Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Bah, dug Agrokora je ionako bio suludo velik, čak i po onome što su objavljivali. Ekipa se samo lakomisleno nadala da Ledo i Jamnica i pokoja druga kompanija iz sastava koncerna neće biti zahvaćena bankrotom. Čim je negdje velik dug, velika jamstva(u biti potencijalni dug, ništa drugo..), dionice tih kompanija ne diram izoliranim štapom.

Ta ZABA ubija dosadom, isto kao i HT i ERNT.. I ATGR je dosta monoton… ali tu je sigurno. Dosadno je, ali nije glupo…sigurno je..zarada nije velika, ali nije ni mala. A sasvim je izvjesna. Porez malen, ponekad ga i nema… Kad je država vlasnik, nikad se zna što će izvest. HPB je danas super, a sutra, tko zna? Nema granica koliko oni mogu uništiti, koliko mogu pokrasti… Jedan Ericsson ili DT ili Unicredito neće samo tako dozvoliti da mu neka bena uništi kompaniju kćer.

Što se tiče neke nepostojeće ekipe koja bi mogla voditi Hrvatsku… nije da su nepostojeći, nego nemaju podršku politike. Problem je politika koja se vodi, pogotovo kadrovska. Pogle samo jednostavan primjer Podravke. Gdje logika imenovanja za predsjednika uprave osobe koja s tom kompanijom nema veze, pojma nema o njenom poslovanju, niti općenito o proizvodnji hrane i lijekova, a da se nije mogao netko iz reda postojeće uprave imenovati predsjednikom pa da se nekog niže rangiranog voditelja imenuje na nj mjesto? To je uvreda za cijelu upravu, a neki su već i otišli. I to ne samo za cijelu upravu Podravke, nego i za sve koji godinama rade u toj kompaniji. A ne moramo posebno ni isticati da je dotična osoba već ranije kompromitirana aferama vezanim uz isti taj Agrokor te je već to per se gooolemi problem…

I tako svukud…dolaze za razne ravnatelje raznih Zavoda, a da pojma o tome nemaju, samo zato jer je plaća visoka pa je to kao neki plijen… Isto uvreda za sve djelatnike tih zavoda koji su godinama tamo i znaju sve o tome… Dođe neki polupismeni tip kojem je studiranje izgledalo da je iz bilježnice učio jer su to sad fakulteti. To sad tako zovu. Pa metnu u nadzorne odbore gradskih javnih poduzeća dojučerašnje šofere, čistaćice i slično. Nemam ja ništa protiv poštenog posla. Nisam ni ja potekao od aristokracije, nego od seljaka i šljakera kao i 95% ljudi na ovim prostorima. Ali to ne mijenja na stvari da je uvredljivo, bezobrazno, čak i bolesno izabrati za člana nadzornog odbora nekoga tko pojma nema niti o specifičnoj djelatnosti tog javnog poduzeća niti o Zakonu o trgovačkim društvima, itd. I to se isto dijeli kao neki plijen…ono dodatak na plaću jer si odradio politički to i to… Cirkus. Cirkus koji je nemoguć u jednoj Zagrebačkoj banci. Ne može tamo u NO sjediti netko tko je dojučer pekao bureke. A u svemu gdje je država, to ne samo da je moguće, nego je i uobičajena praksa.

Većina naših fakulteta je takva da se samo prepisuje gradivo iz stranih knjiga i nema tko naučiti studente/ce koji ako čak i hoće da nauče. Prvo moramo imati sposobne profesore da nauče studente/ce koji to poslije primjene u Hrvatskoj, a ne da s fakulteta izlaze od kojih mnogi ili nisu sposobni obavljati to za što imaju završen fakultet ili odu u inozemstvo, jer kao u Hrvatskoj se nemaju gdje usavršavati. I onda takvi dođu na rukovodeće mjesto u firmi, a ne znaju ni o poslovanju firme ni što i sami moraju raditi pa dok firma dobro posluje bogate se, a ako što s poslovanjem zapne daju “časni” otkaz, a ako je firma njihova prodaju firmu ili što je od nje ostalo jer ju nisu ni zaradili. Npr. Sisak ima metalurški fakultet, a proizvodnja (željezara) zatvorena, Zagreb ima fakultet strojarstva i brodogradnje. Brodogradnje u Zagrebu, a Prvomajska koja je bila svjetski poznata firma sada ništa. Slavonski brod ima Đuru Đakovića koji baš i ne posluje dobro, a pogon u Županji prodan Talijanima koji daju radnicima minimalne plaće, pa odlaze ili štrajkaju. Primjer Županje je pravi primjer tog hvaljenog ulaska stranog kapitala. Bolje tko zna da ne zna, nego tko misli da zna, a ne zna.

