Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Da podignem letvicu ja ju ocekujem na 2000-3000 do kraja 2017.
2015 i 2016 ce biti jos prilika za akumulaciju.


Da podignem letvicu ja ju ocekujem na 2000-3000 do kraja 2017.
2015 i 2016 ce biti jos prilika za akumulaciju.

Koji ce biti odnos kune i eura, te kune i dollara na kraju 2017-e?

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

@twixer evo prepustam vama da to odgovorite.Takodjer i kakav utjecaj moze imati devalvacija kune na dionicu koja je izvozno orjentirana i ima naplatu 80% prihoda u valutama?



@twixer
evo prepustam vama da to odgovorite.Takodjer i kakav utjecaj moze imati devalvacija kune na dionicu koja je izvozno orjentirana i ima naplatu 80% prihoda u valutama?


na zse nikakav. kao da do sad kuna nije devalvirala na ostale valute?! pada u odnosu na sfr.$, € i to ne u malim %.

who dares, wins



@twixer
evo prepustam vama da to odgovorite.Takodjer i kakav utjecaj moze imati devalvacija kune na dionicu koja je izvozno orjentirana i ima naplatu 80% prihoda u valutama?

Veliki

Porasti ce vrijednost dionice na ZSE iz dva razloga. Prvo sto ce se povecati dobit kada se pretvore u kune. Drugo ako su joj troskovi u kunama a prihodi u stranim valutama povecat ce se marza. Dakle dobit u kunama bi trbala rasti cak brze od devalvacije. Vrijednost imovine bi porasla u kunama.

Naravno od ovoga treba oduzeti povecanje financijskih troskova ako su krediti u stranoj valuti.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Eto slazemo se.3000 kuna je procjena sa stabilnim tecajem.U slucaju devalvacije kune i vise.Normalno kad krene devalvacija prvo ce cijene dionica neselektivno pasti.

Mi nemamo multinacionalke pa tečaj nije niti toliko bitan za neke analize. Brodari zarađuju u dolarima, ali su im i obveze u njima.. Mi smo tečajem vezani za euro pa se ne može očekivati zarada od rasta eura jer bi euro poskupio i naše zaduženje u toj valuti, iako je kuna prejaka i njezina realna vrijednost bi trebala biti oko 30% niža prema euru. To što nije tako nas spašava turizam, ali i velika štednja u toj valuti. No i po PPP-u i po kamatnim stopama bi kuna trebala biti mnogo slabija. Zato i nismo konkurentni. Čitao sam negdje da LKPC zarađuje u dolarima pa oni mogu profitirati od ovog rasta. Malo veće kompanije koje moraš pratiti kod zbrajanja valute su ATGR, ADPL, PODR i jos koja. ADPL je najviše izložen rusiji pa je i najpogođeniji padom rublje. Hoteli mogu imati neke benefite rasta tečaja dolara, ali nije da smo neko emitivno tržište za amerikance, pa ni od toga ništa previše

Kako sam naveo moj izracun je baziran na hodogramu i tijekovima koji se mogu iscitati iz izvjesca , a bez osvrta na buduci tecaj hrk jer isti za ovu kompaniju ne predstavlja rizik osim ako kuna bude bitno rasla.
Sto se tice multinacionalke ovo je uzimajuci JV u Kini najblize sto imamo.
Trziste je podjeljeno tako da Tbea drzi Aziju a kotr ostatak pa su prihodi u kosarici valuta , a najzastupljenije su Eur , AUD , CAD …
Osim lkpc postoji kompanija koja ima dio prihoda u USD te dobar dio novcanih sredstava u istoj valuti mogli ste ju prosle godine kupiti po ok cijeni.

Na skupstini i u kuloarima oko nje je receno da ce Jadroagent konacno nakon vise godina imati pozitivne efekte rasta dolara u odnosu na eur.Kada vec spomenuste tecajeve i kompanije na koje ce to utecati.

[color=blue][u][b]" pessimus dux Croatorum "[/b][/u][/color]

Na skupstini i u kuloarima oko nje je receno da ce Jadroagent konacno nakon vise godina imati pozitivne efekte rasta dolara u odnosu na eur.Kada vec spomenuste tecajeve i kompanije na koje ce to utecati.

