Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ja mislim da su bb tankeraši, ali to sam već više puta napisala.

budući da je sutra petak meni je uvijek ovisno o raspoloženju BB paprikaš, neka janjetina ili teletima ispod peke ili pak sve navedeno uz još nešto🤣…….i naravno tamburaše jel ipak petak je ljudi, opustite se malo…….neće dionice nikud pobjeć preko vikenda a možda ništa ni ne bankrotira ovaj vikend osim ako baš bankrotira……al zato gore navedeno lijeći sve……

hugh, 16.03.2023. u 23:13

budući da je sutra petak meni je uvijek ovisno o raspoloženju BB paprikaš, neka janjetina ili teletima ispod peke ili pak sve navedeno uz još nešto🤣…….i naravno tamburaše jel ipak petak je ljudi, opustite se malo…….neće dionice nikud pobjeć preko vikenda a možda ništa ni ne bankrotira ovaj vikend osim ako baš bankrotira……al zato gore navedeno lijeći sve……

Ja idem sutra na jedan Filet-O-Fish. A možda i dva, kolko već budem gladan. Ili na sushi, još ću vidit.

pojaćaj, pojaćaj i žene i piće nitko nije mislio jednom ostarit će…….🫣😂🍻

hugh, 16.03.2023. u 23:13

budući da je sutra petak meni je uvijek ovisno o raspoloženju BB paprikaš, neka janjetina ili teletima ispod peke ili pak sve navedeno uz još nešto🤣…….i naravno tamburaše jel ipak petak je ljudi, opustite se malo…….neće dionice nikud pobjeć preko vikenda a možda ništa ni ne bankrotira ovaj vikend osim ako baš bankrotira……al zato gore navedeno lijeći sve……

Ja sam katolkinja pa je post u petak😅

Achtung! Achtung!

Prestanak trgovanja dok se ne srede ecb/banke i CRO izjava hnb o stabilnosti banaka. Očekujemo i vikend izjavu naše narodne CRO obveznice ivana7. Nešto je trulo u državi ne danskoj nego njemačkoj jer se previše črleni. Za hrv. Banke nema zime one su sve sanirane uz pomoć građana i prodane strancima koji sada dobro žive na našoj grbači. AP dobro ofira sa dankinjom u briselu jer vidim u konzumu je sve puno upakiranih sv. filea pod pik vrbovec uvezenog iz danske i to već mjesecima.

 

Informanka.

 

– čitam i vidim neka bankarska kriza drma tržištem.

– čitam forume, pametni investitori su se na nekom dnu uspješno uspjeli riješiti svojih dionica.

– a ja neuka sam se kod rodbine još zadužila (pozajmica na 2-3mj. dok mi ne pristignu dividende), pozajmica u visini cca 2% mojega portfelja, te sam trenutno 102% u dionicama.

– a sada ono glavno, tržišta se ruše a moj portfelj ovaj tjedan u plusu +2.2%, nije nešto puno ali i prošli tjedan kad se tržište također rušilo ja +3.2%.

– (2.2 + 3.2 = 5.3%), to bi bilo da sam u najvećem ovogodišnjem padu iliti gubitku love većine investitora zaradila 5.3%.

– ali to nije sve, u ovoj godini, dobitak mojeg portfelja je +14.4%.

– tu kod mene nema varanja, a tu je i moj osobni kontrolor prinosa portfelja gospon Y.

– a taj porast nije teško ni izračunati kad znate glavne sastavnice mojega portfelja.

– prošli tjedan sam imala lijepi rast na MDKA a ovaj se to nastavilo na KODT.

– kako sam imala nešto keša uspjela sam s dva naloga na dnu kupiti KODT, malo više ZABE i to uhvatila na onoj najnižoj cijeni i malo PLAG (nek se nađe).

– još mi je ostalo nešto novaca, branila sam cijenu MDKA i nitko da mi proda dionicu po 4.500 eura kao da kod te dionice nema nikakve krize.

– lijepo je investirati u dionice ali u one prave kojima cijena raste.

– moj savjet vam je da izbjegavate dionice kojima cijena pada, radije umjesto dionica padalica kupite hrvatske narodne obveznice i uživajte u njihovim godišnjim prinosima.

mitkko, 14.03.2023. u 20:43












 



 

Citam danas, Bank of America neko izvješće, kaže:

“S gotovinskim prinosom od blizu 5% i našim ekonomistima koji još uvijek očekuju terminalnu stopu od 5,25%- 5,5% čak i nakon nedavnih događaja… smatramo da je gotovina privlačnija od dionica s obzirom na naša očekivanja od samo 2% do 3% ukupnog povrata S&P 500 ove godine.”

