Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

MDKA mi se sviđa, ali mi se ne sviđa dovoljno. To mora biti dobro i u dobrim i u lošim vremenima. Ako se dogodi neka svinjarija, nemoguće je iz MDKA izaći bez redikuloznih gubitaka. Čak i u trenutnim ‘tržišnim’ uvjetima je nemoguće izaći s većom količinom bez značajnijeg rušenja cijene. Kod nas ekipa trguje sićom… MDKA i da ima deset puta manju cijenu, bilo bi problema s likvidnošću.. Mali market cap, malo dionica, nevelika potražnja. A kompanija je i više nego oke. Jedino me se ne sviđaju te inkonzistentnosti u free cash flowu. To i spomenuta mala likvidnost me odvraćaju od kupnje. Za nelikvidušu bih radije odabrao KODT. Puno konzistentnije po pitanju FCFa, a ipak više manevarskog prostora.

Što se tiče ERNTa i HTa, sve što je @ivana7 rekla, potpisujem.

Po pitanju ZABE se ne slažem, pogotovo u usporedbi s IKBA. Je da su i jedna i druga banke, ali to meni ni nije za usporedbu. ZABA ima toliko jaku kapitalnu poziciju i dividendu, toliki tržišni udio i masu toga drugog da joj teško koja banka može parirati. Dionice poput IKBA i SNBA je oke držati u nekim manjim količinama za slučaj kakvih eventualnih preuzimanja. Za neko trajno investiranje mi nisu zanimljive ni izbliza kao ZABA.

Valja imati papire koji ne padnu jako u cijeni čak i kad(NE ako, jer će se to dogoditi…i to prvenstveno u SADu) cijelo tržište krahira. Da se iz tih papira može izaći brzo i uz minimalne gubitke, a onda čekati u cashu povoljne uvjete. U trenutku kad najbolje kompanije budu svima gadljive i fuj, da ih dirnut neće, tada treba kupovati. Easy doubles game..

Kako da takve manevre izvedem ako sam u Mediki?

 

 

Slazem se MDKA je kvalitetna dionica. Iznenadjem sam s 1Q22 neto dobit. Mislim da povecanje dobiti dolazi iz sirenja trzista i povecanje osobne potrosnje u HR i regiji.

Iaoko je osobno nemam, vidim da ce ostali kvartali isto tako biti dobri i da ce cijena porasti 25% PE od 7 prema 9 racijunajuci Fwd-PE.

Likvidnost nije gdje bi mogla biti da je cijena dionice npr.2000kn

[/quote]

Kolega, djelomično ste u pravu, ali obratite pozornost na P/S. I kakva je bila u prošlosti. U takvim uvjetima samo postotno malo smanjenje troškova diže drastično dobit.

Informanka.

 

– u ovim ludim vremenima i velikom crvenilu na svim burzama moj portfelj u lijepom tjednom plusu +2.1% i godišnjim prinosom od +8.8%.

– portfelj mi je skoro pa na ATH.

– za sve to je kriva jedna jedina dionica u kojoj sam previše izložena, MDKA.

– netko skine jednu jedinu dionicu MDKA na 30.600kn i načini čudo u ovom sveopćem padu.

– ali i ja branim cijenu na toj MDKA, kupila sam jednu dionicu na 28.800kn.

– ovaj tjedan sam dosta trgovala, kupovala sam ATGR (ne znam koliko je to pametna kupnja???), VLEN (ali ste mu previše digli cijenu te mi nije više zanimljiv), HPB – važi isto kao i za ATGR.

– a nešto sam i prodavala, možda i nisam trebala, ali je prodano.

– malo sam prodala i ZABA, evo još imam jedan prodajni nalog na 65kn (više tisuća dionica) ali ne ide, a ZABA vam je dobra dionica, čak sam ju mislila kupovati na 63-64kn, sada ne znam ni sama prodati ili akumulirati.

