Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Dno možda u crnom scenariju na 80 kruna?Do najboljeg kvartala to jest do nove godine možda 150-160 kruna u najboljem scenariju?Ovo je dividendna dionica I mislim da ako se treba u ovakvom marketu u nekoj zaglaviti dionici sa minusom onda je možda dobar kandidat?Ima li tko kakvu drugu ideju?

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

https://www.reuters.com/business/retail-consumer/fashion-retailer-hms-june-august-pretax-profit-falls-much-more-than-expected-2022-09-29/

https://finance.yahoo.com/news/hm-slumps-retail-rising-costs-russia-exit-takes-toll-102714755.html

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

Je li tko prati vartu?

Od 80 na 29 u nepuna 2 mjeseca? Je li ovo malo previše? Vrh bio 2021 na cca 180? Dividenda ako ostane 2,48 iznosi 8,5%? P/e 14, 1,3 market cap?

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

Inače zanimljiva dionica za ultra long sa obzirom u kojem je sektoru?  Samo je bila skupa sve donedavno I bilo mi je nejasno kako se mogla trziti na onim starim valuacijama kad je sve ostalo rokalo u dojčlandu?(jedna od više  ideja šta mi je bila pala napamet za short od prošle godine 11 mjeseca do danas ali osobno ne shortam nista) Pogledati rast prihoda, dobiti, ebitda. Pratim je već neko vrijeme pala jer management povlači već dane smjernice za ovu godinu ali zar će tako loše biti nove smjernice? Gdje je dno?

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

Informanka.

 

– pomalo ali sigurno gubim ovogodišnju dobit.

– ovaj tjedan sam ostvarila lijepi minus od -1.3%, a na godišnjem nivou mršavih +2.4%.

– ovaj tjedan mi je pad na KODT, tokom tjedna i znatno viši, ATPL mi od prošlog petka padne za skoro 3 (tri) dividende, tako je to kad idete na dividendu a i na JDOS lijepi minus samo nemam toga puno.

– i tako moram biti i zadovoljna s minusom od -1.3% jer je mogao biti i znatno viši.

– ovaj tjedan nisam ništa trgovala.

Tui promjena direktora od  idućeg miseca skroz sam zaboravio na to? Ali nisu shorteri zaboravili? Danas minus 10 posto. Ima još cca 2 tjedna do izvješća, pitanje je dokle će je spustiti do tad? Da li će ronit sve do izvješća ili će ususret dobrom izvješću počet prije rally? Na monthly grafu donji kanal je na cca 1.12€

Neću pisat o svojim izlascima /ulascima nema smisla nek sam svatko prosudi za sebe.

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

Turizam.

 

– ovo pišem za one koji su u turističkim dionicama.

– koliko mi ove godine loše ide kod dionica toliko mi je dobra turistička godina.

– prošlih godina prije korone najbrojniji gosti su mi bili s dalekog istoka (Korea…), ali oni bi se zadržavali dan-dva, a to je bilo puno posla, ali sam i dobro naplaćivala.

– ove godine mi se struktura gostiju totalno promijenila, skoro sve iz EU, ali se zadržavaju barem tjedan dana.

– cijene sam dobro povisila, ne baš pretjerano, i većinom je sve bilo puno.

– tako i sada na ovaj datum mi je sve popunjeno (ali sam spustila cijene), i listopad mi je dobro popunjen, 1/11 zatvaram, manji radovi i odmor do 1/4.

– kad se gosti duže zadržavaju značajno su mi manji troškovi za čistačice, pranje robe, pića, keksića i svega ostalog.

– tako da mi je ovo stvarno financijski jako dobra godina.

– biznis s dionicama mi je totalno odijeljen od turističkog biznisa.

– kod dionica keš mi je 0 (nula), a kod turizma ove godine sve stavljam na banku, nisam potrošila ni jedan jedini euro koji sam ove godine zaradila, znam inflacija ubija taj keš ali neka njega, neka on stoji u banci.

– sada će te se zapitati pa od čega živim ???

– za to služe dividende, a ove godine ih je bilo dosta, nadam se i iduće.

– kad uspoređujem dionice – nekretnine ispada puno bolja zarada na nekretninama.

– ali kada nekretnine stavite u funkciju turizma morate raditi, kod dionica je puno lakše, kada ste u tome čini vam se da ne radite ništa a lova opet dolazi, ove godine malo teže iz kapitalne dobiti, ali doći će i bolja vremena

ATPL, TPNG, ZABA.

 

– imam te dionice, ali nisam pametna što raditi ???

– ATPL, nekako mi se čini gl.upo to sada prodavati na p/e 1, do sada sam ih držala zbog dividende, ali previše su pale, puno toga imam pa mi se niti ne kupuje, stvarno ne znam što bi s tim dionicama ATPL.

– TPNG, tu je sve jasno, prodati, ali po kojoj cijeni, da li malo toga zadržati, šteta što ćemo izgubiti na burzi tu dionicu, upravo sada kada bi trebala godinama lijepo zarađivati, tu mi je problem što ne želim držati delistirane dionice.

