Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

redizajnlos, 14.08.2022. u 17:47

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/cijene-nafte-potonule-na-najnize-razine-od-veljace-mogli-bismo-utonuti-u-recesiju-koja-ce-potrajati-do-2024-15232368

Eto to ga na. Prije smo bili na rubu recesije zbog povećanja cijena nafte i pada broja zaposlenih a sada smo na rubu recesije zbog smanjenja cijena nafte i povećanja zaposlenosti. Ajde više prestanite. Pa dokle više da nas strašite umjetnom tvorevinom zvanom recesija i idejom da se “opljačka” neznalice i sirotinju?

 

Ne znam kakve veze to ima s temom Best Buy, osim da je trenutni (a i kroz neko duže vrijeme) Best Buy 💰💶💵💰.

Naravno da su pale cijene nafte i goriva kad je pala potražnja jer se ljudi biraju manje voziti i sve što mogu obaviti bez auta, obavljaju upravo bez auta.

Kako to da nisu pale cijene hrane, nego su još porasle? Odgovor je jednostavan – zato jer se jesti mora. Možeš se i ne moraš voziti, ali moraš jesti… Bez struje isto nula bodova…

Ideja da će ovo proći samo od sebe je podjednako suluda kao da imam tumor pa se ponašam kao da sam prehlađen. U kontekstu ‘prehlade’, eto, živimo zadnje dvije i pol godine s virusom koji je zapravo dosta opasan i ubio je milijune ljudi diljem svijeta, a i dalje imamo fantaste koji tvrde da je to “malo slabija gripa”, tj. “malo jača prehlada”.

 

Lkri. Kupujem od 30 kn a i danas malo. Na 100 kn ću razmisliti za trejd.

lojtra, 16.08.2022. u 16:17

Lkri. Kupujem od 30 kn a i danas malo. Na 100 kn ću razmisliti za trejd.

Mozes nam reci isto, ajde svi HODL, ne prodajte sve dok ne dodje na mjesec cijena.

Za onog koji je u dionici odgovara da i drugi ne prodaju.

 

Best buy tema se preokrenula iz tema gdje se nesto preporuca uz obrazlozenje u temu gjde pumpamo cijenu u dionici kojoj imamo novac.

Informanka.

 

– i ovaj tjedan u plusu +1.1%, a i godišnja dobit se polako penje +5.9%.

– MDKA, nije puno narasla, ali je puno imam te je taj mali rast bitno utjecao na porast portfelja.

– još su mi malo porasle JDOS i IKBA, brodari malo pali i tako to ide.

– ovaj tjedan sam imala minimalne kupnje na KODT i MDKA.

– prodala sam malo ZABA, i malo IKBA danas po jako dobroj cijeni, stvarno mi je žao što prodajem dobre dionice ali na taj način dolazim do keša na brokerskom koji mi je trenutno skromnih 1% (znači u dionicama sam 99%)

– ovo ljeto sam stvarno puno prodavala i kupovala, od sada ću kupnje i prodaje svesti na minimum jer sam napravila sve što sam mislila za krizna vremena kako portfelj treba izgledati po nekom mojem viđenju.

– imam i brodare, ne previše, e tu stvarno nisam pametna što s time, valja ću nešto smisliti.

Hahaha, tako treba izgledati portfelj za krizna vremena? 99% u dionicama? 😂

Onda kad sve potone, pisat ćeš bajke ovdje kako nisi toliko izgubila, nego “manje” jer si prodavala “u međuvremenu”…pa imaš mnogo keša i mnogo si kupovala i kupovat ćeš…🙃

Nije samo bitno koliki si postotak u dionicama, već i u kojim si dionicama. To su sve jake firme i jeftine dionice. Prodavati nešto s uzlaznim poslovanjem na p/e 8, ne znam da je pametno pa makar i kriza dolazi. Moj portfelj je sličan i ja sam isto u dionicama skoro do kraja.

Ako imamo jednu dionicu u portfelju i jedna dionica izgubi na vrijednosti 50 posto, portfelj ce izgubit 50 posto vrijednosti.

Ak imamo 2 dionice onda gubimo 25 posto vrijednosti portfelja

5 dionica ,  gubimo 10 posto

10 dionica , gubimo 5 posto

15 dionica , gubimo 3 posto.

