Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


BB je Valamar RIVP
Nakon mnoštva mjeseci sa snažnim propadanjem cijene izgleda da je 32/33 kn dno cijene, da je prodavatelj posustao i da lift kreće prema gore. Uprava odlična, rezultati sjajni, ulaganja potentna. Zadužuju se manje od godišnje dobiti po povoljnim uvjetima uz fiksnu kamatnu stopu i stvaraju proizvod i uslugu više dodane vrijednosti 4/5*. Koriste državne zakone o poticaju velikih ulaganja, povlače bespovratne novce (zadnji ugovor besplatnih 5,5 milijun kn za energetsku obnovu), te dobro surađuju sa lokalnim vlastima. Grade nove objekte za radnike i koriste porezne olakšice za hranu i smještaj. U cijeni je i lipanjska dividenda od 1 kn. Smatram će ovako pripreml
jena kompanija izdašno iskoristiti smanjenje PDVa o kojem se priča u zadnjoj godini mandata. 700 milijuna kn ebitda dobiti, veliki su brojevi ovdje. Godinama drže politiku raste dividenda u Valamaru, udvostručena je u nekoliko godina uz sva ulaganja i iznosi 1 kn.

Ima i još jedan ali….??
Hoće li naša ponuda imati komparativne prednosti u odnosu na Tursku,Tunis, Španjolsku koji se vraćaju u fokus?
Sve je to lijepo što Valamar radi,ali treba to i puniti,ne jednu sezonu, nego dugoročno.


Informanka.

– prošla su dva mjeseca i moj prinos je +2.5 %.
– moglo je to biti i puno bolje ali par za sada loših investicija je usporilo rast mojeg portfelja.
– zadovoljna sam s prinosom, do kraja ove godine očekujem prinos od 10-15%.
– veseli me što će biti dobrih dividendi na podosta dionica.

– kako sam radila volim to usporediti s fondovskom industrijom.
– ne sjećam se kad je fondovska industrija zadnji put bila sva u plusu, oni su ovu godinu odlično započeli s radom.
– dosta fondova koji rade na stranim tržištima ima prinose preko 10% što su fenomenalno dobri rezultati.
– dok fondovi koji rade na ovom našem tržištu imaju puno skromniji rast cca. 2%.
– indeksni fond (imam ga u portfelju) prinos od 3%.
– ponavljam, fondovska industrija je napravila odličan posao (uključujući i mirovince).

– kako većina vas investira zbilja nemam pojma, ali tu je virtualna buza za pratiti i vaš rad.
– tu je preko 35% investitora napravilo lijepe minuse, ali imamo i investitore s preko 10% prinosa.

– zaključak.
– burza se po malo budi.
– ne bi sada bilo dobro kada bi burza naglo poletjela gore, jer bi onda slijedio i nagli pad.
– ovo kako idemo i kako kontrolira fondovska industrija je sasvim o.k.
– na tržištu imamo dosta lijepih prilika odnosno jeftinih dionica.
– kada pogledamo kolike kta nam nudi bankarska industrija a kolike dividende dionice na burzi lako se nameće zaključak što je pametnije.
– samo morate znati da dionice nose puno veći rizik od bankarske štednje.
– sami morate procijeniti je li pametnije ulupati novce u dionice pa čekati neki dividendni prinos od 5% i možebitni rast dionice ili ići na sigurno 0.2% u banci (ako i toliko dobijete) a tu je beton i turistički kvadrati pa sami odlučite što je bolje.
– ja bih preporučila od svega po malo ako se ima, ako se nema onda Njemačka ili Irska po vlastitom izboru.

– I love this game.
Pozdrav !

Za sad zadnjih 5 godina više sam zaradio na nekretninama nek na ovoj burzi.
Zapravo osim INE, ERNT zadnjih 10 godina sam na nuli.

Šteta izgubljenog vremena i novaca.

Naravno da je problem izuzetna nesigurnost na ZSE.
Tako da mislim da su rizici naprosto preveliki.

Drugo bi bilo da s vremenom na vrijeme se na ovoj burzi može nešto zaraditi.

Ovak nije uopće atraktivno za ulaganje.
A problem je i poslije izaći iz pozicije.

Pa u kladionici mogu imati veće prinose.

Lp,

ps. nažalost u kladionici i imam bolji prinos nego na zse


poštovani kolega koliko se sjećam u vašem portfelju nikada nije bilo valamara, Dali možete sada nešto više reći o tome kada je dionica pala 20 tak %.
Kako sada stvari stoje na ovim cijenama

Krivo, RIVP imam u kontinuitetu od 2014. i sada mi cini 6,3% portfelja.
Pada cijena, ali pada i cista dobit zadnje dvije godine, sve drugo im dugo i vidljivo raste. Ako mislite da ce varijable poslovanja rasti 10-15% godisnje, onda je ovo dobra cijena, ako ne, onda ima jeftinijh turista s dobrim poslovanjem koji istina manje investiraju.

