Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


@verdi

a di ces medju zute-kosooke? [cool]


Dobro je tamo zemljače, jeftinije i bolje nego kod nas a posredstvom neta možeš i dalje raditi u HR. Kraljevine su prave zemlje hebeš Republike i demokraciju.

who dares, wins

sto mislite hoce li dividenda ht-a biti dovoljna da se crobex vrati na razine sa pocetka godine?

to su stvarno veliki novci koji dolaze na burzu 17.5., npr. Raiffeisen ce dobiti preko 160 milijuna kuna dividende, PBZ ce dobiti oko 65 milijuna…


sto mislite hoce li dividenda ht-a biti dovoljna da se crobex vrati na razine sa pocetka godine?

to su stvarno veliki novci koji dolaze na burzu 17.5., npr. Raiffeisen ce dobiti preko 160 milijuna kuna dividende, PBZ ce dobiti oko 65 milijuna…

nije 17.05 nego 19-05


– ja na to gledam kao na disperziju rizika.
– za takva ulaganja Vam ne trebaju milijuni.
– ne radi se o nedostatku vremena ili znanja jer i drugi fondovi također ulažu u fondove.
– ovakvo ulaganje sigurno ne može propasti, a fondovi vidjeli smo mogu.
– ako Vam se ne sviđa njihovo ulaganje i vođenje uvijek možete prijeći kod drugoga.
– meni se sviđa kako rade, s njima ne komuniciram, ali i to se može i možete sami birati u koja ulaganja želite ući, njima je isto ionako ubiru proviziju.
– njihova ulaganja ne kopiram, jer imaju isto kao i ja dobrih stvari ali i puno grešaka, a tko ih nema.
– samo sam uvidjela i jednu stvar, ulažu dosta slično kao i ja, samo smo u dosta različitih dionica.
– šteta što jako malo investitora ulaže na taj način,
– a i na forumu se zbilja ništa ne može pročitati o tome tipu ulaganja.
– a što se tiče prinosa, mogli bi i bolje.
– np. ja radim bolje od njih, ali dionice su ipak dugoročno ulaganje, oni isto kao i ja ulažu i u nelikvidne dionice, tu se zbilja najviše da zaraditi ali treba vremena.
– i po meni kada gledam TOP10, njihov minus od 21.33% je o.k.
– za sada su ipak u pozitivnim vodama,
– kada bi barem bolje radili, dala bi im svu lovu i ja na Floridu ili Las Vegas, a ne tu pratiti burzu,
– ali mora se nešto i raditi, za mene što stresnije to bolje, uživam raditi s rizicima i okretati veliku lovu.
Pozdrav !

Nekako mi se čini da indirektno poistovjećuješ portfolio management s kupovinom udjela u OIFovima, što ne valja – bitna razlika je da kod PMa tvoj PM manager vodi brigu o tome kako će uložiti samo tvoje novce, a kod OIFova fond manager vodi brigu o tvom novcu kao samo jednom od brojnih sredstava pristiglih od malih ulagatelja – dakle brine o skupnom novcu, a ne samo tvom i na temelju toga se ponaša. Kod PMa ovisno o tvojim željama i sklonosti riziku manager može mijenjati tehnike ulaganja (npr. ako mu ti dopustiš on može ulagati u većoj ili manjoj mjeri i u derivative), dok kod OIFa strategija i tehnike ulaganja su takve kakve fond manager odabere i kakve su zacrtane još od osnivanja fonda, a ne pita se udjeličare kakve će one biti. Inače kaj se OIFova tiče njihova ulaganja u ostale fondove su zanemariva u odnosu na ukupnu aktivu. Portfolio management se definitivno isplati određenim ljudima (inače ne bi postojao kao financijska usluga), a i rekao sam kome se najviše isplati – onima koji imaju milijunske portfelje i koji nemaju dovoljno znanja i/ili vremena za samostalnu brigu o svom portfelju.

You either do it right or you get eliminated!

@Ivana: kaj se tiče gledanja na portfolio management kao na diverzifikaciju rizika, opet ako imaš dovoljno znanja i vremena moći ćeš adekvatno diverzificirati svoj portfelj bez plaćanja nekome da to napravi umjesto tebe. I sama si spomenula da slično ulažu kao i ti (znači nemate potpuno iste dionice, ali pretpostavljam da ulažete u slične sektore, dionice sličnih obilježja, kompanije koje posluju na sličnim tržištima itd…) što daje dodatan upitnik ovom tvom razlogu diverzifikacije rizika koji si navela.

