Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Lucijan, 11.12.2021. u 21:43

ivana7..za vasu evidenciju JDOS je za 2020 isplatio 240 kn dividende a za 2019 je bila zabrana isplate za o.d…Prijasnjih godina cca 200 kn…nadam se da vam stima evidencija i nije bilo krivih knjizenja !..

HPB moze i ne mora isplatit dividendu…nula je uvjek moguca…300/350 nije moguce u obliku dividende ali je moguce u porastu cijene…

Pozdrav

 

 

 

Nisam entuzijast oko Adriatica, ali HPB sam kupio zeru po prosjeku 555kn ili tako nekako. Nadam se cijeni preko 800kn. 1000kn bi bilo lijepo, a strpljenje je božanska vrlina.

Lucijan, 11.12.2021. u 21:43

ivana7..za vasu evidenciju JDOS je za 2020 isplatio 240 kn dividende a za 2019 je bila zabrana isplate za o.d…Prijasnjih godina cca 200 kn…

 

– zahvaljujem vam na inf. , zbog toga forum i služi.

– te dividende pratim na “mojedionice”, rade o.k., ali izgleda imaju propust iliti grešku kod JDOS.

– imam dionice JDOS, (ne puno).

posmatrac, 11.12.2021. u 19:05














OTC.

 

PBZ.

 

– i vama zahvaljujem na inf.

– imala sam tih dionica PBZ, ali kad je većinski to poželio delistirati s ZSE, sve sam prodala.

– ako me vlasnik ne želi, zašto bi se gurala u vlasničku strukturu, ima i drugih banaka.

– šteta što ovako kao ja ne reagira i veći broj klijenata te PBZ, tada bi dobro razmislili prije odluke o delistiranju, ali kod nas nikoga nije briga hoće ili neće firma biti izlistana na ZSE.

 

plavi05, 11.12.2021. u 17:24

Gđo Ivana možete li procijeniti kolika će biti dividenda KODT za slijedeću godinu, pozdrav

 

KODT, JDGT, MDKA.

 

– kod KODT mogu procijeniti s velikom točnošću da će biti dividende, da će 40-50% neto dobiti biti isplaćeno kroz dividendu i da će ta div. biti veća od 51.40 kn.

– ta div. kod KODT je stvarno mala, 2.58% dosta dionica daje veću dividendu.

– ali kod kupnje KODT ja ne gledam na tu div., puno važniji mi je P/E od cca 8, a i ostali fundamenti su stvarno dobri.

– KODT ima stalni rast cijene jer je jeftina kad ju gledamo fundamentalno i svake godine me iznenadi s svojim poslovanjem, koliko god poskupi i dalje je fundamentalno jeftina, a dividenda je svake godine sve veća i veća ali porastom cijene dionice pada i taj div. prinos.

 

– JDGT, s svojim P/E 20 je skupa dionica, ali svojim div. prinosom opravdava sadašnju cijenu.

– kod JDGT ne očekujem bitan rast cijene dionice, ali očekujem dobar div. prinos.

 

– MDKA, ovo je zanimljiva dionica ali zbog velike cijene dionica nije zanimljiva većini investitora jer jednostavno nemaju novaca da bi ju kupili a nije ni za trejdanje.

– ali MDKA je jeftina, P/E 8.58 i ostali fundamenti su sasvim o.k., i div. prinos je stvarno dobar 4.79%, u ovim kriznim vremenima jedino sam sigurna da će MDKA dobro poslovati a to vidimo i po trenutnim rezultatima: dobit po dionici 3.400 kn pa vi sami procijenite je li ta dionica skupa ili je jeftina.

 

– KODT, JDGT, MDKA, su sasvim različite dionice i teško ih je uspoređivati, svaka od njih ima neke prednosti ali ima i nedostatke.

– moje mišljenje je da ih je dobro imati u portfelju, moram naglasiti da te dionice nisu prikladne za trejdanje.

