Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Parica, 31.10.2021. u 12:45

Kolegice Ivana7 dok ste moderirani i dok ne prihvatite prijateljstvo da vidimo Vase postove odmah tesko da ce te ozivjeti temu u obimu u kojem bi zeljeli…

 

– oživljenje teme će ovisiti o kvaliteti postova.

– kod kvalitete postova ne mislim na umjetnički dojam, književnu kvalitetu…. jedino što je bitno na ovoj temi, to je može li se zaraditi neki novac na temelju napisanih postova.

– važno je i da nema naivnih drukova, e sada kada se piše o nekoj dionici koju imate u portfelju to je isto neki tip drukanja, ali  ako se na tom tipu drukanja može zaraditi neka lova onda je to za mene o.k.

 

– pišem jednom tjedno, pa stvarno nije važno jesam ili nisam moderirana.

– ne drukam na dnevnoj razini niti ne reklamiram vlakiće, pišem o investiranju.

– ustvari ovo moje pisanje je jedna dobra reklama za investiranje na ZSE, da se vidi da ovo nije kockanje, je rizično je, ali ako znate raditi s rizicima tako da ih svedete na  neki minimum onda se na investiranju mogu zaraditi veliki novci.

 

– a i vi gospon Parica bi mogli tu nešto napisati na tjednoj razini, veliki ste investitor, investirate i više nego o.k., svaka reklama nam donosi nove investitore na ZSE.

Ova cijena SPANa je utemeljena na očekivanjima velikog rast. To je i dalje ista kompanija i ima prostora za rast, ali je problem ako se preplaćuje za rast. Ako se kupi dionica i ponajboljeg društva po krivoj cijeni i u krivo vrijeme, može se opravdano očekivati i negativan povrat. Ja u SPAN neću ulagati. Sretno svima koji su uložili ili namjeravaju uložiti.

Nakon 3Q PE Ratio SPAN sad je znacajno manji nego kad su nudili za kupnju. Veliki PE zasluzuje jer se ocekuje veliki rast, moglo bi se dogoditi da netko preplati dionici zbog toga. Ja nisam kupio ali razmisliti cu nakon Q4 o nekon malom udjelu. Zanimiljivo je da ove godine nisu imali nikakv rast prihoda ( 0% QoQ) kroz kvartale, ali stabilno poslovanje i prihodi su vrlo dobra stvar.

 

ivana7, 06.11.2021. u 16:18

 





Parica, 31.10.2021. u 12:45



 

Kolegice Ivana7 dok ste moderirani i dok ne prihvatite prijateljstvo da vidimo Vase postove odmah tesko da ce te ozivjeti temu u obimu u kojem bi zeljeli…

 



 

 

– oživljenje teme će ovisiti o kvaliteti postova.

– kod kvalitete postova ne mislim na umjetnički dojam, književnu kvalitetu…. jedino što je bitno na ovoj temi, to je može li se zaraditi neki novac na temelju napisanih postova.

– važno je i da nema naivnih drukova, e sada kada se piše o nekoj dionici koju imate u portfelju to je isto neki tip drukanja, ali  ako se na tom tipu drukanja može zaraditi neka lova onda je to za mene o.k.

 

– pišem jednom tjedno, pa stvarno nije važno jesam ili nisam moderirana.

– ne drukam na dnevnoj razini niti ne reklamiram vlakiće, pišem o investiranju.

– ustvari ovo moje pisanje je jedna dobra reklama za investiranje na ZSE, da se vidi da ovo nije kockanje, je rizično je, ali ako znate raditi s rizicima tako da ih svedete na  neki minimum onda se na investiranju mogu zaraditi veliki novci.

 

– a i vi gospon Parica bi mogli tu nešto napisati na tjednoj razini, veliki ste investitor, investirate i više nego o.k., svaka reklama nam donosi nove investitore na ZSE.

 

Da mi je znati koliki je Ivani bio prosjek na ATPL i na ZABI. Pratim već neko duže vrijeme njezine postove(nemoguće ih je ne pratiti) i sav se uzbudim kako svaki put odolijeva gubicima, uvijek se poput prave mačke dočeka noge, s kojih god visina padala…Pitam se i koliki su joj transakcijski i porezni troškovi? Je li i to uključeno u te dobitke? Preko 30% godišnje… i to do početka studenog…još će probiti i 40% do Stare godine. fijuu! Trebala bi osnovati hedge fond i u njemu držati sav svoj portfelj, ponuditi svima nama udjele. Ja bih prvi ubacio najmanje 50.000,00 eura u Ivanin fond. U manje od tri godine bi mi se vratila cijela investicija. Još bi se i pročulo pa bi sve to udahnulo novi život ZSE!

