Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Crikva1, 29.05.2023. u 15:30

-možete li zamisliti život bez kruha?

 

– ako zamislite život bez bijelog (šećer, sol, heroin, brašno…) sigurno ćete imati duži i kvalitetniji život.

– živite zdravo živite bez bijelog.

 

yieldchaser, 30.05.2023. u 20:18

Dobar broj blue chipova se čak i prejako drži, s obzirom na fundamente. Pogotovo ovi na “A”….

 

– gospon Y., napokon jedan zaokret i kod vas, jeste li još uvijek u kešu ???

– je li se sjećate da sam vama na ovoj temi pisala ne ATGR i ERNT (znam da je o tome nepopularno pisati)

– a znam da me sigurno niste poslušali za one brzorastuće.

mitkko, 07.06.2023. u 08:41










Uspio sam prodati cijelu svoju poziciju, što daje prinos u ovom trejdu lijepih 20%.

 

– sve lijepi plusevi.

– tema BB postaje sve zabavnija jer se piše o stvarnim dobitcima.

– gospon Mitkko vam piše kako zaraditi na temeljima “Tehničke analize”.

– ja vam se držim “Fundamentalne analize”.

– gospn Y. je u kešu i piše vam kako se i sa kešom mogu zaraditi lijepi %.

– u ovoj lijepoj pričici nam jedino nedostaje gospon Bud da nam napiše što je trenutno zanimljivo fondovskoj industriji.

 

ivana7, 10.06.2023. u 15:46

 





Crikva1, 29.05.2023. u 15:30



 

-možete li zamisliti život bez kruha?

 



 

 

– ako zamislite život bez bijelog (šećer, sol, heroin, brašno…) sigurno ćete imati duži i kvalitetniji život.

– živite zdravo živite bez bijelog.

 

Ako ste štovateljica lika i djela dotične sa slike morali bi znati da se heroin ne klasificira kao ”  bijelo “.

Informanka.

 

– investitori moji je li ovo moguće, tjedni rast od +7.6%, pola fondovske industrije to nije uspjelo u ovoj godini (za 6mj.), tih 7.6% neće dobiti obvezničari za dvije godine.

– a u ovoj godini za ovih 6mj. rast portfelja je 42.7%, ne znam s čime bih vam ovo usporedila jer je i za mene ovo stvarno jedan veliki rast portfelja (a portfelj mi je stvarno velik).

– nego krenimo redom kako je do tog rasta došlo:

– tko redovno prati “Informanku” zna da sa sitnim kupnjama stalno dokupljujem KODT, gospon Y. bi rekao da KODT raste upravo zato što ju ja dokupljujem, i ta KODT s tim porastima cijene i dokupima je došla do 42% mojeg portfelja, prošli tjedan je cijena bila 470 a ovaj zaključila s 515 eura, ono realno stvarno nema smisla tako dizati cijenu dionice.

– ovaj tjedan su mi rasle i ostale dionice (IKBA, ZABA, ATPL, SPAN, PLAG) osim MDKA koja nije rasla niti vidim razlog zbog čega bi rasla prije izvješća, tu sam na kupnji ali trgovine skoro pa i nema.

– drugi dio rasta portfelja je uslijedio zbog dividende KODT, tu dividendni prinos nije velik, ali kada imate puno tih dionica jednostavno vam dođe i velika dividenda.

– ovaj tjedan sam stalno bila na kupnji KODT i dizala naloge ali bez ijedne transakcije, bila sam i na kupnji ATPL toliko da zaokružim brojku ali i tu ništa od jeftine kupnje, stalno sam na jeftinoj kupnji MDKA ali i tu nitko ne da jeftino, možda tu nešto i uleti jer je dionica skupa i nelikvidna.

– jedino što sam jeftino uspjela kupiti je par naloga SPAN, još sam na nekim kupnjama ali jeftino ne ide.

– danas za trgovanje u 16:00 stavim nalog za kupnju ERNT i ponudim 216 eura, ali prodavač nije želio poklopiti tu moju siću, idući tjedan mu nudim 200 eura.

 

 

7BET ETF, 7SLO, Au.

 

– gledam 7BET ETF, zbog disperzije portfelja.

– puno je to raslo ove godine, mislim na rumunjski indeks, što mislite o tom proizvodu ???

– moje je mišljenje da bi ovo ljeto to moralo malo pasti, ali ne pratim taj index pomoglo bi mi mišljenje grafologa.

– isto vrijedi i za 7SLO ali i to je dobro naraslo.

– Au mi se čini nešto jeftino, očekivala sam za ovu godinu jednu uncu za 2.500$ ali izgleda to rusi prodaju u velikim količinama i cijena ne može gore (ovo je samo moje mišljenje).

– obično u ljetnim vremenima kupim jednu uncu Au da se nađe za krizna vremena (Au imam ali ga ne računam u portfelju).

Poštovana,

Medika je hit već dulje

A koliko se ovak na forumu može primijetiti i končar grupa postaje sve bolja pa bi Vas zamolio za malu analizu.

plavi01, 16.06.2023. u 20:24

A koliko se ovak na forumu može primijetiti i končar grupa postaje sve bolja pa bi Vas zamolio za malu analizu.

 

KOEI, KODT, KODT2, KOTR2.

 

– to gore su vam dionice grupe KOEI kojima se trguje na burzi, nekad ih je bilo i više ali su ih delistirali.

– KOTR2, imam stvarno malo te dionice toliko da ju pratim, dividenda svake godine ali nema onaj rast koji ima KODT, zbog toga je puno bolja opcija kupnja KODT.