 

– ovi ozbiljni bankarski pisci nam kažu kako će keš (obveznice) imati veći prinos od dionica.

– dobro je to što se slažu kako će i dionice rasti 2-3% (S&P 500).

 

S&P 500.

 

– S&P 500 popularni američki indeks koji se sastoji od 500 dionica.

– sigurna sam kako će u tome indeksu 2-3 dionice ostvariti rast od 100 – 200%,  možda će 50 dionica ostvariti pad od 10%.

– ali analitičari nam kažu kako će neki prosječni rast tu biti nekih 2 – 3%.

 

Moj S&P 500 indeks se sastoji od samo 2 dionice (zanemarimo sada onih 20% investirano u ostale dionice.

– i taj moj S&P 500 mi je ove godine donio solidnih +14.4%.

– godina je duga i taj plus može prijeći i u minus, ali i u još veći plus, to će te moći pratiti u redovnim “Informankama”.

– moje je mišljenje da će taj moj S&P 500 koji je sastavljen od samo dvije dionice rasti.

– tu očekujem dobre dividende, a obično su te dobre dividende uzrok rasta cijene dionice.

– a i P/E mojega S&P 500 od samo dvije dionice je dosta nizak 9.8, i to bi mogao biti uzrok rasta mojega S&P 500 od dvije dionice.

– sada bi bilo dobro usporediti koliki je P/E i dividendni prinos tog američkog S&P 500 i mojega S&P 500 od dvije dionice.

– ja vjerujem u rast svojega S&P od dvije dionice.

– dobro je da i Amerikanci vjeruju u skromni rast njihovog indeksa od skromnih 2 -3%.

 

– što mislite koji S&P će imati veći rast, moj ili američki ???

 

Ivana srećo, kada ćemo te moći čitati??

Izgleda da je best buy bio crypto world ovi pakleni tjedan ostalo 0 bodova… Tamo nema problema niti sa fedom niti bankama samo zelenilo vlada… Do kada je pitanje

– tu kod mene nema varanja, a tu je i moj osobni kontrolor prinosa portfelja gospon Y.


– a taj porast nije teško ni izračunati kad znate glavne sastavnice mojega portfelja


Nema varanja, ali ima manipulacije jer se trguje po raznim cijenama, a ne baš tako puno i iluzorno je očekivati da baš uvijek tebi ide sve po Bidu.

Idemo dalje .  Ovaj put abecednim redom.

Best buy :

IGH-veliki potencijal rasta

JDGT-riječi su suvišne

MONP-potencijal rasta s obzirom na rezultate,nedolazeću sezonu i dividendu

 

 

ivana7, 04.03.2023. u 15:14

MDKA.

 

– na ovom forumu to je jedna zaboravljena dionica o kojoj se ne piše.

– zadnji post na temi MDKA prije cca 2 g. i to stvarno kratak da kraći ne može biti “dividenda 1.400 kn”:

– najviše pišete o dionicama na kojima će te popušiti dobru lovu (to je moje osobno mišljenje koje ne mora biti točno).

– prisjećam se jedne velike grupe investitora i jednog foruma na kojem su pisali, i njihovih dionica koje su svrstali u grupu “Barcelona”, novi investitori se toga neće sjetiti, zanimljivo mi je što su tim investitorima gotovo sve dionice završile u banani a oni su svemu i unatoč tomu na tim investicijama zaradili lijepe novce.

– nego vratimo se mi MDKA.

– tu je nelikvidnost, nema prometa ali trenutno imamo na kupnji čak 7 dionica po cijeni 4.200 eura i više od toga, i nitko da im proda barem jednu dionicu.

– MDKA, dobit po dionici točno 535 eura, a to je:

– 100 eura više od 2021.g.

– 200 eura više od 2020.g.

– znači tu imamo kontinuirani rast godišnje dobiti po dionici od 100 eura.

– kad je dobit bila skoro duplo manja div. je bila 185.81 eura,

– isto kao i prošle godine 185.81 eura.

– na trenutnoj cijeni od 4.200 eura ako bi isplatili 185.81 euro to bi bio prinos od 4.42%, (ponavljam, dobit po dionici je 535 eura).

– i taj prinos od 4.42% je dobar ali komotno to mogu i poduplati i da im ostane još u firmi dosta love za investicije.

– tu očekujem bar mrvicu veću dividendu od 185.81 euro.

– a zašto tu nema prometa???, jer jednostavno tu imamo premalo dionica (možda zato što su dosta skupe).

– van Top10 vam je samo 1.396 dionica.

– kolika će tu biti dividenda saznati ćemo tek na skupštini a tada je kasno za kupnju i računati na dividendu.