i ja sam joj nedavno postavio pitanje oko visine poreza koji plača na kapitalne dobitke jer puno trguje i gotovo uvijek sa plusom. u stilu da je porezna voli! pa se dama našla uvrijeđenom… i napisala da se ne viri u tuđe novčanike… i u stilu da sam ja frajer koji plaća debeli porez. a do sada nisam platio porez niti lipe jer nisam trejder pazim na rok od dvije godine.

randopph, 07.11.2021. u 09:30

i ja sam joj nedavno postavio pitanje oko visine poreza koji plača na kapitalne dobitke jer puno trguje i gotovo uvijek sa plusom. u stilu da je porezna voli! pa se dama našla uvrijeđenom… i napisala da se ne viri u tuđe novčanike… i u stilu da sam ja frajer koji plaća debeli porez. a do sada nisam platio porez niti lipe jer nisam trejder pazim na rok od dvije godine.

 

Tako i sâm pazim na taj rok. To je među najbitnijim stvarima u investiranju. Toliko bitna da na američkom TK mudrija ekipa gleda da si pribavi tax advantage accountove i svašta nešta.

Ne vidim kako mi netko viri u novčanik ako konstantno publiciram svoje dobitke, a u iznimno rijetkim prilikama i gubitke, pričam koliki su udio ukupnog mršavog prometa na ZSE moje transakcije, time u biti ostalim forumašima implicitno dajem do znanja s kolikim kapitalom disponiram i još naglašavam da sam na pojedinim dionicama svojevremeno bio u prvih 10.

Da ne spominjem da je prosječni povrat prosječnog hrvatskog investitora na Ledu bio valjda -60%, a Ivana tvrdi da je zaradila 100%. Po tome ispada da je prije nego mu je cijena bila posrnula, Ledo njoj bio neki five bagger? Sven Carlin je kupovao ERNT davno po tipa tristo i kusur, odmah na godinu dobivao stotinu kuna dividende, a prodavao ga je na oko 3000kn, dosta prije 2007. godine… Već tada je to bio ludi balon od cijene, ali to je za njega bila najmanje 10x igra. Poznato je da se i vraćao i sada je unutra. A znamo kako ERNTu ide. Napravit x1 na Ledu… morao si imati jako nizak prosjek cijene. Ja osobno poznajem ekipu koja je gubila desetke i stotine tisuća na tome, a još nisu uspjeli ni prodati kad je trgovanje obustavljeno pa je onda jedino što im je 100% veće jest njihova frustracija jer si nisu ni poreznu osnovicu mogli smanjiti.

Monorux, 06.11.2021. u 19:53

Nakon 3Q PE Ratio SPAN sad je znacajno manji nego kad su nudili za kupnju. Veliki PE zasluzuje jer se ocekuje veliki rast, moglo bi se dogoditi da netko preplati dionici zbog toga. Ja nisam kupio ali razmisliti cu nakon Q4 o nekon malom udjelu. Zanimiljivo je da ove godine nisu imali nikakv rast prihoda ( 0% QoQ) kroz kvartale, ali stabilno poslovanje i prihodi su vrlo dobra stvar.

 

 

Stabilno poslovanje ok, ali odsutstvo povećanja prihoda nije neki dobar znak za nešto što je upravo imalo IPO. Što znači povećanje prihoda pa makar i minorno? Da kompanija konstantno iznalazi nove načine da dođe do novca. Ako u tome ne uspijeva, što misliti o tome? Drugo je kad je prihod konstanta ili povremeno pada kod neke zrelije kompanije poput HTa, a ona radi share buyback i isplaćuje sigurnu dividendu(s aspekta FCFa sigurna – to je jedino što je relevantno) pa se na taj način može zaraditi.

S druge strane, nitko ne zna budućnost i držati neku manju količinu SPANa možda i nije loše.. Tko je svojevremeno kupio ERNT na tim cijenama i svo vrijeme od tada ga držao/prodao na balonu, jako dobro je prošao. Jedino što svatko za sebe treba procijeniti što je točno ‘mala količina’, koliko si gubitka može dozovoliti. Jer ako se očekivanja ne realiziraju, cijena bi se mogla prepoloviti. Kad ova cijela iracionalna tech histerija na Wall Streetu stane i krenu rasprodaje, hrpa toga precijenjenog će se prepoloviti… Google, Apple, Microsoft… Prije sam imao namjeru držanja toga na jako dugi rok, ali sam promijenio mišljenje za 180°. Intel daleko bolji podaci, vrhunski zapravo.

ako gledamo zadnje kupnje, najpametnije su napravili kupci SPAN i ATPLcprd koji dan jer tamo je upravo u toku jaki rast koji bi te dionice lako mogao odgurati još +20 u narednih 10-ak dana

Informanka.

