Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

CKML.

 

– tu su splitali dionicu, mislili su kada bude mala cijena da će dionica rasti.

– ali ćorak, nisu pogodili u svom naumu.

– a firma je stvarno dobra.

– ja sam prodala pola svojih dionica, ne da mi se čekati, a dividenda i nije nešto.

HT.

 

– pomalo tu dižu cijenu.

– HT će svojim otkupom pripomoći dizanju te cijene.

– ja ih čekam na cca 191, ne da je to loša dionica već što ja imam puno tih HT papirića.

– a izvješće 3Q21. za HT je uobičajeno dobro, još kad bi im amortizacija i investiranje bili manji…

MDKA.

 

– stvarno dobro izvješće za 3Q21.

– zbog tih dobrih izvješća i još boljih dividendi cijena dionice stalno iliti konstantno raste.

– rastu cijene dionice su dobro pridonijeli ova korona i bolesno stanje nacije.

– ali ne očekujem probijanje cijene od 30.000,oo kn do objave dividende.

KODT.

 

– tako skupa i tako nedostižna dionica mnogim investitorima na ZSE.

– o toj dionici skoro da i ne pišem jer se tu nema što pisati.

– uvijek je skupa, a stalno je jeftina kad ju promatramo fundamentalno.

– trenutno mi je to druga pozicija u portfelju.

– a da sam bila pametna, nekad sam tu bila u Top10, trebala sam ju samo kupovati, dividendu reinvestirati i sve ostalo zanemariti.

– prinos bi bio boli glava a rad ravan nuli.

– e to vam je burza, morate pogoditi, ako dobro pogodite vi ste bogati.

– tu još postoji samo jedna sitnica, za sve vaše ideje trebaju vam i novci tvz. keš.

– i još jedna sitnica za kraj, 3Q21. KODT, stvarno su rasturili, od svih izvješća njihovo daleko daleko…. najbolje.

– ali tako vam je to dragi moji investitori dobre dionice su i najskuplje, dobro je ako ih prepoznate dok još nisu otkrivene.

– zbog toga postoji ovaj forum, ova tema… ja pišem, vi čitate, i još se bunite da vam puno pišem pa morate puno čitati.

– šteta što nema dvosmjerne informacije da se i vi uključite u rasprave, ni ja puno toga jednostavno ne znam, zbog toga mi je potrebno i vaše pisanje na ovoj temi jer zajedno smo pametniji.

 

Kolegice Ivana7 dok ste moderirani i dok ne prihvatite prijateljstvo da vidimo Vase postove odmah tesko da ce te ozivjeti temu u obimu u kojem bi zeljeli…

Rastimo zajedno...

Best buy.

 

– stvarno mi trebaju vaši prijedlozi,

– koje dionice kupiti jer su im izvješća stvarno dobra ???

– jer ako ja mislim isto kao i vi onda je to to, i nema se tu što misliti nego kupiti.

Turisti.

 

– vidim dobra su izvješća za turiste, a ja ih nemam u portfelju.

– koje kupiti ???

– koji su po vašem mišljenju najbolji ???

– kod kojih bi cijena mogla najviše rasti ???

– koji bi mogli imati najveću dividendu ???

– pitanja je stvarno puno a odgovora nema…..

Izvješća turista odlična, a biti će i bolja s obzirom da je 10 mj isto bila jako dobra popunjenost.

enigma zvana ARNT , enigma bar meni. izvješće brutalno cijena dodatno dolje… imam nešto tih dionica i na ovoj cijeni samo smetaju u portfelju… nadam se da će se cijena otključati, od svig turista samo ona spava dubokim snom.

kolega, arnt je meni enigma već desetak g i zato nikad nisam ulazio u nju. gotovo isti slučaj vam je i maistra. osim lani, ekipa tamo doslovno rastura, ulaganja u visoku kvalitetu daje odlične rezultate. a dionica godinama tavori oko 300 (osim onog covid pada).

po meni, i jedna i druga strogo kontrolirane dionice. čiji je interes držati cijenu tu gdje jest i zašto…. pojma nemam. kod maistre još nekako dolazim do nekog zaključka jer interkapital godinama skuplja valjda za adris, ali kod arnt….

ivana7, 30.10.2021. u 13:29

KODT.

 

– tako skupa i tako nedostižna dionica mnogim investitorima na ZSE.

– o toj dionici skoro da i ne pišem jer se tu nema što pisati.

– uvijek je skupa, a stalno je jeftina kad ju promatramo fundamentalno.

– trenutno mi je to druga pozicija u portfelju.

– a da sam bila pametna, nekad sam tu bila u Top10, trebala sam ju samo kupovati, dividendu reinvestirati i sve ostalo zanemariti.

