usporedio promet/prodaju/ i dobit u odnosu na prošlu godinu:
Prodaja ——————————————–P/E————————-Cijena

1H2009/2008——–2Q2009/2008—— 1H2009/2008——2Q 2009/2008–2009/2008
KOES——–109——————–117——————– 42 —————— 140————-11
VDKT———99——————–113——————–509———————619————-22
KOEI———104——————–101———————99——————–110————-54

JNAF——–152———————154——————-638——————-3886————-60
ATGR——–109——————–111——————-135———————138————-74
TKPR———63———————–66——————–96——————–/47/————69

LURA——-101———————100———————73———————87 ————76

Napomena:sve preko 100 je pozitivno.
Dakle,možemo samo govoriti o povoljnijim poslovnim rezultatima u odnosu na prošlu godinu.
JANAF i VDKT postaju visokoprofitabilne firme.
Naročito je interesantno da je drugi kvartal 2009 bolji od 2Q2008 kada je teklo med i mlijeko.
Očito,većina investitora dozvoljava da postanu žrtve kampanja i medija.Ja ne kupujem prosjek već
uspješne firme koje i u ovoj krizi pokazuju vitalnost kao što su Viadukt i Janaf.

Kakva će biti izvješća banaka?Mislim ista kao i lani.
Kakvi će biti konditori.Pa vjerovatno će drugi kvartal biti bolji nego lani.U prvom kvatralu su bili žrtve plinske krize.
Kakvi će biti brodari.Bolji nego u prvom kvartalu jer su vozarine za suhe skočile preko 50% te bez obzira na pad US$ od cca 8% i porasta cijene nafte gubici će biti manji,a neki će i u pozitivu.
Čak i TNPL koja ima lošije vozarine za tankere bi trebala imati bolji rezultat od prvog kvartala.
Naravno da će sveta krava ATPL i dalje biti fundamentalno najprecijenjeniji brodar.Barem dva do tri puta u odnosu na JDPL,LPLH i TNPL.Ona je u modi ,a sve što je moderno se plaća skuplje.


statistički izvještaji Fine kažu da je dobit poduzeća u prva 3 mjeseca pala sa 9 milijardi kuna na 4,5 milijarde kuna..i to je jedini pravi podatak,a ne izvlačenje tu nekih firmi
a sa nametom od 6 posto na mobililnu telefoniju i njihova dobit će jako jako pasti..jer itko shvaća šta je 6 posto nameta?! pojest će im četvrtinu dobiti samo sa tim nametom
sustavno se uništava sve što radi dobro i pozitivno…i turci u srednjem vjeku su imali više srca i obzira pri uzimanju nameta

i da ne zaboravimo i pad je dio leta!


Dakle,možemo samo govoriti o povoljnijim poslovnim rezultatima u odnosu na prošlu godinu.
JANAF i VDKT postaju visokoprofitabilne firme.
Ja ne kupujem prosjek već uspješne firme koje i u ovoj krizi pokazuju vitalnost kao što su Viadukt i Janaf.

Nakon prošle epizode druka, evo tebe natrag na ovu temu za novu rundu drukanja.

Da li te trebamo podsjećati kako su završila tvoja preporučena ulaganja SLPF i PRFC? Oboje su daleko ispod performansi Crobexa… NAV NAV NAV… [lol]
Nadam se da si izašao iz njih u vrlo kratkom periodu dok su bili mrvicu iznad Crobexa.

Ovaj puta si našao 2 malo bolje firme za druk, ali da znaš znanje onda si trebao pisati savjete prije izvješća a ne sada.
Btw, puno radije bih kupio JNAF nego VDKT. A ne možeš nakon samo jednog izvješća reći da postaju visokoprofitabilne firme, to je u najmanju ruku smiješno.
Što se tiče opstajanja u ovoj krizi, samo za jednu firmu sam 100% siguran da će izaći neokrznuta a to je KODT. Naravno po običaju na ZSE, takve stvari se ne vrednuju.