 

– u ovome tjednu +1.0%, što na godišnjem nivou daje lijepih +33.9%.

– možda niste znali, ali i dva dionička fonda su napravila prinos preko 30%, i još dva prinos tu skoro pa 30%, ostali su također imali lijepe prinose ali dosta manje od tih 30%.

– 7SLO, mislim da će u idućem tjednu prebaciti prinos od preko 50%.

– moja preporuka za vas koji ostvarujete u ovoj godini male prinose, ozbiljno razmislite da nešto novca uložite u fondovsku industriju.

 

– u ovom tjednu najbolje mi je rasla TPNG, prodavala sam HT i puno kupovala TPNG.

– CKML, puno sam očekivala od te dionice, ovaj tjedan prodala i zadnju dionicu CKML.

– SPAN, dokupila pa 1/3 toga prodala, stvarno šteta što sam ga prije toga jeftino prodavala, u radu se događaju i greške, najdraže mi je kada i na greškama lijepo zaradim, tada je bio rizik kupiti na IPO puno tih dionica SPAN-a, a to vam je isto kao i sada s kupnjom puno dionica TPNG, možda uspije a možda i ne uspije.

Informanka.

 

– šteta što nema više pisanja na ovoj temi.

– šteta je i što nemamo više investitora na ZSE.

– stvarno je šteta što u RH imamo toliko neukih ljudi.

– a može se zaraditi i tu kod nas a i u svijetu na stvarno lagani način….

 

– ali i kod nas se ne može svaki tjedan zarađivati, tako sam prošli tjedan napravila minus od -0.9%, ali ni taj minus nije bitno poremetio godišnji plus od +33.0%.

– prošli tjedan sam dosta prodavala HT-a, ne zato što je to loša dionica, imam ga previše, kad je bio jeftin sam ga kupila i sada ga prodajem po neznatno višoj cijeni kako bi kupila neke druge dionice na kojima ću dogodine zaraditi nešto više novaca nego na HT-u (barem se nadam).

Informanka.

 

– u ovom tjednu veliki pad portfelja od -2.0%.

– ali zbog prethodnog velikog rasta portfelj mi se dobro drži +31.0%.

– e što učini taj “crni petak”, skoro sve mi popadalo, počelo je s ex. div. na IKBA, tu ću dobiti veliku dividendu 6/12 (Božićnica) ali sam imala i pad dionice upravo za tu dividendu.

– u padu su mi prednjačili KODT, Brodari, ERNT…

– što više radim to više gubim novca, ali će i tu doći do preokreta barem se nadam, a sve ovo se događa zbog nekog novog virusa, možda sve to bude i dobro za MDKA, vidjeti ćemo kako će biti, dobro je kod ovih dionica jer nikad nema kraja isto kao i u svemiru.

– na dnu sam dokupila ERNT, puno sam kupovala i TPNG i još sam u petak ubacila u sustav love da mogu kupiti još 2 dionice MDKA.

A šteta je i što je većina izdanja srednja žalost. Nema se gdje potrošit novce. I nije zapravo problem kupiti, al kad ideš prodavati, značajno rušiš cijenu s par desetaka tisuća kuna. Jadno.

Oni koji se ne sjećaju prošlosti, osuđeni su da je ponavljaju.

CKML… i mene je dionica malo razočarala. Znam, hvalio sam je ranije, ali to je ipak jedna nelikviduša. Dio sam prodao, a ostatak sam u petak povukao s prodaje. Ma ne dam ispod 80. Čekam novu priču o dividendi. Ili još bolje, novi lockdown.

S druge strane, ako cijena padne ispod 75, to bi čak mogla bit dobra prilika za kupnju.

 

 

Oni koji se ne sjećaju prošlosti, osuđeni su da je ponavljaju.

Čini mi se i da bude novih lockdown scenarija, da to neće onako drastično utjecati na cijene kao prošle godine. Korekcija bi moglo biti, ali koliko sniženje? 15%? 20%? A možda svega 5 do 10%… Teško je predvidjeti. U tome je ta ‘igra’.

Ovo ce i dalje da raste kao pita u rerni.

Creme de la creme slovenacke privrede.

 

https://zse.hr/hr/papir/310?isin=HRICAMFSBI06;

New Report

Close