– stvarno zanimljiv tjedan, razočarali su me mirovinci i ostala fondovska industrija, sa svojih najlikvidnijih dionica su se potpuno povukli i prepustili ih slobodnom padu, imaju novaca, ne treba puno novaca za zaustaviti pad dionica na burzi, ako ja to mogu na nekim dionicama njima bi to bilo puno lakše.

yieldchaser, 11.05.2022. u 12:07

MDKA mi se sviđa, ali mi se ne sviđa dovoljno. To mora biti dobro i u dobrim i u lošim vremenima. Ako se dogodi neka svinjarija, nemoguće je iz MDKA izaći bez redikuloznih gubitaka.

 

MDKA

 

– recimo da su sada “loša vremena”, burze su u crvenom, kao i kripto, investitori gube velike novce, zbog toga se loše osjećaju, boli ih glava, idu doktoru, ali što je tu najvažnije, kupuju medikamente koji će im pomoći da im bude bolje, kod kupnje tih medikamenata najvjerojatnije će kupiti neki proizvod od MDKA, a to je za nas dioničare još veća dobit za MDKA, šala mala.

– kod MDKA kupujem p/e 7 i dobit po dionici 4.000kn.

– ovu dionicu vidim kao prvo dobrim parkiralištem za moj kapital, vremena nisu dobra, gdje s kapitalom???

– tu mi zarada nije ni bitna, bitno je preživjeti ovu krizu s što manjim gubitkom kapitala.

– moja procjena je da će najmanji gubitci biti proizvodnja i prodaja lijekova i energenti (struja, KODT), ali i ne mora tako biti, moji novci, moje mišljenje.

 

yieldchaser, 11.05.2022. u 12:07

Kako da takve manevre izvedem ako sam u Mediki?

 

MDKA.

 

– dobro pitanje, kako izići iz MDKA???

– ali prvo pitanje bi moralo biti kako ući u MDKA bez dizanja cijene.

– van Top10 imate točno 1.402 dionice, malo dionica ali puno novca, da naglasim Top10 ne prodaje, bar za sada.

– ako kupite tih svih 1.402 dionice neće vam imati tko spuštati cijenu, odnosno možete naštimati cijenu MDKA koja vam odgovara.

– ako želite izići iz dionice možete samu dionicu 1.000 kom po tržišnoj cijeni prodati samoj MDKA jer su za to zainteresirani a za tako nešto ma koliko to bilo pametno ili nepametno imaju odluku skupštine a vjerujem da onda imaju i love za tako nešto napraviti.

– e sada je drugo pitanje kako doći do tih 1.402 dionice kad znamo da Top10 ne prodaje, a vjerujem da ni Top20 ne prodaje, neću vam ni ja svoje dionice prodati a imam ih dosta, u toj kupnji velika konkurencija će vam biti i sama MDKA, a i ja planiram još kupiti cca desetak dionica.

– ovo što sam napisala je zezancija na temu kako izići iz dionice MDKA.

 

MDKA.

 

– kad sam već počela pa da i završim u revijalnom tonu na toj MDKA.

– pokušali ste ju rušiti, ja sam kupila tu jednu dionicu.

– netko vam digne cijenu kupnjom jedne dionice i cijena poleti gore 6% u ovim teškim vremenima i odmah pametni investitor stavlja nove na prodaju na 30.600kn.

– ja ću tu braniti cijenu sa par dionica na cca 28.000kn, ali morate znati da ja mogu izložiti iliti poduplati prodaju MDKA, što će tada biti s cijenom???

– to je igrica, meni je cilj što jeftinije kupiti, ali stvarno ako vam nije nužno potrebno ne stavljajte dionicu na prodaju, čekajte bolja vremena.

– ako su vam stvarno potrebni novci za doktora računajte na moju kupnju na cca 28.000kn, ako navalite ja se s kupnjom povlačim na niže.

– ako imate dionicu MDKA, budite sretni s dobrim poslovanjem firme, strpite se s prodajom, neće proći puno vremena i dionica će vam biti 40.000kn.

Petak, 13., i još May.