VDKT———99——————–113——————–509———————619————-22

Naravno da bi ove podatke trebalo korigirati za 1/3 s obzirom na dokapitalizaciju te bi umjesto

porasta dobiti od indeks 509 /409%/ taj porast iznosio samo cca 300%.

A i cijena dionice nije pala na 22 % vrijednosti nego na bolnih 33%.

Istovremeno crobex je u odnosu na godinu unazad pao za 48%.



Dakle,možemo samo govoriti o povoljnijim poslovnim rezultatima u odnosu na prošlu godinu.
JANAF i VDKT postaju visokoprofitabilne firme.
Ja ne kupujem prosjek već uspješne firme koje i u ovoj krizi pokazuju vitalnost kao što su Viadukt i Janaf.

Nakon prošle epizode druka, evo tebe natrag na ovu temu za novu rundu drukanja.

Da li te trebamo podsjećati kako su završila tvoja preporučena ulaganja SLPF i PRFC? Oboje su daleko ispod performansi Crobexa… NAV NAV NAV… [lol]
Nadam se da si izašao iz njih u vrlo kratkom periodu dok su bili mrvicu iznad Crobexa.

Ovaj puta si našao 2 malo bolje firme za druk, ali da znaš znanje onda si trebao pisati savjete prije izvješća a ne sada.
Btw, puno radije bih kupio JNAF nego VDKT. A ne možeš nakon samo jednog izvješća reći da postaju visokoprofitabilne firme, to je u najmanju ruku smiješno.
Što se tiče opstajanja u ovoj krizi, samo za jednu firmu sam 100% siguran da će izaći neokrznuta a to je KODT. Naravno po običaju na ZSE, takve stvari se ne vrednuju.
[/quote]
SLPLF dobar posao.Kupio po 41.Prodao po 40.Sa dividendom 50.Dobit malo preko 20 %.Solidno.
Ponovo dokupio 300 kom po 30 i čekam da me udre na 40.A moglo bi.
PRFC lagano dokupljujem iako me nervira jer stoji na mistu ili pada.Da kupujem dionice sa višestruko manjom cijenom od NAV,a naročito ako se radi o ZIF ili holdingu.Oni su manje izloženi
mogućnosti bankrota.Što se tiće građevinara postaju sve interesantniji.Naročito INGR i VDKT,a i LVCV zbog dividende.A HDEL je zakon za trejdanje.Bitno je ne biti izložen u jednom građevinaru
previše jer su svi kratkoročno prezaduženi,osim LVCV.A nelikvidnost i bankrot su jednojajni blizanci.Ipak,
kako je država glavni i najveći dužnik našim građevinarima vjerovatno im se to neće dogoditi.

A što se tiće VDKT izaša sam u petak.Uhvatilo me na spavanju u petak ujutro.I odlučio kupovati JANAF 1.850 ,a ne VDKT na 300.I falija.Ipak sam samo dnevni špekulant.
Viadukt je od najvećeg gubitaša prvog kvartala postao najveći dobitnik drugog.Knjigovodstvena kozmetika radi šišanja.Niti je bio gubitaš,niti je sada postao izuzetno profitabilan.Ali fudamentalno /knjigovodstveno/vrijedi 50 % više nego prije izvješča.Što više šokova to inseideri bolje prolaze.Ovo sam očekivao od Viadukta,ali baš ovoliku dobit.Ne.Sličnu egizibiciju su napravili i pred dvije godine.Najprije veliki dobitak,a poslije gubitak.A predviđati dobit ili gubitak za VDKT je nemoguća misija.To znaju samo "oni".



Svi pričaju o lošim rezultatima naših kompanija i o velikom padu dobiti u odnosu na prošli godinu.