Evo jedna statistika (od 23.2.) od dana prije nego je počelo u Ukrajini, koliko posto se promijenila cijena dionica na Zagrebačkoj burzi do danas. Neke dionice sam izostavio.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.

Informanka.

 

– za moj portfelj dosta zanimljiv tjedan, tjedni rast +2.3%, što bi bilo na godišnjem +7.3%, nekako mi se čini da bi to bio ovogodišnji ATH usprkos ratu i koroni.

– za taj ovotjedni rast su mi zaslužne dvije dionice KODT i MDKA, koje mi čine nešto preko 50% portfelja, računam da su te dvije dionice o.k. za krizna vremena = rat + korona.

– veći minus su mi ostvarili ERNT (manja div. od očekivane) i JDGT (ex.div.)

– ovaj tjedan sam prodala malo više JDGT, računam, dobra cijena a nakon ex. div. ide pad cijene. To  je dobra dionica, ovo ljeto kad cijena malo padne ponovno ću dokupiti prodano, (ali je i dosta dosadna mnogim investitorima).

– slabo sam ovaj tjedan kupovala, imam otvorene naloge na više toga, ali jeftino mi ne želite prodati, evo na primjer nudim vam za MDKA 30.000 kn i nitko mi ne želi uvaliti jednu dionicu, a kad ne ide ja skidam taj nalog poslije cca 2 sata u ponedjeljak i kupujem nešto drugo.

– ovaj tjedan mi je stigla jako lijepa dividenda od IKBA, a mogli su i više, ne bi se bunila.

MDKA.

 

– jedna mala sitnica.

– ako mislite kupiti dionice MDKA, morali bi znati kako kupci T+2 neće imati pravo na dividendu, skupština je 2/5 pa sada sami računajte.

– a dividenda, ako bude izglasana na skupštini, predviđam da će biti 1.700 kn, to bi bilo 50% prošlogodišnje dobiti po dionici.

Informanka.

 

– i u ovome tjednu imam odlične prinose slične prošlotjednim, tjedni rast +2.2%, u ovoj godini +9.5%.

– malo su mi rasle dionice kojih najviše imam MDKA i KODT, ali me puno više raduju njihova odlična izvješća.

– ovaj tjedan sam reinvestirala dividende IKBA i JDGT.

– dosta sam i trgovala, kupila sam malo JDOS, malo više HT i ATPL.

– prodala sam malo JDGT, dobra cijena, a dobra je to i dionica, nadam se da ću moći jeftinije ponovno malo kupiti JDGT, i još sam prodavala TPNG.

– imam keša i danas sam razmišljala što kupiti, puno toga dobroga vidim, ali na žalost nemam keša za sve moje želje, idući tjedan mi pristiže bogata dividenda od ZABE (a imam puno tih dionica), a znati ću hoće li biti dividende na MDKA, za sada je na toj MDKA izišlo dobro izvješće, a o dividendi ćemo sve znati u ponedjeljak.

– dosta zanimljivo razdoblje na burzi.

– moram obavijestiti sve kešolovce da pripaze na keš jer vam dolazi “Sell in May…”, pazite se da vas drukeri ne navuku na kupnju dionica, a nije da ih nema na jednom forumu.

ATGR -Jedna od najkvalitetnijih izdanja na burzi  iz godine u godinu.

50 kn dividenda. Rekli bi švabe ” Fleischmaschine ”

https://eho.zse.hr/obavijesti-izdavatelja/view/43805

 

Informanka.

 

– ovaj tjedan sam na dividendama zaradila brdo love (MDKA i ZABA), a tu je još  i ex.div. HT, i tako je to na ovom našem tržištu dobijem brdo love na dividendama ali dobijem i još veći pad istih dionica na tržištu.

– tako sam ovaj tjedan ostvarila značajan minus od -2.8%, a godišnji prinos je +6.7%.