 

– čitam što je skupina kešolovaca pisala na jednom forumu i kako su zazivali što veći pad jer je petak, 13., i još May (Sell in May…)

– ja ne pišem na tom forumu, jer mi se doslovno gadi ta skupina drukera i častim ih s palac dolje, velika većina mojih ocjena je palac gore ili pehar.

– i na žalost te skupine najgorih jadnika mi u petak završimo s +0.42%.

– na žalost više ne mogu davati palac dolje toj skupini drukera jer su me cenzurirali (za davanje palac gore/dolje), cenzura je stvarno jaka u RH.

– pa probajte zaraditi koju kunu na pošten način.

– poznavala sam dosta tih drukera, kešolovaca, investitora koji moraju u što kraćem vremenu zaraditi što više novaca, ali ne ide to tako.

– sve vam tu ide dobro dok ne naiđe koja mina i velik gubitak novca.

– a takvih dionica je do sada bilo na našoj burzi na stotine.

– mogla bi na tu temu nešto napisati kad budem imala viška slobodnog vremena.

– na forumima imate enormno veliko pisanje na pojedinim dionicama jer se mora znati kada trejder ulazi u poziciju, kad vam pišu ide raketa oni prodaju, potom kad vi zaglavite u dionici vam se smiju, ali i trejderi zaglave.

– evo zadnji kojega se sjećam, imao je na svim forumima tisuće i tisuće postova ali ništa od toga pametno ili zanimljivo za investiranje, normalno nije zaposlen, od burze fenomenalno dobro živi, malo radi, stalno zarađuje velike novce, i sada kada se je izgleda zaposlio, pogubio novce na burzi više nam ni ne piše, neću mu napisati ime, ali ja sam ga zvala vazduhoplovac iz Lovrana.

– na burzi je važno zaraditi, to je bit burzovnog trgovanja.

– ali malo morala morate imati, nije sve u novcima, ali puno investitora bi puno toga (pa i nemoralnoga) učinili samo zbog novca.

– ja bi vam savjetovala da se bavite normalnim investiranjem, s vremenom vam dolazi sve više i više novca, ali nekako imam dojam da sve više i više investitora naginje ka špekuliranju, pa sretno vam bilo.

Informanka.

 

– ovaj tjedan zanemariv pad od -0.1%, što dođe na godišnjem nivou +8.7%.

– u ovom tjednu sam prodala malo ZABA.

– kupovala sam KODT i malo Au, malo olakšala brokerski zbog kupnje Au, ali popust Au je kratko trajao, tako da trenutno nemam pojma što s tim kešom, možda čekati pad Au ili …..

– sve u svemu dosadan tjedan, a mislim da će nam ovako biti i cijelo ljeto.

KODT.

 

– ovaj tjedan smo imali rasprodaju KODT i KODT2 od jednog mirovinskog fonda AZ, u toj dionici ima više tih fondova AZ, hoće li i ostali prodavati nemam pojma.

– gledam što posjeduje taj fond, (vidljivo u Top10), najjači su u DLKV (stvarno dionica za stvaranje velikih prinosa).

– gledam te njihove pozicije gdje su vidljivi u Top10, ma neću ništa loše pisati o tim njihovim dionicama odnosno portfelju ali najbolja usporedba će biti kada napišem kako sam trenutno u 16 dionica ali osim KODT ja nemam niti jednu jedinu dionicu koju oni posjeduju.

– mislim kad se u te fondove (mirovinske) ne bi zapošljavali neuki uhljebi da bi u konačnici prinosi tih fondova bili puno veći, odnosno budući penzići bi imali veće mirovine.

– nadam se, da sam s ovim postom još dodatno naljutila te fond menagere te da će još žešće rušiti KODT.

– ja gledam na ovu situaciju kao na dobru priliku, kad bi tu p/e bio preko 25 ta prodaja mirovinca bi mi bila opravdana, ovako s ovim trenutnim parametrima i zaradi po dionici KODT je zasigurno BB i još ide dividenda.

Au.

 

– pratite graf, kad vam  cijena klizne ispod 1.800 $ Au je povoljan za kupnju, a možda i nije, to je samo moje mišljenje.

