Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

yieldchaser, 21.10.2021. u 18:56

Moram dodati – 100% povrata na Ledu je izuzetno impresivno.

 

100% povrata.

 

– evo ovaj tjedan rastom cijene na MDKA, i na toj dionici povrat 100%, s dividendama i preko tih 100%.

– e ovo su vam lijepe vijesti kada vam glavna investicija ostvari povrat uloženog.

– u zadnja dva tjedna mi je MDKA donijela ono što sam izgubila u prethodnom  postu, novi auto više srednje klase.

– problem kod MDKA je što nema likvidnosti, kažu, dok ne prodam, da nisam zaradila, a moje je mišljenje da jesam, jer mi ti novci ne trebaju, a tugu zbog nelikvidnsti ću liječiti ubitačno velikim dividendama, (naravno, ako ih bude).

 

Informanka.

 

– i u ovom tjednu portfelj na ATH.

– ovom ludilu ne vidim kraja, ali je dobro dok traje, barem sam dobre volje, a i bolje se osjećam kad pogledam stanje portfelja.

– u ovom tjednu mi je rast portfelja 2.6% te dolazim do stvarno “nestvarnog” godišnjeg prinosa od 34.0% na jednom velikom portfelju.

– taj rast u ovome tjednu mogu najviše zahvaliti MDKA, pa nije ni zarada na ERNT za baciti, KODT me je razočarao s padom, ali su zato neki manji prinos ostvarili TPNG, JDOS, lijepi prinos je ostvario i ATGR ali na moju žalost zanemariv je u mojem portfelju.

 

– ljudi moji što čekate, na ZSE se doslovno dijele veliki novci.

– budite i vi dio ove lijepe priče.

– tu se radi o stvarnim događajima, ništa ne izmišljam i nisam sklona drukanju.

jokica, 20.10.2021. u 22:05

 





 Zanima me samo kada i kako odlučite na kojoj razini u kojem trenutku ćete prodati neku dionicu? Npr za Mediku, ako ste je kupovali za 15200, do koje razine čekate i trenutka na prodaju? 30, 35k ili?





 

MDKA:

 

– ovu dionicu sam uzela za primjer, moje pisanje sigurno neće potaknuti trgovanje ovom dionicom, a mišljenja sam da će se cijena zacementirati na 30.000 kn, do neke veće krize tržišta ili većeg rasta dobiti.

– tu će se kod neke krize prodati cca 30 dionica, cijena će pasti i neće biti trgovine do prve iduće objave dividende, jer će i u krizi, (bez obzira što će cijena pasti) firma uredno zarađivati velike novce bez obzira na krizu.

 

– ali vratimo se na trenutno poslovanje MDKA.

– trenutna cijena 29.800, div. 1.400, div. prinos 4.7%.

– dobit po dionici 3.390 kn, što nam daje P/E 8.79 .

– ali tu imamo konstantan rast prihoda i još važnije rast dobiti.

– pretpostavimo zbog jednostavnije matematike da će nam dobit po dionici u ovoj godini biti 3.500 kn i cijena dionice 30.000 kn.

– dobit po dionici opravdava burzovnu cijenu dionice od 30.000 kn.

– pretpostavimo, (odnosno lijepo bi bilo), da nam uprava isplati 50% dobiti u dividendi, a to bi bilo 1.750 kn po dionici ili  div. prinos od 5.8%.

– a s tim dividendnim prinosom od 5.8% dionica nam ponovno postaje jeftina.

– sada bi realno bilo da nam cijena dionice poraste do 35.000 kn gdje bi nam div. prinos bio 5.0%.

– a da bi imali div. prinos 4.7% (koji imamo na današnjoj cijeni) cijena dionice bi morala porasti na 37.000 kn.

– mene stvarno zabavlja ovo računanje tipa “ako bi bilo”.

– pa evo još i zadnje računice, ako bi dividenda bila 2.000kn, i ako bi nam ta dividenda nosila 5% cijene dionice, tada bi cijena dionice MDKA bila 40.000 kn.

 

– ovakve i slične računice sam pravila i kada je cijena dionice bila 15.000 kn.

– e sada hoće li se cijena dionice ponovno poduplati ???

– hoće ali na žalost postoji i ono “ako”, a to je, porast prihoda i dobiti.

– na KODT imam lijepa iskustva s tim poduplavanjima cijene.

– moram vas i razočarati jer sve može krenuti i u krivom smjeru, ipak su dionice rizične investicije, ali vrijedi probati jer se na rizicima može najviše zaraditi.

 

– ponavljam dionicu MDKA sam uzela za primjer da vidite kako dividenda može utjecati na cijenu dionice, ali i ne mora, jer kod dionica nam ništa nije 100% sigurno.