– MDKA je isplatila dividendu 1.400 kn ali je uslijedio pad dionice od 2 x 1.400 kn, nekomu je hitno trebao novac, ja se postavim na kupnji s 200kn većom ponudom (29.000) i za tu moju ponudu nitko nije zainteresiran, a sada vam više ne nudim tih 29.000 kn.

– u ovom tjednu sam prodala malo TPNG (imam previše toga), dobra je to dionica.

– dio dividendi sam reinvestirala te sam kupovala ATPL, ERNT, ATGR, ADRS2 (ni sama ne znam zašto sam kupila taj ADRS) i VLEN.

– imam dosta keša tako da ću i idući tjedan kupovati, radim neke tablice što kupovati odnosno rangiram dionice i zanimljivo, u svim izračunima mi je MDKA najbolja investicija, ima li koja bolja, vaše mišljenje ???

Slabo se razumijem u MDKA. Po meni je ERNT daleko najbolja kompanija. Iza svake dionice se nalazi neki biznis. ERNT se trenutačno nudi dosta povoljno i nekako smatram da na dugi rok može nadmašiti ostale na ZSE. Na kratke staze burza je stroj za glasovanje, a na duge staze je vaga. Mislim da ta 5G tehnologija i sve ostalo vezano uz Ericssonovo poslovanje daje jednu jako dobru dugoročnu priču.

Imam i namjeru dokupa ZABE, koja također ima oke cijenu i također to vidim kao long run + zaštitu od inflacije. Čak smatram da će njima pogodovati inflacija i rast kamatnih stopa.

HT nemam neku namjeru pojačavati jer nije neš jeftin, a ionako nam se zbog povlačenja vlastitih dionica povećava vlasništvo u kompaniji, a da ne moramo napraviti ništa.

yieldchaser, 07.05.2022. u 21:07

Po meni je ERNT daleko najbolja kompanija. Iza svake dionice se nalazi neki biznis. ERNT se trenutačno nudi dosta povoljno i nekako smatram da na dugi rok može nadmašiti ostale na ZSE. Na kratke staze burza je stroj za glasovanje, a na duge staze je vaga. Mislim da ta 5G tehnologija i sve ostalo vezano uz Ericssonovo poslovanje daje jednu jako dobru dugoročnu priču.

 

ERNT.

 

– slažem se ERNT je dobra dionica i kao takva jednostavno mora biti zastupljena u portfelju koji nije špekulantski.

– moj najveći ulaz u ERNT je na cca 1.000kn tako da mi je kapitalni prinos puno veći od dividendnog.

– dobit po dionici je 133 kn a u div. ide 64 kn, to je mali (skromni) div. prinos (3.44%).

– sama dionica je zbog velikih špekulanata sklona većim padovima, što smo imali prilike vidjeti, ali ti padovi su i prilika za povećanje pozicije, i ja sam u padu cijene dionice prodavala HT i kupovala ERNT.

– HT je cjenovno stabilna dionica a ERNT nije, i samo zbog toga mi nije najbolja dionica, ali je dobra i poželjno ju je zbog disperzije imati u portfelju.

 

yieldchaser, 07.05.2022. u 21:07

Imam i namjeru dokupa ZABE, koja također ima oke cijenu i također to vidim kao long run + zaštitu od inflacije. Čak smatram da će njima pogodovati inflacija i rast kamatnih stopa.

 

ZABA.

 

– ZABA je jedna od mojih većih investicija, u ovoj godini fenomenalni div.prinos.

– ne sviđa mi se jer sam ju u dva navrata skroz prodavala (švicarac…), dobra je zbog likvidnosti jer možete izići iz investicije bez nekog većeg rušenja cijene.

– ne sviđa mi se ni zarada po dionici 4.67kn a isplata div. 6.27kn.

– sasvim suprotno je kod IKBA, zarada po dionici 251kn a za div. 80kn (stvarno su mogli i više od toga u div.)

– kod IKBA p/e 8.19 , kod ZABE p/e 13.87 .

– i svi ostali parametri idu u korist IKBA, ali ta IKBA nema likvidnost, na ZABI je vrhunska likvidnost.

– za moj ukus je puno bolja banka IKBA od ZABE, ali imam podjednako i jedne i druge, (obje spadaju u moje veće investicije).