BB 20 lista iz magicne tablice od promatranih sedesetak (mislim da osam je umrtvljeno i leti s burze uskoro, dakle pedesetak). Nemam konsolidirano SAPN, ali ocito nece biti u BB 20. Imam pola izlistanih. Nemojte zaboraviti da su u BB listi bili i ledo pred raspad agrokora i viro pred slom secera, pa ako investirate u ove dionice to cinite vlastitom odlukom:
LURA-R-A
AUHR-R-A
CKML-R-A
ATLN-R-A
KODT-P-A
HT-R-A
ADPL-R-A
PODR-R-A
HTPK-R-A
MAIS-R-A
ILRA-R-A
KRAS-R-A
HJDR-R-A
TUHO-R-A
ERNT-R-A
RIVP-R-A
PLAG-R-A
KOEI-R-A
HBRL-R-A
JNAF-R-A

Evo i liste najvjernijih, onih koji su najcesce bili u kvartalnim bb 20 od 2016.:
JNAF-R-A
ILRA-R-A
AUHR-R-A
SAPN-R-A
ADPL-R-A
KOEI-R-A
HT-R-A
KODT-P-A
MAIS-R-A
TUHO-R-A
CKML-R-A
ATLN-R-A
MDKA-R-A
ATGR-R-A
ERNT-R-A
HTPK-R-A
PLAG-R-A
RIVP-R-A
PODR-R-A
HBRL-R-A


BB nakon izvjestaja (poredani po kvaliteti):
1. ULPL
2. VIRO
3. IPKK
4. DLKV
5. DDJH
Isprike ako mi je nesto promaklo (VLEN, VART..)

ja fakat ne razumijem kako vam to može biti BB?! jer meni sugurno nije!
pa ne znači ako neka dionica ima pokazatelje debelo ispod prosjeka branše da je podcijenjena
odnosno i jest, ali valjda s razlogom

za prvu s liste, cijeli taj sektor je ciklični a pogoditi baš dno je strašno teško, uostalom iz izvješća, koliko sam upoznat, radili su revalorizaciju brodovlja i tako oni mogu ‘potezom pera’ dovesti vaše ulaganje u gadne probleme (zamislite da ste kupovali zadnje tri godine po 100-200 kn? lijepo bi šišanje to bilo sada po 65 kn),
za VIRO uopće nemam komentara, stalno trebaju ulagati u postrojenja i opremu a toliko su nekonkurentni da je to užas (imate članke sa Zadrom od 2008.-2016. progooglajte, pa u svako je naglasak na stalnim ulaganjima, pa su imali izvozne kvote a sad i bez njih su totalna koma, dokle?)
IPKK nisam pratio ali vjerujem da su u problemu kao i VIRO
DLKV kao i svaka druga predstečajuša, dok se ne riješe svih obveza iz predstečajne nagodbe, niti štapom ne diram! eno vam OPTE, BD62 i neke druge – volatilno do boli, volim spavat mirno
DDJH osim ind. rješenja sad su i s vagonima u minusu, nikad dosta kapitala a marže nikakve
još na listi fali samo PTKM i onda imate sve 🙂

dakle, ne kažem za ove gore NIKAD! ali treba preduhitriti druge analitičare da ne bi bili povjesničar umjesto vizionara; a to je stock picking, jako jako teška disciplina

Accountant, tip je bio sarkastican 🙂

e hebiga, alias
ja kad sam sarkastičan stavim smajlić, ovako upadnem na temu nakon mjesec, dva i dobijem slom živaca

🙂 A vjerujem. U stvari, ja se nadam da je bio sarkastican

Nadam se da nije bio zlonamjeran.


🙂 A vjerujem. U stvari, ja se nadam da je bio sarkastican

Naravno da jesam 🙂
Ipak ulažemo prave novce…

p.s. Jura, nisam bio zlonamjeran, drugi put ću stavit smajlića 🙂

Rastimo zajedno...

Ljudi pogledajte cijenu kave. Najniza u posljednjih 10 godina. Pa kome se ceka, moze tu biti kruha. Ili radije kupujte uljanike, ddjh-ove ili igh-ove… Tu prava lova leži.


BB nakon izvjestaja (poredani po kvaliteti):
1. ULPL
2. VIRO
3. IPKK
4. DLKV
5. DDJH
Isprike ako mi je nesto promaklo (VLEN, VART..)

Virtualna burza.

– gospon Parica je za virtualnu burzu izabrao neke puno bolje dionice i ostvario fenomenalni prinos od -6.89% ili -8.89% ispod prinosa Crobex-a i zauzeo fenomenalno 222. mjesto.

– svi fondovi su u plusu, ali vidi vraga 50% investitora na virtualki u minusu.

– I love this game.
Pozdrav !

JO ETF nije bas na najnizim razinama

Jura

Onda potrazite spot cijene kave i etf koji najbolje odgovara takvoj cijeni. Najbolje da vam ja svima sve govorim i jos ja ulozim za vas, a dobit koju ostvarim dam vama. Dajte se ljudi malo potrudite

New Report

Close