 




Poštovanje, ako mogu pitati kolegicu Ivanu7 da li Vam se opet aktivirao stop loss na ADPL ? Imate neki novi osvrt na ADPL a uz trenutno “loše” izviješće i generalno loše stanje u automobilskoj ind.


hvala












Onaj tko je prije ubacio u LEDO ne znam koji novac, (skoro) sve je izgubio. Ako se gubi 80%, piši kući ‘Propalo je…’ 

 



 

 

– evo ja sam u LEDO ubacila za mene relativno veće novce.

– to mi se činila dobra investicija, disperzija da i ja imam neku dionicu od gospona Todorića, tu je bila prisutna sva fondovska industrija plus mirovinci, financijska izvješća su bila dobra.

– i vidim da se iza brda nešto valja, nemam pojma što ali vidim da mi je to palo 10%.

– i spasi me taj “stop loss 10%”

– kad je dionica pala na 4.000 kn otprilike mi je sve bilo jasno.

– to je shvatila i fondovska industrija koja je izlazila iz svih sastavnica Agrokora, na žalost većina malih je tu vidjela priliku i znamo kako je to završilo.

– a meni je taj LEDO ostao u lijepoj uspomeni jer sam na njemu zaradila cca 100%.

 

– nemojte misliti da je taj “stop loss” tako jednostavna stvarčica.

– nedavo mi se aktivirao na ADPL, pa sada kupujem ADPL.

– što s HT-om ??? prodati ili ga kupiti, ja ga kupujem, ali što se tamo događa, nemam pojma.

 

[/quote]

 

bocvana, 27.10.2021. u 14:41

 




 ako mogu pitati kolegicu Ivanu7 da li Vam se opet aktivirao stop loss na ADPL ? Imate neki novi osvrt na ADPL a uz trenutno “loše” izviješće i generalno loše stanje u automobilskoj ind.


hvala












 

ADPL.

 

– nikako ja na zelenu granu s tom dionicom, sada i na hladno pušem.

– od planiranog dokupa došla sam na cca 50%.

– i u ponedjeljak 25/10 vidim vrag je odnio šalu i ovaj put s dobiti od 0.50 kn počnem rušiti dionicu.

– s jednim nalogom od 700 kom. u komadu sam ju srušila da ću se načekati kada će ponovno doći na te cijene.

– najviše sam kupovala HT-a (184 i 184,5kn) kojega ću od cca 190 kn kratiti jer ga imam previše.

– danas sam i povratila 1/3 prodanog ADPL, jedan nalog i ispod 150kn, prosjek mi malo kvari jedan kupovni nalog od 170kn na kojega sam doslovno zaboravila.

– sve dionice IKBA kojima se trgovalo u ovom tjednu sam ja kupila, mislim povoljno, a možda i nije.

– TPNG sam dosta kupovala, malo i preplatila, ali što ćete, tko radi taj i griješi.

– ATPL, stvarno povoljno kupila, to ću vam na cca 550 ponovno prodati da se i vi malo veselite dionici.

– tu je još bilo HPB, ERNT….

– a tko bi dao novaca za sve moje burzovne želje, i tako ja potrošim sav keš, a bilo ga je.

– sada do kraja mjeseca mi slijedi mirovanje nemam love, a u idućem mjesecu dolazi mi div. od nekih dionica i morati ću nešto prodavati, što trenutno nemam pojma.

– a bilo mi je stvarno zabavno ovih par dana, a mislim da su i moji brokeri zadovoljni, pravila sam promet na ZSE ono u X,xx%, pitam se koji bi to bili novci da sam na američkoj burzi u tom postotku trgovala?

 

mislim brodske kompanije su spremne za dalje

Financijska izvješća 3Q21.

 

– ZABA, dobro izvješće, tu na ovim sadašnjim cijenama, cijena dionice će se stabilizirati, ima novaca, biti će dividendi, a to je ono što od ove dionice i očekujemo.

– HT, a nije nešto, kvare ga s amortizacijom,  mogu reći za HT klasično dobro izvješće. dobro je što će s dokupom održavati cijenu dionice, tu može slobodno cijena dionice ići malo gore, e sada preko 200kn teško, a bilo bi mi drago da ide.

– ERNT, dobro, ali bi mogli i bolje, cijena bi se trebala stabilizirati na sadašnjim cijenama, sadašnja cijena je o.k. nije mala.