 

yieldchaser, 07.05.2022. u 21:07

HT nemam neku namjeru pojačavati jer nije neš jeftin, a ionako nam se zbog povlačenja vlastitih dionica povećava vlasništvo u kompaniji, a da ne moramo napraviti ništa.

 

HT.

 

– u pravu ste HT nije nešto jeftin (p/e 23.69), na ovoj cijeni je relativno o.k. div.prinos, mala zaduženost, otkupljuju svoje dionice, najlikvidnija dionica, dosta dobra dionica.

– ja sam se prije cca 2g. nakrcala tog HT (fenomen korona) dosta jeftino, nije sada na toj dionici neka spektakularna zarada, ali je velika sigurnost, pogledajte kad je (početak rata Ukrajina) cijena ostala stabilna za razliku od nekih drugih dionica np. ERNT.

– kad je ovo drugo popadalo ja sam prodala dosta toga HT-a kako bi uhvatila neke druge jeftine prilike.

– pred div. sam malo i kupila HT-a.

– ako cijena tu padne ovo vam  je stvarno o.k. dionica za kupnju.

– na taj HT ja gledam kao novac u banci, ali s puno boljim prinosom, dosta sigurna investicija i kad vam zatreba novac stvarno je lako izići iz dionice i sa većim novcima bez rušenja cijene dionice.

 

 

yieldchaser, 07.05.2022. u 21:07

Slabo se razumijem u MDKA.

 

MDKA.

 

– pa da vam malo predstavim tu MDKA kad se slabo razumijete u tu dionicu.

– TA vam tu ne pomaže zbog slabe likvidnosti.

– FA, za moj ukus najbolja dionica, div.prinos 4.86%, p/e 8.74, dobit po dionici 3.400kn a isplaćena div. 1.400kn, možda bi bila isplaćena i veća div. ali firma ide u novu veliku investiciju, gradnja novoga velikog distributivnog centra ZG.

– pročitajte današnji članak na “Poslovnom” o Warwnu Buffetu, upravo zbog svega navedenog u tom članku meni je MDKA glavna investicija.

– MDKA je ekskluzivni dobavljač više farmaceutskih kuća, najveći su distributeri lijekova u HR, dobit im možemo podijeliti po trećinama: ljekarne u HR, vlastite ljekarne (87), bolnice.

– zanimljiva je i vlasnička struktura ali je i dosta sigurna zbog vlasništva Plive i Krke preko 25%.

– van Top10 tu je samo 1.402 dionica ili 4.64%, a Top10 ne prodaje, zbog toga je dionica dosta nelikvidna.

– špekulantima je nezanimljiva a većini malih dioničara zbog cijene 30.000kn preskupa.

– trenutno je fundamentalno još bolja 1Q22, dobit po dionici se penje na cca 4.000kn što nam daje p/e  cca 7.

– i na kraju imamo odluku sa zadnje skupštine da MDKA na burzi po tržišnim cijenama kupi 1.000 dionica.

pazi ovo – skala ide od 0 do 1400, dalje nema

 

a indeks je sad na 1398

 

šta ćemo sad. he, he

 

https://en.stockq.org/index/BCTI.php

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

@ivana7

Slazem se MDKA je kvalitetna dionica. Iznenadjem sam s 1Q22 neto dobit. Mislim da povecanje dobiti dolazi iz sirenja trzista i povecanje osobne potrosnje u HR i regiji.

Iaoko je osobno nemam, vidim da ce ostali kvartali isto tako biti dobri i da ce cijena porasti 25% PE od 7 prema 9 racijunajuci Fwd-PE.

Likvidnost nije gdje bi mogla biti da je cijena dionice npr.2000kn

HPB koji osobno imam. Trenutno je na 925kn, ali mislim da ce cijena ici prema 1150kn u 1-2 godine. Fwd neto dobit 250Mkn, te fwd PE =9 za banku je vrlo moguce (EPS 125kn*9=1125kn).

CHF krediti ce se rijesiti, biti ce manje dobiti privremeno. tako da nevidim veliki rizik oko HPBa i mislim da je banka potpuno stabilna nakon preuzimanja sbera.

Iaoko moguce usporavanje ekonomije i podizanje kamata, trziste moze potpuno na drugacija nacin reagirati.

New Report

Close