 

 

TPNG.

 

– trenutni BB je TPNG, možda ste primijetili u mojim “Informankama” kako u zadnje vrijeme dosta kupujem TPNG.

– prva zamisao kod tog TPNG mi je bio trejd, ali sada rastom indeksa to postaje ozbiljna investicija.

– indeks BCTI (838) je jako važan za TPNG, toliko važan da imate tablicu toga indeksa u njihovom godišnjem izvješću o poslovanju.

– pogledajte taj graf, pa na njemu probajte ucrtati točku 838.

– ja vam nisam najstručnija za tu TPNG, ali nekog vraga ipak sam  naučila.

– TPNG upošljava svoje brodove na putovanje ili na vrijeme, putovanje to vam je cca 1 – 3mj. (bar tako ja mislim), na vrijeme to su ugovori od 1 – 3 god. (moje mišljenje, možda i griješim).

– zaključak, tu je bitno vidjeti da uprava može svoju flotu uposliti na vremenski period od 2 – 3 godine i da flota zarađuje punooo dolara, odnosno da TPNG posluje s lijepom dobiti.

– e sada hoće li uprava uspjeti zaposliti brodove po dobrim cijenama to ćemo vidjeti u narednim izvješćima, ja se nadam da hoće.

– ako brodovi budu poslovali s dobrom dobiti tu očekujem i dobre dividende, o tome vam nešto piše i u statutu firme.

– e a sada zašto bi to bio BB, jednostavno zato jer firma iz gubitaša prelazi u višegodišnjeg dobitnika, a takve sitnice vam burza nagrađuje s povećanjem cijene dionice.

 

Drago mi je da da vas se toliko javilo sa super komentarima. Hvala!

Ovaj ulazak na ZSE mi je trebao biti čisto da nešto što imam u kešu prebacim na dividendne dionice kako ne bi gubilo dobit do čeka na računu. Inače sam većinom orijentiran na kriptovalute pa mi je tu dovoljno rizika. Ali sad ste mi izbacili nekoliko zanimljivih dionica, poput HPB-a

Malo ću još sve sagledat pa izabrat 4-5 dionica, možda čak i 1-2 neorijentiran samo na dividendu.

Ljubo Jurčić u Sl.dalmaciji piše da pošto dolazi inflacija ne ulažite u dionice nego u nekretnine.

A ja bum grunul ulažite u državne firme/dionice pošto državi treba lova i idu u prodaju drž.imovine. evo ja sam prvi put u drž.firmi HPB a vjerujem da će i Valamar i crikva ići kad tad na prodaju pa i ovaj dio HT a dalička zlatnu koku peće. A čujte AV u Zagi bunkeru priprema dragulj iz Rovinja spojen sa osiguranja/HPB a reklamiran preko HP za izlazak na londonsku burzu za Božić pa Vam bio čestit i blagoslovljen.

Pusa Svima a najviše zločkici jer ta ga šoka da se sve praši

MDKA.

 

– imamo na prodaji barem 3 nervozna prodavača.

– dolazi kriza a iskusni investitori ne mogu iz dionice prijeći u keš poziciju jer kupnje jednostavno nema, odnosno mogle bi se prodati cca 2 dionice po malo lošijim cijenama.

– tu bi vrlo lako cijena mogla doći do 20.000 kn ako nekima popuste živci.

– zanimljiva igrica bez trgovanja.

ivana7, 14.12.2021. u 13:20

MDKA.

– tu bi vrlo lako cijena mogla doći do 20.000 kn ako nekima popuste živci.

 

MDKA.

 

– netko je ovo pročitao i odmah na kupnju s 10 dionica, cijena 18.000 kn.

– mislim da je za kupiti MDKA to stvarno povoljna cijena.

 

plavi01, 14.12.2021. u 12:52

Ljubo Jurčić u Sl.dalmaciji piše da pošto dolazi inflacija ne ulažite u dionice nego u nekretnine.