You either do it right or you get eliminated!


sto mislite hoce li dividenda ht-a biti dovoljna da se crobex vrati na razine sa pocetka godine? to su stvarno veliki novci koji dolaze na burzu 17.5., npr. Raiffeisen ce dobiti preko 160 milijuna kuna dividende, PBZ ce dobiti oko 65 milijuna…

Oni će i dalje čekati i kupovati na razinama koje su odredili. Dakle ako u tom trenutku neka dionica koja je njima interesantna bude imala njihovu ciljanu cijenu kupit će, ako ne čekat će. Mirovinci su i sada puni love pa ne kupuju. Bitno je primjetiti da su OIF-ovi prodali gotovo sav HT, oni će dobiti vrlo malo od te dividende.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Da malo pojednostavnim…

1. Špekulantska + 1 dugoročna

Tnx

[yawn]



@Ivana
: kaj se tiče gledanja na portfolio management kao na diverzifikaciju rizika, opet ako imaš dovoljno znanja i vremena moći ćeš adekvatno diverzificirati svoj portfelj bez plaćanja nekome da to napravi umjesto tebe. I sama si spomenula da slično ulažu kao i ti (znači nemate potpuno iste dionice, ali pretpostavljam da ulažete u slične sektore, dionice sličnih obilježja, kompanije koje posluju na sličnim tržištima itd…) što daje dodatan upitnik ovom tvom razlogu diverzifikacije rizika koji si navela.

– pa sam si napisao kako fondovi neznatne sume ulažu u druge fondove.
– isti je primjer i od mene, vrte mi cca 5% kapitala, i ne vidim zašto bi to morale biti milijunske sume.
– ulažemo slično, ali u pola dionica u koje su oni ušli ja ne bi kupovala nikako.
– više godina sam u tome, SDA mi šalje svaki mjesec izvještaj o dionicama,
– a brokeri tromjesečna izvješća,
– što se mene tiče mogu stvarno raditi što hoće, ipak im je veći dio portfelja po meni u kvalitetnim dionicama,
– ali ima kvartala kada im one po meni glupe dionice ostvare veliki rast te naprave i puno bolju dobit od mene.
– i ja zbilja želim da rade što rizičnije, sada ću ih obavijestiti neka slobodno uzmu margin kredit koliki god žele, samo ne znam mogu li to i raditi.
Pozdrav !

– pa sam si napisao kako fondovi neznatne sume ulažu u druge fondove.
– isti je primjer i od mene, vrte mi cca 5% kapitala, i ne vidim zašto bi to morale biti milijunske sume.
– ulažemo slično, ali u pola dionica u koje su oni ušli ja ne bi kupovala nikako.
– više godina sam u tome, SDA mi šalje svaki mjesec izvještaj o dionicama,
– a brokeri tromjesečna izvješća,
– što se mene tiče mogu stvarno raditi što hoće, ipak im je veći dio portfelja po meni u kvalitetnim dionicama,
– ali ima kvartala kada im one po meni glupe dionice ostvare veliki rast te naprave i puno bolju dobit od mene.
– i ja zbilja želim da rade što rizičnije, sada ću ih obavijestiti neka slobodno uzmu margin kredit koliki god žele, samo ne znam mogu li to i raditi.
Pozdrav !

Kako volim kad samoproglašeni gurui pišu ovakve nebuloze [lol]


Nekako mi se čini da indirektno poistovjećuješ portfolio management s kupovinom udjela u OIFovima, što ne valja – bitna razlika je da kod PMa tvoj PM manager vodi brigu o tome kako će uložiti samo tvoje novce, a kod OIFova fond manager vodi brigu o tvom novcu kao samo jednom od brojnih sredstava pristiglih od malih ulagatelja – dakle brine o skupnom novcu, a ne samo tvom ……

– pa pisala sam to su bitne razlike, i nikako ne preporučujem OIF.
– ovo o čemu ja pišem je portfolio gdje se dionice vode na moje ime, i u to donekle ima smisla ulagati.
– ali morate znati kako se kod nas poslovi dobijaju preko veze a ne po stručnosti,
– a našim bankama i brokerima zbilja nedostaje dosta pravih stručnjaka, a pravi stručnjaci ne mogu dobiti posao, jer nemaju veze.
– i ja sam aktivna na burzi za zapošljavanje.
– ali uskoro se zapošljavam, ali i taj posao je po vezi, kod nas zbilja nema ništa bez veze.
– zbog toga gubimo najbolje stručnjake koji odlaze tražiti posao van Hrvatske, jer tu nemaju veze.
– privatno uspiješno vodim jedan veliki portfelj,
– i sigurno puno bolje radim od bilo koga brokera koji je dobio posao preko veze,
– a ti nesposobnjakovići će Vam napraviti prinos ako crobex raste,
– u svim korekcijama nemaju zbilja pojma raditi.
– oni se uče, a sigurno puno njih niti nije sposobno raditi te poslove.
– ali ipak imaju neke timove,
– sličan tim imam i ja, ali svi mi imamo svoje portfelje i svima nam je cilj zaraditi na burzi,
– a brokeri zarađuju i kada Vi gubite.
– puno toga sam napisala, a o ovome bi se mogla napisati cijela knjiga, nadam se kako će bar nekima biti jasno ovo što sam napisala.
Pozdrav !