– stvarno ne znam zašto vas ne zanima ova dionica koja ima siguran biznis, sigurnu zaradu i još dijeli dobru dividendu.

– a P/E je 7.80 (jeftinije od toga ne može).

– ovo je puno bolja investicija od obveznice, čak bih rekla i sigurnije, stvarno ne mogu razumjeti da pored ovakvih bisera na našoj burzi većina vas bira i piše o dionicama na kojima se mogu samo izgubiti novci, najzanimljivije mi je to što na takvom tipu dionicama svi vi zarađujete lovu potsjećate me na onu grupu investitora na početku ove priče koji su investirali u dionice zvane “Barcelona”.

 

 

MDKA, godišnje izvješće.

 

– samo sam ga preletjela ali onako na prvu stvarno dobro.

– gore sam postala svoj post o MDKA, da vidite kako je moje knjigovodstvo potpuno isto kao i ono kod MDKA.

– dobit po dionici 535.45 eura, a ja sam vam napisala da će biti 535 eura.

– tu sve ostaje isto što sam gore i napisala samo se p/e digla na 8.37 zbog porasta cijene dionice, ali još uvijek je to dosta jeftino.

– očekujem da dividenda neće biti manja od 200 eura.

– u 101. godini poslovanja MDKA, ovo im je financijski najbolja godina.

– malo zanimljivosti:

– 2.084 dionice posjeduju u MDKA fizičke osobe.

– u Top10, 767 dionica imaju fizičke osobe.

– van Top10, samo 1.317 dionica je u rukama fizičkih osoba.

– e upravo ovo što sam napisala je uzrok velike nelikvidnosti ove dionice, (mali broj dionica).

– u izvješću se vidi kako je država oporezovala MDKU za prošlu godinu skoro za duplo veći porez, ali unatoč i usprkos tomu nametu dobit MDKA je ove godine na rekordnom nivou.

– za ovu godinu toga dodatnog nameta neće biti, a to znači da će dogodine uz isto poslovanje dobit biti znatno veća.

– sada nam preostaje čekati skupštinu i doznati kolika će biti izglasana dividenda.

 

– MDKA, očekivano dobro izvješće, a sada krajem mjeseca će izići također jako dobro godišnje izvješće KODT, samo što će oni odmah izići s visinom dividende koja će bitno utjecati na cijenu dionice.

Treba MDKA djeljenje dionica kao kod ATGR i CKML. Tada bi bilo više likvidnosti i fizičkih osoba. Ovako gola k*ta.

Informanka.

 

– možda mi portfelj osvoji večernjakovu zlatnu ružu. ali na žalost nije nominiran.

– moj portfelj je dokaz kako se i u kriznim vremenima može sasvim fino zaraditi.

– pozitivni niz se nastavlja, ovaj tjedan +1.5% (nije puno ali veseli), u ovoj godini +15.9% (s ovim prinosom bi bila zadovoljna i na kraju godine).

– a sada ubrzo dolazi “sell in May…”. a ja neću vršiti rasprodaju, a to bi značilo neki ljetni minus portfelja.

– a sada na čemu sam zaradila ovaj tjedan??? KODT – netko je to podigao s par dionica (gospon Y. bi rekao da to ja kupnjom dižem cijenu svojem portfelju).

– ali dosta toga mi je malo i padalo: IKBA, ZABA, SPAN, KTJV.

– lijepo mi je narasla PLAG, šteta da toga nemam malo više, dok je bilo jeftino sam kupovala, sada mi je malo skupa.

– planirala sam kupiti jednu dionicu MDKA po 4.500 ali nije išlo te sam ovaj tjedan s više transakcija na najjeftinijoj cijeni uhvatila ZABA, mislim da će tu cijena još padati, zato imam postavljene naloge i na nekim nižim cijenama.

– zašto ZABA ???, sada kada banke nisu popularne.

– zbog disperzije, šteta je ne pokupiti ovu dividendu, a i dogodine će biti barem 50% veličine od ovogodišnje dividende, a sviđa mi se i ona isplata dividende 16/10, to će mi biti prijevremena božićnica, u periodu kad trošim najviše novaca nema mi prinosa od dividendi ni od turizma, trebalo bi uvesti malo isplata tih dividendi i u prosincu.

– dobar je JDGT s dividendom u siječnju, kad je novac  najpotrebniji ali malo imam tog JDGT (puno toga sam prodala, dosadna dionica, s tim novcima sam kupila KODT kad je cijena bila na nekom dnu).

– tada je stvarno bilo šteta ne kupiti KODT, a sada se to i lijepo vidi, cijena dionice raste, a sigurno će i još rasti, a sa tom dionicom će i moj portfelj lijepo rasti.

New Report

Close