Za nekoliko firmi koje su dale FI 1H2009 sam usporedio promet/prodaju/ i dobit u odnosu na prošlu godinu:
Prodaja ——————————————–P/E————————-Cijena

1H2009/2008——–2Q2009/2008—— 1H2009/2008——2Q 2009/2008–2009/2008
KOES——–109——————–117——————– 42 —————— 140————-11
VDKT———99——————–113——————–509———————619————-22
KOEI———104——————–101———————99——————–110————-54

JNAF——–152———————154——————-638——————-3886————-60
ATGR——–109——————–111——————-135———————138————-74
TKPR———63———————–66——————–96——————–/47/————69

LURA——-101———————100———————73———————87 ————76

Napomena:sve preko 100 je pozitivno.
Dakle,možemo samo govoriti o povoljnijim poslovnim rezultatima u odnosu na prošlu godinu.
JANAF i VDKT postaju visokoprofitabilne firme.
Naročito je interesantno da je drugi kvartal 2009 bolji od 2Q2008 kada je teklo med i mlijeko.
Očito,većina investitora dozvoljava da postanu žrtve kampanja i medija.Ja ne kupujem prosjek već
uspješne firme koje i u ovoj krizi pokazuju vitalnost kao što su Viadukt i Janaf.

Kakva će biti izvješća banaka?Mislim ista kao i lani.
Kakvi će biti konditori.Pa vjerovatno će drugi kvartal biti bolji nego lani.U prvom kvatralu su bili žrtve plinske krize.
Kakvi će biti brodari.Bolji nego u prvom kvartalu jer su vozarine za suhe skočile preko 50% te bez obzira na pad US$ od cca 8% i porasta cijene nafte gubici će biti manji,a neki će i u pozitivu.
Čak i TNPL koja ima lošije vozarine za tankere bi trebala imati bolji rezultat od prvog kvartala.
Naravno da će sveta krava ATPL i dalje biti fundamentalno najprecijenjeniji brodar.Barem dva do tri puta u odnosu na JDPL,LPLH i TNPL.Ona je u modi ,a sve što je moderno se plaća skuplje.


statistički izvještaji Fine kažu da je dobit poduzeća u prva 3 mjeseca pala sa 9 milijardi kuna na 4,5 milijarde kuna..i to je jedini pravi podatak,a ne izvlačenje tu nekih firmi
a sa nametom od 6 posto na mobililnu telefoniju i njihova dobit će jako jako pasti..jer itko shvaća šta je 6 posto nameta?! pojest će im četvrtinu dobiti samo sa tim nametom
sustavno se uništava sve što radi dobro i pozitivno…i turci u srednjem vjeku su imali više srca i obzira pri uzimanju nameta
[/quote]
Ovo su podaci o firmama koje su do sada dale izvješća.I one nemaju pad dobiti u odnosu na prošlu
godinu/uglavnom/.A najveći gubitnici su brodari i INA od velikih.A INA je vjerovatno prošle godine prije prodaje MOLu malo kemijala sa izvješćima ,te prikazivala bolje stanje od stvarnog što se odrazilo kao velika dobit u prvom kvartalu prošle godine.I sada ima gubitak.Logično.Vjerovatno i mali poduzetnici imaju znaćajan pad diobiti.
A ja ne kupujem prosjek.Tražim firme koje će pobjediti ne crobeks,nego ekonomski prosijek.
Ili koje su previše "kažnjene".Na žalost to ne znaći da neće proći i gore.Razum je odavno napustio ZSE.Fundamentalni pokazatelji ne vrijede.


Ovo su podaci o firmama koje su do sada dale izvješća.I one nemaju pad dobiti u odnosu na prošlu
godinu/uglavnom/.A najveći gubitnici su brodari i INA od velikih.A INA je vjerovatno prošle godine prije prodaje MOLu malo kemijala sa izvješćima ,te prikazivala bolje stanje od stvarnog što se odrazilo kao velika dobit u prvom kvartalu prošle godine.I sada ima gubitak.Logično.Vjerovatno i mali poduzetnici imaju znaćajan pad diobiti.
A ja ne kupujem prosjek.Tražim firme koje će pobjediti ne crobeks,nego ekonomski prosijek.
Ili koje su previše "kažnjene".Na žalost to ne znaći da neće proći i gore.Razum je odavno napustio ZSE.Fundamentalni pokazatelji ne vrijede.