[color=blue][u][b]" pessimus dux Croatorum "[/b][/u][/color]

Na njega sam i mislio.
Pozitivne tecajne razlike su bile ocite vec u zadnjem kvartalu.
Ako se dolar zadrzi na ovim razinama cijelu godinu mogao bi jadro priblizno ponoviti rezultat od prosle godine

kisa pljusti, ne mogu nigdje, ni izlet ni barka, cak ni u vrt. utjesiti cu se kod najboljeg rostilja u gradu best buy kombinacijom za rucak: punjene vjesalice, lepinja, sopska salata, pomfri, kod njih sam sarao po meniju dok nisam ovo izbrusio (a sarao sam i po rostiljima u gradu), ovo je meni kao rebarca underwoodu, da bi hrana u restoranu ostala godinama jednako dobra puno varijabli mora ostati isto: gazda, kuhar itd., uglavnom nesto krene nizbrdo i ostanu vam samo sjecanja.
u portfelju nista za pohvaliti se, nakon sto je proteklo skoro 1/3 godine ovogodisnji plus 3 i nesto %, ne mogu uhvatiti cak ni sijecanjski maksimum. zato preslagujem preslagujem, okrenuo oko 1/4 portfelja. novost je da izlazim s velikim plusevima, dok sam se prije rjesavao promasaja i razlika na izlazu mi je umanjivala dobit od dividende i porasta vrijednosti dionica koje zadrzavam u portfelju. smanjio tuho i plag na 10-tak %, na izlazu skoro triplace (zarada skoro 200%), atln skoro skroz ocistio, zarada po paketima od 10 do 20% jer su ulazi bili od listopada i 80 kn. jedina minus mrlja bila je bijeg iz ostataka adpla kojeg mi je i onako bilo ostalo jako malo. dokupljivao auhr, atgr, jdos, na dokupima u nuli ili minusu, osim jdgt, gdje na ulazu skoro u nuli ali s dividendom u dzepu, usao u ilra, mais, mdka, zasad bez rezultata (saraju mali-,0,mali+),sada cekam na bidu na tri dionice s vrha moje magicne formule. nikako spustiti vagani p/e portfelja, na 15 je, prvi put od kad sam na burzi, jedino me tjesi vagana ev/ebitda portfelja, oko 7.

nekako sam optimista, unatoc jedva nesto preko 3% nakon skoro 4 mjeseca. mislim da nije klasicna zamka optimisticke greske, jer psiholoski profil mi je idealan za uspjeh na burzi, uvijek sve vidim crno i opreza nikad dosta, uspjesniji mogu biti samo klinicki depresivci, kazu istrazivanja. razmisljanje mi je skoro cijelo, skoro uvijek sistem2 a ne sistem1, kao da mi pretke prije par sto tisuca godina nisu ganjali lavovi po savani. dovrsio izlaz iz atlna, dokupio mais do zeljene razine, usao u hupz, na ilri cekam s dokupom vec dugo. ako poslovanje sastavnica portfelja potvrdi trend ili ce im cijena dionica napraviti pristojan postotak rasta ili ce se pojaviti raskorak izmedju poslovanja/fundamentalne vrijednosti i cijene pa ce pracka opet biti napeta za skok.

Malo mi toga izgleda privlačno za kupnju. Recimo KOTR,ILRA,JDGT i JDOS.
ADRS-p bi mogao postati interesantan ako omf uspije još spustiti cijenu par postotaka. Kako bilo, zadnjih dana ne činim ništa. Užasno dosadno proljeće na zse. Čekam izvješća za 1Q.
Kupovao zadnjih mjesec dana KOTR,JDGT,AUHR,izvan burze KOSN-p,
prodavao ZABU i HMAM sitno.
prodao vani ITUB, CIG i ACE.

Za sada, od bitnijih izvješća imamo 3 izašla za Q1:

LRH – očekivano nešto lošije izvješće zbog konsolidacije i novonastalih troškova
HMST – dobro izvješće
JDGT – izvrsno izvješće ( porast dobiti od 130 % + porast prihoda ).

Čekamo dalje.

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

New Report

Close