– prinos bi bio boli glava a rad ravan nuli.

– e to vam je burza, morate pogoditi, ako dobro pogodite vi ste bogati.

– tu još postoji samo jedna sitnica, za sve vaše ideje trebaju vam i novci tvz. keš.

– i još jedna sitnica za kraj, 3Q21. KODT, stvarno su rasturili, od svih izvješća njihovo daleko daleko…. najbolje.

– ali tako vam je to dragi moji investitori dobre dionice su i najskuplje, dobro je ako ih prepoznate dok još nisu otkrivene.

– zbog toga postoji ovaj forum, ova tema… ja pišem, vi čitate, i još se bunite da vam puno pišem pa morate puno čitati.

– šteta što nema dvosmjerne informacije da se i vi uključite u rasprave, ni ja puno toga jednostavno ne znam, zbog toga mi je potrebno i vaše pisanje na ovoj temi jer zajedno smo pametniji.

 

 

Slažem se da je KODT najbolje izvješće, a Vi očito jako dobro razumijete taj biznis kad ste toliko nakrcani, a nekoć čak bili u prvih 10. Dionici ide fenomenalno, valjda od prvog dana kad je uvrštena na ZSE.

Osobno imam zazor posjedovati jako puno toga bez obzira koliko je dobro jer ne znam ništa o transformatorima… S druge strane, da bih htio imati neku manju količinu – bez svake sumnje.

Što se tiče ZABE i ostalih banaka… mi smo društvo u kojem raznorazne drske klike koje su operirane od elementarnih shvaćanja prava, konstantno podržavane od podjednako neukih pojedinaca u medijima nameću našim vlastima zakonodavna rješenja, koja se na kraju pokazuju kontraproduktivna.. Uvijek je to atak na nekoga.. prije je bilo na odvjetnike i na njihove opomene pred ovrhu, koje su za svoje punomoćnike-ovrhovoditelje slali dužnicima(u tom slučaju još potencijalnim ovršenicima) i trošak je bio koliko? Stotinjak kuna? Ta ekipa u medijima je bila neumorna… pokušavali su prikazati da odvjetnici taj novac uzimaju sebi izravno, da to rade na svoju ruku, da “šalju uplatnice” baš za to.. U stvarnosti je to bio i uvijek jest, zakonom priznati trošak ovršnog postupka – trošak ovrhovoditelja. Ono koliko odvjetnik nekoga košta da nad drugime provede ovrhu – to mu mota biti priznato kao trošak koji mu mora viti naknađen. Pa tko bi to trebao platiti? Fiškali ne rade za badave… tko bi od njih to htio raditi kad ne bi bio plaćen? Masa manjih ih traži od ovrhovoditelja da sami njima predujme te troškove pa im tek kasnije to vraćaju, kad ovrha bude uspješno provedena.. a kolike tek nisu uspješno provedene? Zašto sve to pričam? Zato jer je klika izvršila pritisak na vlast da opomena pred ovrhu postane fakultativni, a ne obvezni dio ovrhe. I što se dogodilo? Sad nitko nikome ne mora slati nikakvu opomenu pred ovrhu, nego mu može i odmah stisnuti ovrhu! Valjda je to bolje, je li? Onda pišu brdo novih tekstova o tome kako su troškovi ovrhe jako visoki. Oni su visoki s razlogom. To je trend posvuda u Europi, a i vani… Ideja je da se upravo te neplatiše ‘zastraši’ enormnim troškovima kako bi ih se navelo na uredno ispunjenje obveza. Kolike fizičke i pravne osobe su omaškom, a ne nekom namjerom propustile platiti račun za struju? Elektra isključi struju, podnese ovršni prijedlog preko odvjetnika pa imaš brdo troškova… trošak isključenja struje, uključenja struje, ovrhe… rješenje o ovrsi stigne par mjeseci kasnije kad već platiš tu malu cifru.. Onda daljnji koraci i gubljenje vremena o kojima nema smisla da sada dalje pišem… A sve krene bezazleno, od raznih ‘udruga’ sastavljenih od laika pametnjakovića koji in ultima linea naprave više štete nego koristi… Jedino što su postigli je da pokvarena ekipa još lakše izbjegava plaćanje i izigrava svoje vjerovnike i odvjetnici manje uprihode(to je najvažnije!)… Malome čovjeku je još teže nego prije, a ne lakše, ali cilj ni nije bio da njemu bude lakše, nego da ‘zli’ fiškali manje zarade.

Nadalje… banke i ugovori o kreditu..

Valutna klauzula, promjenjiva kamatna stopa, ništetnost?