Velika većina će imati dobra i bolja izvješća i dosadašnja izvješća su puno bolja od očekivanja i prethodnih usporedivih podataka. Ali šta ćeš nekom to ne paše i čim nešto napišeš na temi Best buy zalijepe te i popljuju. Da ih moderator prebaci na Best sell temu pa neka tamo pišu – za njih ionako nema dionice na ZSE u koju se vrijedi investirati.

vrijedi investirati u ATPL i HT,ali to je za investiranje a ne za špekuliranje

i da ne zaboravimo i pad je dio leta!


vrijedi investirati u ATPL i HT,ali to je za investiranje a ne za špekuliranje

Za HT se slažem.Dugoročno dobra investicija.
Za ATPL smatram da je to samo dobra investicija za trejdanje.TNPL,JDPL,LPLH su neuporedivo bolje
dugoročne investicije od ATPL.Fundamentalno ATPL je precijenjena barem za duplo,te za dugoročne investitore predstavlja najlošiji izbor od ostalih brodara.
Ne kupuje se ono što je popularno,jer kada
izgubi na popularnosti dolazi na fundamentalne vrijednosti.Ali drukeri na ATPL će iskoristiti još
ova dva dana radi dodatne dionice.Bilo bi realno za očekivati da cijena padne za 8% kada istekne
pravo na dividendu.Ali što će se dogoditi ne možemo znati.Kapital ostaje isti a broj dionica se povećava,tj pada vrijednost po dionici jednu trinaestinu.



vrijedi investirati u ATPL i HT,ali to je za investiranje a ne za špekuliranje

Za HT se slažem.Dugoročno dobra investicija.
Za ATPL smatram da je to samo dobra investicija za trejdanje.TNPL,JDPL,LPLH su neuporedivo bolje
dugoročne investicije od ATPL.Fundamentalno ATPL je precijenjena barem za duplo,te za dugoročne investitore predstavlja najlošiji izbor od ostalih brodara.
Ne kupuje se ono što je popularno,jer kada
izgubi na popularnosti dolazi na fundamentalne vrijednosti.Ali drukeri na ATPL će iskoristiti još
ova dva dana radi dodatne dionice.Bilo bi realno za očekivati da cijena padne za 8% kada istekne
pravo na dividendu.Ali što će se dogoditi ne možemo znati.Kapital ostaje isti a broj dionica se povećava,tj pada vrijednost po dionici jednu trinaestinu.
[/quote]
A tada će biti zanimljivo vidjeti koje će dionice iz crobexa rasti,ako zadržimo ove već podcijenjene razine

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima


ivana7, 26.07.2009. u 23:42
– pitajte one koji znaju više od vas, koji su stručniji za neke dionice.
– gospodin Techman je stvarno jedan od najvećih strčnjaka za brodare (bar na ovom forumu).

Veliki stručnjak prodao ATPL na 500 a ti si lošija od njega pa si to prodala na 475 stvarno ste veliki stručnjaci ali bi vas se ja klonio, pogotovu vaše ulagačke strategije.

– I love this game.
[/quote]

– stručnjak za brodare ne znaći i stručnjak za dionice, pa to sam u postu i napisala.
– ne znam odakle ste se vi stvorili.
– ali na ovoj temi je sigurno ostalo zapisano, u to vrijeme sam kupovala brodare ATPL, TNPL, ULPL i JDPL.
– kasnije sve isprodavala osim TNPL, a tu je ulaz bio koliko se sijećam cca 1.100kn.

– I love this game.
Pozdrav !

New Report

Close