 

– obično ne volim komentirati, ali ovo gore je dno dna.

– ti i njemu slični ekonomisti su nas doveli do dna u EU.

– zbog tih i takvih se nažalost ljudi moraju iseljavati iz Hrvatske.

– i da zlo bude još veće ti i takvi njemu slični predaju vam i na fakultetima.

 

– u krizi je poželjno imati disperziran portfelj, i ne vidim razloga zašto u njemu ne bi bile dionice, jer i u krizi će cijena nekim dionicama rasti i biti će dividende.

– dobre su i nekretnine, poželjnije su one u blizini mora, nekretnine koje se mogu rentati, nekretnine od kojih se može živjeti ali takve nekretnine su i skupe.

– dobra je i manja količina investicijskog zlata, zbog vaše likvidnosti.

 

Kakva kriza? Jedine dvije krize koje ja vidim su debela korekcija cijelog US tržišta, gdje opet neće sve padati jednako… Dobar dio techa bi se mogao prepoloviti, ali neke dionice neće. Nekima će ići dobro bez obzira. Najbolje je to postavio Bill Ackman – u ovoj pandemiji i bilo čemu drugome što će se događati, onima kojima ide dobro ići će još bolje, a onima kojima nije išlo dobro i ne ide im ni sad dobro, neće im ići dobro ni u budućnosti. Uvijek se treba kloniti zaduženih kompanija, a pogotovo u neizvjesnim vremenima. One bez duga, tj. s jako malim dugom nemaju tendenciju propadanja.

Kriza nekretnina? To je moguće. Bilo kakva subvencija na bilo što automatski diže cijenu toga. Kod nas je to taj APN. Tu je okruženje iznimno niskih kamatnih stopa, subvencija i visoke potražnje.

Dobro je sve što istovremeno čuva vrijednost i stvara prihodovne tokove. Rentabilna nekretnina(blizu mora, u Zagrebu), dividendna dionica stabilne kompanije bez duga(banke, telekomunikacije, hrana i/ili lijekovi).

Krize ne mozemo predvijediti, ali sigurno ce ih biti u buducnosti. Kad krene rasprodaja, neke ce vise padati neke manje, tada strah prevladava te i najbolje kompanije bez duga ce padati dolje na nize cijene. Balona trenutno ima, tesko je reci koji su trenutak do pucanja ili raspuhavanja.

Tako je us tech dio jako napuhan. Crypto, velika lova je u tome, trziste nije regulirano i moze doci do pucanja balona. Opcenito u cijelom svijetu su nekretnine isto napuhane, printanjem novca i 0% kamata narodnih banaka.

U kini, Evergrand je pre par dana isao u default  a prije nejga vec je islo 4-5 manjih developera. Iako se cini da nece biti utjecaja na ostatak svijeta, opet nije jos sve proslo te se moze i ostak trzista druge godine ici dolje.

 

Kako je valuacija cijelog trzista visoka geldano u prosjeku zadnjih 20-30 godina, balon ce se napuhavati i dalje, dok netko ne uzeme iglu i pikne balon. Zelio bi reci da nesto se ipak znacajnije mora dogoditi da se trziste krene rusiti.

 

U tom trenutku ja idem na trznicu i kupujem  best buy.

Kad dođe do takvog pucanja techa, treba odmah rasprodati sve što se ima, a ne treba i koristiti raspoloživi cash za kupnju tih istih über kompanija bez duga, npr. Google. Google na 1500$ je moguć, ako mene pitate.

Best buy Optima.Laganih 7 % minimum ni kopao ni orao.Kakve krize i vozarine bla bla…

Crikva1, 16.12.2021. u 17:52

Best buy Optima.Laganih 7 % minimum ni kopao ni orao.Kakve krize i vozarine bla bla…

isto si pisao i kad si kupovao na 6 kn pa me zanima koliki ti je minus s tim “laganim” kupnjama?

budapest !

New Report

Close