Kako volim kad samoproglašeni gurui pišu ovakve nebuloze [lol]

– ja se nisam proglasila za Bill Gastes.
– ja pišem pod svojim imenom Ivana, i sigurno nisam gurui.
– na ovom forumu sam puno toga naučila, uz stručnu literaturu i ovaj forum učim i dalje.
– na ovom forumu sam upoznala i fenomenalnu ekipu,
– sa ovoga foruma je i moja stručna ekipa za ulaganje u investicije.

– a sada lijepo napiši svojim riječima što ti sve smeta, ili nije točno.
– na sve ćeš dobiti odgovor, bar ono što znam.
Pozdrav !

Za Iveka.

– moram se izviniti za današnje postove na temi Komentari trgovanja.
– nikako mi nije bila namjera uvrijediti Vas, jer ja poštujem Vaš način ulaganja jer ste doslijeni,
– ali nažalost nemam ni ja dlake na jeziku.
– moram Vam biti zahvalna, jer kad je tržište krenulu dolje, Vašim pisanjem ste me odvratili od kredita.
– a samim time i velikih gubitaka.

– za ostale investitore, kada ja pišem 100% u dionicama, tada nisam u kreditima i u slučaju veće korekcije mogu amgažirati lovu iz drugih investicija, a koje nisu dionice.
– tako isto i gospodin Ivek piše 100% ali on je pretežno u kešu.
– ja osobno jako loše radim s keš pozicijom, sada se nekako prisiljavam imati novce na brokerskom računu koje ne smijem potrošiti.
– ali istina je uvijek negdje u sredini između mene i Iveka.
– znači, uvijek treba biti u nekim dionicama koje su dobre po svim parametrima.
– i također uvijek treba biti jednim djelom u kešu za dobre prilike koje se mogu ukazati,
– jer kada pada, nemoguće je to prodati bez velikih gubitaka,
– isto je i kod rasta, ako niste cijelo radno vrijeme burze uz komp. cijene jednostavno počmu divljati i zbilja je teško jeftino kupiti dionicu.
– kako ja to radim ?
– pa nikada ne kupujem ili prodajem crobex, ali ga pratim,
– ja kupujem dionice,
– i sutra ću vjerojatno neke koje su puno rasle prodavati, ali samo ako uspijem po dobroj cijeni.
– trenutno za mene imam i malo veću poziciju u kešu,
– tim kešom ću probati kupovati neke dionice na jeftinim cijenama.
– tržište može zbilja jako padati, ali poslije svakog pada slijedi i rast,
– u ovakvim prilikama je zbilja najvažnije ne biti u kreditima.
– a u dionicama u kojima sam, i ako ih ne prodam, pa imam vremena za čekati.
– skoro sve mi daju dividendu, a ove godine će zbog novog zakona o dividendama biti skori sve značajne dividende isplaćene prije ljeta.
– i eto novoga keša za ulagati u sebe i na burzu.
– a jednoga dana će i gospodin Ivek izjaviti kako sigurno idemo gore, a tada se mora s financijskim polugama dodatno zarađivati,
– a gospodin Ivek zna, zato ja i pjevam doći će i taj dan.
Pozdrav !


– pa pisala sam to su bitne razlike, i nikako ne preporučujem OIF.
– ovo o čemu ja pišem je portfolio gdje se dionice vode na moje ime, i u to donekle ima smisla ulagati.
– ali morate znati kako se kod nas poslovi dobijaju preko veze a ne po stručnosti,
– a našim bankama i brokerima zbilja nedostaje dosta pravih stručnjaka, a pravi stručnjaci ne mogu dobiti posao, jer nemaju veze.
– i ja sam aktivna na burzi za zapošljavanje.
– ali uskoro se zapošljavam, ali i taj posao je po vezi, kod nas zbilja nema ništa bez veze.
– zbog toga gubimo najbolje stručnjake koji odlaze tražiti posao van Hrvatske, jer tu nemaju veze.
– privatno uspiješno vodim jedan veliki portfelj,
– i sigurno puno bolje radim od bilo koga brokera koji je dobio posao preko veze,
– a ti nesposobnjakovići će Vam napraviti prinos ako crobex raste,
– u svim korekcijama nemaju zbilja pojma raditi.
– oni se uče, a sigurno puno njih niti nije sposobno raditi te poslove.
– ali ipak imaju neke timove,
– sličan tim imam i ja, ali svi mi imamo svoje portfelje i svima nam je cilj zaraditi na burzi,
– a brokeri zarađuju i kada Vi gubite.
– puno toga sam napisala, a o ovome bi se mogla napisati cijela knjiga, nadam se kako će bar nekima biti jasno ovo što sam napisala.
Pozdrav !