Svima nam je jasno koja je poanta valutne klauzule, kao i ostalih monetarnih i indeksnih klauzula u ugovorima. Iskustvo 1980ih godina, kada su se krediti otplaćivali od par plaća po načelu monetarnog nominalizma u uvjetima hiperinflacije. To je uvedeno u ZOO 1991. i zadržalo se i 2005. i kasnije.. O čemu se tu treba posebno pregovarati? O tome da se obveza u kunama izračunava na temelju tečaja strane valute u toj protuvrijednosti i već kako piše u zakonu? Jel postoji fikcija poznavanja propisa? Jel objavljuju banke svoje opće uvjete poslovanja? Može li svatko dodatno postaviti upit i u banci i kod odvjetnika, javnog bilježnika, HNBa i niza drugih tijela? Naravno to bi iziskivalo malo više vremena i novca, ali kad je arogancija na visokom nivou, onda nema potrebe da se ikoga išta pita jer se ionako od njih ne bi moglo naučiti išta novo, je li tako? Tako je i sa cijepljenjem sada… Pogledajmo koliki su sve pametnjakovići svuda oko nas..

Kamata. Što je kamata, konkretno ugovorena kamata? To je cijena novca. Novca pribavljenog kroz zajam, odnosno u ovome slučaju kredit. Ako je kamatna stopa fiksna, stvar je jasna..samo je jedna stopa. Ako je promjenjiva, tu opet postoji ta ‘bazna’ kamatna stopa, koja nam je polazišna točka. A njezina promjenjivost je vezana u neki čimbenik. Je li to neki indeks ili nešto treće? U redu. Ako je vezana uz proizvoljnu odluku banke, njezinu diskrecijsku ocjenu..to je onda stipulirana ugovorna odredba, koja je protivna načelu savjesnosti i poštenja itd itd i ništetna je. Ali kakva je pravna narav te ništetnosti? Uzrokuje li ona ništetnost čitavog pravnog posla? Ne. Pravni posao može opstati bez te odredbe, po baznoj kamatnoj stopi koju valja tretirati kao fiksnu, stoga je ništetnost samo djelomična. Tu obveza zbog takve kamatne stope nije određena, ali jest odrediva.

Što ako je čitavi ugovor o kreditu zbog toga ništetan? Haha…pa koje su pravne posljedice? Svaka strane mora drugoj vratiti ono što je primila na temelju takvog pravnog posla i to s kamatama! Dakle i korisnik kredita mora banci vratiti glavnicu, sa zateznim kamatama jer ne vrijede ugovorene, s obzirom da su ništetne ab initio! Kakve su bile zatezne kamate u vrijeme kad su dizani ti krediti? Ako to ode u prijeboj, a banke su bile zahtijevale povrat glavnice sa zateznim kamatama, koga će to u konačnici koštati više? Zalazimo u dosta opasan pravni pa i ekonomski teren i sugerirao bih svakome pametnjakoviću koji namjerava tužiti na ništetnost čitavog ugovora da dobro prije toga razmisli. Djelomična ništetnost u pogledu razlike te kamatne stope je ok, što već odgovara trenutnoj sudskoj praksi.. ranijim odlukama Vrhovnog suda RH.

No, kod nas je sve moguće.. Svjedočimo kliku oko ovrha pa oko cjepiva, sad su eksperti za ‘ništetnost’… a struka šuti ili se jako slabo izjašnjava ili jako nerszumljivo. Znam jednog ‘stručnjaka’ za trgovačko pravo koji je svojevremeno gostovao na HRTu i pričao takvim žargonom da ga je jedva itko razumio..

bocvana, 31.10.2021. u 19:09

Izvješća turista odlična, a biti će i bolja s obzirom da je 10 mj isto bila jako dobra popunjenost.

enigma zvana ARNT , enigma bar meni. izvješće brutalno cijena dodatno dolje… imam nešto tih dionica i na ovoj cijeni samo smetaju u portfelju… nadam se da će se cijena otključati, od svig turista samo ona spava dubokim snom.

Bocvana, pogledao sam jos jednom detaljnije Q3 izvijesce. Ljetni hoteli u Hrvatskoj su bili jako dobro popunjeni, ali opet cjelokupna dobit je oko pola od onog sto je bilo 2019. A hoteli vani, su i dalje zbog covida malo popunjeni. Mislim da je 350kn puno trentno jer ima nesigurnosti i dalje. A po cijeni 306kn, mogu razmisliti da ponovo kupim jer ce vjerovatno preci 350 sljedece godine.  U sljedecih 3 godine, ako se brzo ostatak hotela u europi vrati na prije covid razdoblje popunjenosti ARNT ce stabilno samo prema gore. Najvise me zanima koliko ima mjesta za rast, koliko mogu kupnja ovih hotela, i preugredjenje hotela u Zagrebu ove godine i u Puli prosle godine, koliko mogu prihodi rasti.?