KODT u proteklih 10 god.

 

– mogli smo ju kupiti u velikim količinama po 1.000kn pa i jeftinije od toga ali računajmo 1.000kn.

– dionicu su “splitali”, tako da smo umjesto jedne dobili dvije, i danas od te jedne dionice 1.000kn mi imamo 2 x 2.500kn odnosno ta dionica od 1.000kn nam danas vrijedi 5.000kn.

– isto je i s dividendom.

– dividenda je redovna i svake godine malo veća.

– prošle godine im je zarada po dionici bila 194kn, veći dio zarade reinvestiraju a manji ide u dividendu, tako je div. 69.2kn odnosno 35.6%, (najčešće je to bilo 40%).

– ali kad se vratimo 10g u prošlost i cijenu dionice 1.000kn tada imamo div 2 x 69.2kn = 138.4kn ili prinos na tih 1.000kn 13.8%.

– inflacija je u zadnjih 10g bila zanemariva, pa je ova računica još zanimljivija.

– što će biti za narednih 10g. ???

– za sada svake godine je prihodi, dobit, ugovoreni poslovi, dividenda, broj zaposlenih… sve veći i veći.

– raste i cijena dionice, ali raste i samo poslovanje i prodaja transformatora tako da je trenutna cijena “jeftina” (moje mišljenje).

KODT, domaća zadaća.

 

– probajte sami izračunati koliki je bio %(postotni) prinos na dionici KODT u zadnjih 10g., kapitalni (na razlici cijene dionice) i koliki je bio dividendni prinos.

– potom probajte izračunati koliki je na KODT bio ukupni prinos kapitalni + dividendni.

– nadam se da će ovu domaću zadaću uspješno znati izračunati i menageri AZ fondova.

– pratite cijenu ove dionice, ako ju fond menageri AZ fondova uspiju srušiti na 500kn i niže od toga (a mogu, imaju dosta dionica) tada prodajte što imate i “Strong Buy” KODT.

TPNG.

 

– jučer sam gledala jedan film “Vukovi sa…”, pa ću vam probati objasniti kako to rade “Vukovi sa ZSE” na primjeru jedne dionice np. TPNG.

– sva imena koja ću navesti su izmišljena zbog zanimljivosti priče.

– jedan fond prodaje danima punooo dionica TPNG, isto kao i sada jedan fond s KODT (to su vam “Vukovi fondovske industrije”).

– nije mi teško zbrojiti dva i dva, nakon dvije godine loših vozarina, cijena TPNG je došla na neko dno, vozarine su dobro porasle, TPNG ugovara brodove na višegodišnje ugovore i vozarine na kojima će pozitivno poslovati i ostvarivati dobit.

– u takvoj situaciji win-win stvarno ne mogu pogriješiti, imam veći višak slobodnog keša i intenzivno kupujem i kupujem dionice TPNG, krcam se kao da sam fond.

– moj prijatelj MaliMarinko38 iz Splita je dosta frustriran s tom niskom cijenom dionice TPNG, vidi da će cijena ići još dolje te se hvali kako je sve prodao po 39kn.

– jedino gospođa Brankica piše stotine i stotine pozitivnih postova o TPNG i ja joj na svaki kliknem palac gore (na žalost više ne mogu jer moj palac gore/dolje je cenzurirao jedan “Vuk s ZSE”, tako sam ja jedina u RH kojoj su cenzurirali taj palac gore/dolje.

– dionici TPNG polako raste cijena, moj prijatelj MaliMarinko38 iz Splita i dalje prodaje dionice koje je davno prodao po 39kn, i ja po malo kratim poziciju, jedini razlog je što toga imam previše.

– sada se javlja i gospon Mattko, sve najgore piše o gospođi Brankici koja hvali dionicu TPNG, Mattku ta dionica ne vrijedi ništa, posta i grafove kako bi bilo uvjerljivije.

– i nakon nekog vremena kad se je gospon Mattko nakrcao dionicama TPNG odjednom preokret trenda, dionica TPNG je odlična, a to isto se može vidjeti i na Mattkovu grafu.