Ne dobivaju se kod nas poslovi preko veze ako govoriš o fond managerima i ostalim zaposlenicima u fondovima i društvima za upravljanje IFovima. Ne znam otkud ti to… Da ja kao član uprave društva za upravljanje IFovima postavim tebe kao fond managera jer smo prijatelji, a ti nisi kompetentna za to brzo bi se to odrazilo na poslovanje fonda i to nikako ne bi bilo u interesu investa za kojeg radim – zato nemoj misliti da svugdje rade veze i vezice. Inače naši fond manageri su kompetentni za obavljanje te funkcije jer da nije tako ne bi niti bili na tom mjestu [wink]. Da su neki strani fond manageri kompetentniji od naših isto je moguće, ali to je odraz iskustva na razvijenijem tržištu među većom konkurencijom, a ne odraz većeg ili boljeg obrazovanja. Uostalom ne znam po čemu ocjenjuješ njihovu nesposobnost – tržište je naše takvo da niti nema financijskih instrumenata za hedging. Misliš da bi ti bolje upravljala fondom od njih – ćisto sumnjam. Nije da te podcjenjujem, nego za to su ipak potrebne visoke kompetencije i znanje, a nije isto upravljati osobnim portfeljem i portfeljem institucionalnog investitora (ako imaš pritisak na prodaju udjela ostaješ paraliziran u jako kratkom vremenu, naravno tu je i obrnuta situacija – ako radiš loše kupnje udjela će naizgled popraviti tvoje pogreške + još svaka radnja institucionalnog investitora, bilo kupnja ili prodaja, u većini slučajeva ima značajan utjecaj na tržišni sentiment i trend kretanja cijena). Evo samo za primjer gdje bi vodeći svoju politiku ulaganja ti izgubila kao fond manager – vidim da dosta voliš nelikvidne dionice, slično su radili i određeni fond manageri po Srbiji, Makedoniji itd… sve dok ti kao institiucionalni investitor njih kupuješ cijena im raste, ali čim ih prestaneš kupovat cijena gotovo rapidno pada jer ju nema kaj održavat pošto se radi o nelikvidnim dionicama. Kaj se tiče veza i dobivanja posla, ista stvar je i s bankama i sa svim tržišno orjentiranim kompanijama u privatnom vlasništvu. Preko veze se dobivaju samo poslovi u kompanijama u državnom vlasništvu i u javnoj upravi i to će se nadam se bitno promjeniti kroz koju godinu kad uđemo u EU [cool]. Naravno cijelo vrijeme se te stvari poboljšavaju i dobivanje posla preko veze i u državnoj upravi je sve teže i teže, a sve više se traži znanje i kompetencija.

Inače sad stvarno ne razumijem kaj želiš reći… kažeš da ulažeš ipak 5 % imovine u fondove pa onda kažeš da nikako ne preporučuješ ulaganje u OIFove [undecid]..

You either do it right or you get eliminated!


Inače sad stvarno ne razumijem kaj želiš reći… kažeš da ulažeš ipak 5 % imovine u fondove pa onda kažeš da nikako ne preporučuješ ulaganje u OIFove [undecid]..

– pišeš o.k. puno toga znaš, ali kada ovo ne kužiš, onda sigurno puno investitora o ovome nema pojma.
– privatni portfolio nema apsolutno nikakve veze s OIF.
– drukčije se obračunavaju naknade.
– dobit portfolia se dijeli između tebe i brokera.
– šteta što se o ovome na niti jednom forumu ne piše.
– ili sam jedina investitorica na ovome forumu koja ulaže i u ovu vrstu investicija.
Pozdrav !

Premješteno iz teme: [color=blue]Komentari trgovanja[/color]

ivek šta misliš o tehnici dali je dobra i u ovom trenutku malkice podcjenjena[thumbsup]

živjeli!!!

New Report

Close