– ZABA, evo čitam danas, vjerojatno ostajemo i bez te dionice, stvarno šteta, imam dosta i te ZABE (a puno sam toga i prodala) a što napraviti s ovim ostatkom.

– a što je BB to će te sami morati odlučiti, meni zadnji put pobrisali samo to BB, a tema BB, a za ove ATPL, TPNG i ZABA pomognite mi s savjetom.

Best buy  : neka starina u blizini Plitvica i od nje napraviti motel,hostel,apartmane ili sl. i cijelu godinu ugošćavati Korejce,Japance i ostale…

Kaplje pomalo ali ako ništa cijelu godinu za razliku od 3 mjeseca po ljeti.

Ako ste sposobni vjerovatno je i isplativije.

Uostalom nema ni toliko gužve(odlasci-dolasci) ni stresa. Samo zen.

Best buy u vezi dionica na Zse u slijedećem informanku 🤣.

ivana7, 30.09.2022. u 17:42

ATPL, TPNG, ZABA.

 

– imam te dionice, ali nisam pametna što raditi ???

– ATPL, nekako mi se čini gl.upo to sada prodavati na p/e 1, do sada sam ih držala zbog dividende, ali previše su pale, puno toga imam pa mi se niti ne kupuje, stvarno ne znam što bi s tim dionicama ATPL.

– TPNG, tu je sve jasno, prodati, ali po kojoj cijeni, da li malo toga zadržati, šteta što ćemo izgubiti na burzi tu dionicu, upravo sada kada bi trebala godinama lijepo zarađivati, tu mi je problem što ne želim držati delistirane dionice.

– ZABA, evo čitam danas, vjerojatno ostajemo i bez te dionice, stvarno šteta, imam dosta i te ZABE (a puno sam toga i prodala) a što napraviti s ovim ostatkom.

– a što je BB to će te sami morati odlučiti, meni zadnji put pobrisali samo to BB, a tema BB, a za ove ATPL, TPNG i ZABA pomognite mi s savjetom.

Atpl je bb na 340-350 kuna.

Tpng nemam više. Žao mi je što odlaze s burze i Tpng i ZABA. Šteta.

Tko voli raditi s turistima i već ima mali hotelčić možda je vrijeme da se proširi biznis. Koliko vidim ima ponude hotelčića na prodaji 😇😄😎

 

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/velika-rasprodaja-malih-hotela-za-neke-se-trazi-i-15-milijuna-eura-ovo-nije-biznis-za-normalnog-covjeka-15255787

 

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

Go pro? Jedna mala fundamentalno jeftina dionica koja od ipo je u debelom minusu? Zanimljive valuacije za buffetov style?

Market cap 781 milijun

Sales 1,18 milijardu

P/e 2,16

P/s 0.67

P/b 1,3

Cca dolje 60 % od vrha cijene zadnju godinu dana ? 2014 bila na suludim valuacijama od cca 100$ Sad košta 4,93$? Vrijedi li to toliko? Vrijedi li još buffetov style u americi?

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

@hugh

Na 350 kuna dogodio bi se barem tehnički odbijanac.

Nema smisla Atpl uspoređivati sa Gogl jer Atpl nije niti toliko rasla.

Dalje sve ovisi o BDI i outlooku. Ako će 2023 biti loša, ide to još naravno puno dolje. U suprotnom snažno gore. Neka svatko sam procijeni kuda će BDI u 2023. Ja imam svoje mišljenje.

 

Ako će doći do recesije iduće godine, koju sada gotovo pa svi analitičari predviđaju, BDI će ići snažno dolje vjerojatno krajem ove ili početkom iduće godine, kada je ionako tradicionalno slabiji dio sezone za dry bulk, ali promatrajmo. Trenutno ne vidim nekih prilika na tržištu za best buy, osim loviti padnute noževe kada su već dovoljno pali, ali ne da si izrežemo prste, već kada odstoje i otupe na podu, a onda ih lagano i oprezno dizati s poda. Ovo vjerojatno neće biti V recesija kao 2020. kada su države stimulusima dizale gospodarstva i uzrokovale ovu inflaciju, već bi sada sve skupa moglo potrajati neko vrijeme i oporavak bi mogao potrajati.

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

@Marielena

 

nije Gogl jedini koji je zviznuo ispod dosadašnjeg ovogodišnjeg dna…..ima ih još, Sblk, Gnk itd…….Egle i Dsx za sada još drže ovogodišnje dno za  “dlaku” ali su svejedno ispod trenutne vrijednosti Atpl…..odnosno, ponavljaju ovogodišnje dno dok je Atpl bitno iznad njega u svim mogućim usporedbama…..i sa onima koji su ponovno na ovogodišnjem dnu i onima koji su bitno ispod njega……to ja karakteristika nelikvidne i neefikasne zse koja prije ili kasnije dođe na svoje i vanjska kretanja nema smisla ignorirati jel su dobar pokazatelj puta…….tko je to ignorirao na 440 za čas več ima 60 kn minusa……nemogu se pratiti u stopu svaki dan ali kroz neki vremenski period sve bude jasno i te razlike se smanje……

New Report

Close