– KOEI je većinski vlasnik KODT.

– KODT i KODT2 potpuno isto samo što KODT ima glasačko pravo, kupite onu koja je jeftinija jer ionako nećete glasati.

– KOEI to je prevelika firma koja je vlasnik ili suvlasnik (KET, KODT) puno manjih firmi.

– kad gledam fundamentalno KOEI i KODT (s ovim velikim rastom) su potpuno slične, imaju iste startne pozicije za neki veći rast.

– kod KOEI koliko su dobri fondovi kod vlasništva toliko su i opasni kada krenu s prodajom, kad bi tu kapitalni fond krenuo s prodajom bolje da ne pišem što bi bilo.

– sjetite se kako je početkom ove godine jedan fond od AZ srušio KODT na ispod 300 eura, to je stvarno bila prilika sada je KODT na 515 eura.

– trenutno i u KODT ima nešto AZ fondova ali to je stvarno malo u odnosu na KOEI koja je tipična fondovska dionica.

– probajte usporediti cjenovni graf KOEI i KODT, (KODT je splitala dionicu) pa usporedite koliko je koja dionica rasla.

– zaključak:

– KOEI je svakako dobra dionica i ima dobre šanse za rast, jedino što mi se ne sviđa je stvarno skromna dividenda.

– KODT, o tome se je dosta pisalo, ako birate, zašto ne kupiti ono što je bolje, a ako želite neku disperziju iako je to u biti ista firma kupite obje, sigurno nećete pogriješiti.

 

plavi01, 16.06.2023. u 20:24

Medika je hit već dulje

 

MDKA.

 

– MDKA vam nije hit jer je već duže vremena zapela u nelikvidnosti ZSE tržišta.

– tu vam je i veliki problem što na ZSE trguju siromašni investitori koji jednostavno nemaju 5.000 eura za kupnju samo jedne jedine dionice MDKA.

– problem je svakako što tu nema ni 1.000 dionica koje su voljne promijeniti vlasništvo, tu vam sve ovisi o onoj Zločestoj gospođi hoće ili neće ona što prodati.

 

– a sada o samoj dionici MDKA.

– tu je neto dobit po dionici 513 eura, imamo rast od 17.4 %

– i prodaja raste 15%.

– dividenda 215 eura, rast 15.7%.

– p/e se dobro drži i na ovoj cijeni ispod deset 9.84 .

– na burzi je trenutna situacija, kupnja bi to kupovala po 2.700 – 3.000 eura, a prodaja bi to prodavala po 3.050 – 3.100 eura, na prodaji imamo desetak vidljivih dionica i recimo desetak nevidljivih, dok se ne proda tih 10 – 20 dionica tu vam sigurno nema nikakvog rasta.

– dobro je što vam uvijek postoji i ono ali,

– uprava je stvarno dobra i dobro rade, te za ovu godinu možemo očekivat redovno dobro poslovanje, ništa spektakularno, a to bi bilo:

– rast neto dobiti na preko 600 eura,

– 15% rast prodaje,

– i ako se ovo ostvari, a ne vidim razlog zašto ne bi,

– tada bi mogli očekivati i dividendu od cca. 250 eura.

– 250 eura dividende stvarno nije puno ako firma zaradi 600 eura neto dobiti.

– s ovim rezultatima poslovanja će još dodatno pasti p/e koji je i sada mali,

– i sve ovo gore nabrojano će sigurno utjecati na cijenu dionice koja bi mogla ići do cca. 3.500 eura.

– dionica je dosta sigurna, zarada predvidiva ali na tržištu imate i dionica koje će imati puno veći rast, pa birajte sigurnost i manja zarada ili rizik i puno veća zarada, moja preporuka bi svakako bila disperzija.

– mislim da je ova moja analiza dosta dobra a koliko je ispravna procijenite sami.

 

 

Nakon ovog danas, nisam siguran jel Ivana slučajno napisala ovaj dio:

a prodaja bi to prodavala po 3.050 – 3.100 eura

🙂

U svakom slučaju, kolegice mora da ste ih se danas napecali kao nikada do sada…. čestitam (valjda :/ )

Informanka (izvanredna).

 

– danas totalna ludnica na burzi.

– kako sam okrenula veliki minus u veliki plus ???

– prošli tjedan sam imala rekordno veliku zaradu, a današnji plus je bio veći od cijelog prošlog tjedna.

– ovogodišnji plus mi je prešao preko 50%.

– danas cijeli svijet u minusima osim Crobexa i rusa.

– čak smo i slovenski 7slo doveli u plus +0.92% dok je slo. index SBITOP u minusu -2.28%.

– čudnog li dana i mojega plusa od kojega boli glava.

– što su danas prodavali i kupovali fond menageri, kako je ona zločesta gospođa zatukla jednu dionicu.

– sve to, i više od toga će te moći pročitati u redovnoj “Informanci” ovoga vikenda.

Čestitke Ivana. Svaka čast. Iskreno.

razni crnogorci, bjelogorci, zorangutani, amadeo, mikardo, persuric i ostali infantili bez muda su na ignoru..a možda je to sve jedna jadna osoba.

Ivana rastura ove godine +50%! Respect 👍💪

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

Također, čestitam Ivani.

Ne bih se usudio ulagati tako kako ona ulaže, ali zato i nemre svatko napraviti toliki plus u samo pola godine…

– Šta mislite o novom ETFu 7BET ?

 

New Report

Close