– i moj prijatelj MaliMarinko38 iz Splita isto uviđa kako je TPNG odlična dionica i kupuje ju po 51kn jer će rasti, ali vidi vraga, dionica pada te moj prijatelj MaliMarinko38 iz Splita dolazi do zaključka kako TPNG u zadnje dvije godine nije zaradila ni za papar te svoje dionice prodaje po 47kn.

– više se ni gospon Mattko ne javlja, vjerojatno je prodao svoje dionice jer dolazi velika kriza i veliki pad dionica.

– moj prijatelj MaliMarinko38 iz Splita trenutno se bezobrazno bogati na nekim drugim dionicama.

– gospođa Brankica i dalje piše pozitivno o TPNG.

– ja ne pišem ništa o TPNG, dosta toga sam prodala, jer mi je novac trebao za neke druge investicije, ali i dalje imam jednu veću količinu dionica TPNG koju ću još skratiti porastom cijene dionice.

– eto imali smo jedan rast na TPNG od 39 do 51 i stvarno je zanimljivo što su pisali, kako su drukali “Vukovi s ZSE”.

Haha, MaliMarinko38 iz Splita i gospon Mattko. Sviđa mi se tko. I gospođa Brankica.

A to su sve hipotetski fond menadžeri?

Neki od njih izvijeste samo kad su zaradili, ali ne i kad su izgubili novac. Po tima ispada da imaju prinose 95% per annum. Ko neki superhedge fondovi. Da se udruže, nadmaše jedan Axe Capital. Zarađuje se velika para svake godine dok se ne dogodi nešto ružno, a onda se pogubi 60% pare i kaj onda? Na parsto iljadi se zaradi 36% pa godinu nakon toga 25% pa nakon toga 30% i onda se izgubi 55% i kaj ostane? A ne vrate se nikad te ‘investicije’, nego ako se tada ne proda, popadaju još najmanje 20% s tih razina. Sreća je ako se nakon 3-4 godine takvih vratolomija i kasnije potopa izađe s onoliko s koliko su prvotno ušli.

ivana7, 22.05.2022. u 16:05

TPNG.

– sada se javlja i gospon Mattko, sve najgore piše o gospođi Brankici koja hvali dionicu TPNG, Mattku ta dionica ne vrijedi ništa, posta i grafove kako bi bilo uvjerljivije.

– i nakon nekog vremena kad se je gospon Mattko nakrcao dionicama TPNG odjednom preokret trenda, dionica TPNG je odlična, a to isto se može vidjeti i na Mattkovu grafu.

– više se ni gospon Mattko ne javlja, vjerojatno je prodao svoje dionice jer dolazi velika kriza i veliki pad dionica.

– eto imali smo jedan rast na TPNG od 39 do 51 i stvarno je zanimljivo što su pisali, kako su drukali “Vukovi s ZSE”.

 

Poštovana kolegice, sve si lijepo rekla, ali ti je zaključak pogrešan… započetak makni svoje frustracije na stranu pa ćeš jasnije vidjeti.

Koliko ja vidim Mattko je i kupio i prodao u pravom trenutku, sve školski – znaš, kažu da treba kupiti na dnu, a prodati na vrhu. Nije cijena rasla zbog Mattkovog grafa… Mattko je nesebično podijelio graf sa kolegama sa drugog foruma, javno obznanio kada je ušao u dionicu, i vidi vraga, odigralo se baš onako kako je graf predviđao. Mattko je uzeo 20% na tom rastu, na ozbiljnom volumenu, a mogla si i ti da nisi bila okupirana cjelodnevnim lupanjem dislajkova.

A što se tiče Mattkovog neslaganja sa Brankicom (i njenim bratom blizancem također), to nema nikakve veze sa dionicom, već sa Brankicom osobno. I to je više puta jasno naglašeno.

Mattko više ne piše na drugom forumu jer je bio baniran 10-ak dana zbog svađanja sa trolovima, a sada jednostavno bojkotira drugi forum do daljnjega.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

New Report

Close