– ADPL, loše, kriza sektora, ali će biti bolje barem se ja tome nadam, danas je zbog toga lošeg poslovanja pala i cijena dionice, hoće li još dolje – nemam pojma, ali bi ju rado dokupljivala i po nižim cijenama, tu slijedi još jedan loš kvartal, dogodine ne vjerujem da će biti dividende, ali za moj ukus ovo je i dalje dobra dionica s trenutnim problemima u poslovanju, a sve vam kaže burzovna cijena dionice.

 

– s zanimanjem očekujem i ostala izvješća za 3Q21.

– i nadam se, da će barem netko od vas koji pratite ovu temu, tu na temi komentirati koje izvješće jer zajedno smo pametniji !!!

@ivana7

Načelno se slažem, pogotovo u vezi ADPLa, iako bi tu za trejdere moglo biti prilike. Nije nemoguće da cijena bude ubuduće zabetonirana i komotno ispod 150kn. Bit će to gore prije nego postane bolje.

ZABA mi je nejasna što točno smjeraju, a nije mi puno ni bitno jer je meni to dugoročna igra. Neka se gomila ta dobit. Osjeti se to na cijeni dionice i osjetit će se još. Ta dionica je i u svojoj daljoj prošlosti imala duže periode neisplaćenih dividendi što je itekako utjecalo na rast. Uvijek se može po profit taking…

HT samo treba nastaviti to što radi i ja zadovoljan. Nit kupujem nit prodajem. Držim..

ERNT sam napisao na nj temi što mislim, a smatram da ste u pravu da bi moglo bolje i da cijena neko vrijeme neće nikud radikalno.

 

Informanka.

 

– ovaj tjedan turbulentno, ali je na kraju dobro za mene završilo.

– stanje portfelja u ovome tjednu +0.4%, u ovoj godini +34.4%.

– na ADPL sam napravila dobru stvar, te umjesto velikog minusa imam plus na toj dionici.

– pokazalo se dobra i kupnja HT-a, sada vidim da je to bilo dno.

– na ZABI sam puno izgubila ali me spasila KODT,a imam puno toga.

– i tako, dobitak na KODT je bio veći od gubitka na ZABI i tjedan završim u plusu.

ATPL.

 

– nemam puno toga, izgleda sam glavninu prodala kad je trebalo.

– ali me muči što sada s ostatkom, prodati ???

– a možda kupiti ???, cijena je dosta pala.

ZABA.

 

– e tu nisam pametna, što činiti, a imam puno te ZABE.

– uvijek zbog disperzije u portfelju imam i tih bankarskih dionica.

– nekada je osnova bila ZABA i PBZ, pa PBZ delistiraju, a mene ne zanimaju delistirana izdanja.

– tu ZABU, veće količine, do sada sam dva puta rasprodavala, prvi put zbog kredita u švicarcima, drugi put korona i zabrana isplate dividende.

– i što sada, zar opet moram ići u rasprodaju??? krediti u eurima su izgleda problem???

– mislim da je najveći problem u glavama onih koji dižu te kredite, ali neću o tome…

– razmišljam o prodaji, barem 1/2 ili 1/3, stvarno nemam pojma, a izišlo im dobro izvješće.

– a radovala sam se toj ZABI i dividendi koja će mi doći u obliku velike Božićnice.

– zašto mi u ovoj zemlji hoće ukrasti Božić i Božićnicu ???

IKBA.

 

– za vas koji slabije pratite burzu i IKBA vam je banka.

– imam dosta te IKBA, tu mi je stvarno veliki kapitalni prinos, još malo i tu će mi biti 100% dobiti.

– na ovoj cijeni div. i nije tako velika iliti atraktivna.

– izvješće za 3Q21. sasvim o.k.

– i onda u petak dođe netko s prodajnim nalogom 0.5M, na ovoj slabo likvidnoj dionici.

– dobro je što ga je neki fond skinuo s jednim klikom.

– ali me brine ta prodaja, je li to na istom tragu kao i ZABA???

– za sada ovu dionicu ne mislim prodavati, a možda ju i prodam ako se predomislim.

ADPL.

 

– cijena dosta vrluda gore dolje.

– što bi bilo pametno tu raditi ???

– kupiti ili prodati dok se cijena ne stabilizira ???

TPNG.

 

– toga sam nadokupila, ali mogla sam i za 1-2kn jeftinije.

– čini mi se da je ovo neko dno, a možda i nije.

– ne vjerujem da će tu cijena ići ispod 30kn.

– pratite i jeftino kupite ako se pruži prilika.

SPAN.

 

– sada kada sam puno toga rasprodala cijena počela rasti.

– ma nema veze, znam da ove koje imam su mi došle potpuno besplatno iliti gratis.

– dobro posluju, kad budem znala koja im je dividendna politika možda zbog disperzije rizika još kupim tog SPAN-a.

New Report

Close