 

 

komot, 21.08.2022. u 19:13

Nije samo bitno koliki si postotak u dionicama, već i u kojim si dionicama. To su sve jake firme i jeftine dionice. Prodavati nešto s uzlaznim poslovanjem na p/e 8, ne znam da je pametno pa makar i kriza dolazi. Moj portfelj je sličan i ja sam isto u dionicama skoro do kraja.

Koje dionice su jeftine i na kakvom P/E, to je dosta relativno pitanje. Bilo je kroz povijest dosta financijskih dionica koje su se tržile na P/E 9 pa su se svejedno prepolovile u cijeni i da stvar bude još gora, dugo su te cijene ostale zabetonirane. Do razine za koju je zaista valjalo imati dosta jak želudac.

Naravno..ako se jaki pad cijelog tržišta kudikamo dogodi krajem ove i kroz iduću godinu, nitko od vas koji ste “all in” neće izgubiti novac.. Bit će svakakvih komentara, ali ništa o gubicima.

Dosta vas gubi na “kraljici” i sličnima i sad, a kud u recesijskom ili još gore stagflacijskom okruženju.

Na burzi je sve moguće. Ali ako poslovanje raste i firma dijeli i povećava dividendu, dionica takve firme brzo nadoknadi pad i vrati se u normalu. Ove kojima padne poslovanje se ne vrate na prijašnje razine. E sad, hoće li medici, kodt i jdos-u poslovanje pasti u idućem razdoblju? Ja mislim da neće, što vi mislite?

Sve je to oke, ali hvaliti se da sam 99 ili stotinu posto u dionicama kad prijeti dosta dramatična recesija… nije to cool.. Pa zašto najjače kompanije imaju tako puno casha? Upravo da budu spremne – na bilo što. Ako si all in u dionicama, to ukazuje na izvjesnu gramzivost. I to je po meni oke… Greed is good.

Međutim, ukoliko se dogodi jedan “hard landing”…pitanje je koliko će dugo cijene biti zabetonirane..

Što točno znači brza nadoknada pada? Pa onda ako sam bio all in i jako padne, zar ne bi bilo logično da želim da duže vremena bude nisko s obzirom na moje prihode, da mogu dokupljivati? Onaj tko ima puno casha će ionako glavninu toga aktivirati oko dna. Naravno da neće pogoditi sam ambis, ali će bolje proći od all in ekipe.

Sve štima, samo do navedenih dionica je teško doći jer su slabo likvidne, dijele dividendu i svaki kvartal im je bolji od prošlog. I ja sam razmišljao o nekoj keš poziciji, ali sam odustao jer bih morao jeftino prodat zdrave firme, a pitanje po kojoj cijeni bih se mogao vratit. Za ameriku gdje je većina toga debelo precijenjena i gdje je velika likvidnost se slažem da nije pametno biti all in. Pa ni na zse nije isto za sve dionice.

https://www.marketwatch.com/amp/story/once-offering-the-worst-return-on-wall-street-cash-is-now-looking-like-the-best-asset-to-own-says-morgan-stanley-11661165743

mitkko, 10.07.2022. u 19:07










Koleginice, ako ti nedostaju moji grafovi…..

 

Zanimljivosti.

 

– A.Kostolany “Psihologija burze” str. 104.

– “Ne poznajem niti jednog jedinog analitičara grafikona koji bi bio uspješan na burzi: svi su bankrotirali.”

 

– moj dobri prijatelj iz Splita sada znanstvenik gospon dr.mr.pr. forumskog imena “Vlad puno jedica” dok je koristio tu metodu grafikona bankrotirao je na burzi, a on je stvarno bio jedan od najboljih analitičar grafikona.

Trenutni best buy : gotovina 100 %.

Uopće mi nije jasno zašto su mirovinci počeli lagano kupovati ovih dana pa čak i tzv.blue chipove. Žele izgubiti još više nego što su dosad ove godine ili jednostavno moraju ?

Za one kockare i sklone većem riziku ali i zaradi prilike će biti u nekim brzim izletima nutra-van tipa Varteks.Hoće stečaj-neće,spas bla bla.20-30-50% gore dole ali treba biti spreman i na gubitak svega. Ili pak izleti u brodare na krilima eventualnih dobrih vozarina kojih trenutno nema.

 

 

Da se ispravim u vezi vozarina.Za rasute terete su zadovoljavajuće a za tankere odlične samo što je opadajući trend zadnje vrijeme pa to estetski malo odbija.

New Report

Close