Ako neko kupi po 306kn sada ARNT, sigurno nece pogrijesti, vrlo dobra tvrtka.

 

Monorux, 02.11.2021. u 22:37

 





bocvana, 31.10.2021. u 19:09



 

Izvješća turista odlična, a biti će i bolja s obzirom da je 10 mj isto bila jako dobra popunjenost.

enigma zvana ARNT , enigma bar meni. izvješće brutalno cijena dodatno dolje… imam nešto tih dionica i na ovoj cijeni samo smetaju u portfelju… nadam se da će se cijena otključati, od svig turista samo ona spava dubokim snom.

 



 

Bocvana, pogledao sam jos jednom detaljnije Q3 izvijesce. Ljetni hoteli u Hrvatskoj su bili jako dobro popunjeni, ali opet cjelokupna dobit je oko pola od onog sto je bilo 2019. A hoteli vani, su i dalje zbog covida malo popunjeni. Mislim da je 350kn puno trentno jer ima nesigurnosti i dalje. A po cijeni 306kn, mogu razmisliti da ponovo kupim jer ce vjerovatno preci 350 sljedece godine.  U sljedecih 3 godine, ako se brzo ostatak hotela u europi vrati na prije covid razdoblje popunjenosti ARNT ce stabilno samo prema gore. Najvise me zanima koliko ima mjesta za rast, koliko mogu kupnja ovih hotela, i preugredjenje hotela u Zagrebu ove godine i u Puli prosle godine, koliko mogu prihodi rasti.?

Ako neko kupi po 306kn sada ARNT, sigurno nece pogrijesti, vrlo dobra tvrtka.

 

 

ARNT s tim negativnim FCFom zadnjih pet godina ne bi bio moj prvi izbor. Cijena se dugo mrcvarila i u pre-Covid-19 eri s razlogom. Dug im nije prevelik, ali je ipak značajan – skoro 85% dugoročni dug/kapital… Troše više novca nego što si mogu priuštiti.. Nisam dovoljno upućen pa ću i pretpostaviti da se radi o akvizicijama… Čim financialsi ne odgovaraju, gubljenje vremena je ulaziti u neke dubinske analize.

Jedna ILRA je meni turistička dionica koju bih puno rađe kupio od ARNT. Manja kompanija s dalekom boljim financialsima od Arenaturista.

Trenutno ne držim nijednu turističku dionicu.

Informanka.

 

– evo konačno i jednog malo jačeg tjednog minusa od -1.5%, što mi je spustilo ovogodišnji rast na +32.9%.

– sve mi je po malo palo, nigdje zabrinjavajuće puno, ali je palo.

– srećom puno sam radila pa sam dosta smanjila taj pad, da nisam ništa radila pad bi bio i nešto veći.

– prvi radni dan u ovome tjednu do podne je moj promet na ZSE bio nezamislivih 5% od ukupnog prometa.

– prodala sam 2/3 ZABE, šteta što nisam prodala sve.

– na ATPL mi je bilo zabavno, prodala, pa stvarno jeftino kupila i u petak ponovno sve prodala, čekam jeftino.

– kupila sam malo više TPNG na samom dnu, za prodaju sam čekala malo veću cijenu ali ju nisam dočekala, nema veze biti će prilika.

– MDKA, tu sam kupila jednu dionicu, branim cijenu dionice, ono što bi rekli sada sam ja potpora, i sada sam prva na jeftinoj kupnji, tu me izgleda krca ona Zločesta gospođa.

– bilo je tu još toga ali ne moram vam baš o svemu pisati, čitam na jednom forumu, izgleda će me gospođica Marielena tužiti nekoj Hanfi jer sam rušila cijene na nekim dionicama.

– u svom ovotjednom šušuru jedino je gospon Moller uspio zaraditi ovaj tjedan za jedno radničko auto.

– idući tjedan neću rušiti cijenu na niti jednoj dionici, sada imam dosta keša, ali uvijek ono isto pitanje: što jeftino kupiti ???

Za mene dva best buy-a dugoročno.

Skriveni turistički biser, koji se polako otvara.

https://www.lp-holding.hr/datastore/filestore/13/LPLH-fin.2021-3Q-NotREV-KD-HR.pdf

 

SPAN

https://www.netokracija.com/cisex-friday-span-nikola-dujmovic-zagrebacka-burza-185213/amp

Prije nego potrošim i 1 lipu pogledam da li je proizvod hrvatski ili uvozni, i kupim hrvatski!

New Report

Close