Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ne pišem previše, u stvari ne pišem gotovo uopće ali redovito čitam što drugi kolege pišu već nekoliko godina. Ovo je definitivno jedna od najzanimljivijih tema, dosta je plitka i zapravo bavi se svime osim onime što joj piše u imenu ali je zabavna. Kako me niste prije imali prilike upoznati samo par riječi uvoda. Na burzi sam aktivan od 2008. Ako računamo IPO Ine i HT-a možemo reći i od 2006. ali to je bilo po modelu kupi i nemam pojma što imam, kao uostalom i većina vas ovdje. Do sada kada sve zbrojim i oduzmem, sam u jednoznamenkastom plusu. Ova godina je zasad loša, -2,5%, isključivo zahvaljujući LKPC. No i da nije bilo krive procjene s LKPC, +2,85% se čini poprilično loše čak i usporedbi s crobexom, a da ne spominjem neke na ovom forumu koji imaju prinose koje ja vjerojatno nikada neću dostići:) No da se pridržim teme, kad se sjetim kupnje dionica od 2008. do danas, sa sigurnošću mogu reći da sam za svaku u vrijeme kupnje smatrao da je "best buy". I tako sveznajući ja, 2008. sam kupovao LKRI na nevjerojatnih 10 BVPS, IGH na zapanjujućih 2,5 BVPS pa opet LKRI (samo zato jer je pala, a "znao" sam da ne može puno više padati) na neobjašnjivih 5,2 BVPS. 2009. sam naravno morao upoznati kako je to imati INGRU u portfelju i to na "samo" 1,8 BVPS. Kako i ćorava kokoš s vremena na vrijeme pogodi, bilo je i dobrih kupnji prvenstveno ATPL koja je kasnije i unovčena i ULPL na otprilike 0,45 BVPS. I tu je otprilike došao kraj mojim bezglavim best buyovima. Nakon što sam naučio dosta toga i pohvatao što svi fundamentalni pokazatelji, pokazatelji profitabilnosti, likvidnosti i zaduženosti znače i nakon što sam naučio iščitati kvartalno i godišnje izvješće počeo sam s normalnim investiranjem. Još uvijek sam daleko od cilja ali bio bih mu bliže da nisam izgubio nekoliko godina u samozavaravanju jer sam mislio da ja znam bolje i da nije bitno ulagati u znanje dok god misliš da nisi izgubio dok ne prodaš s minusom.
Da se vratim na temu, ono što želim reći je da svaka dionica može biti best buy, ukoliko se može racionalno obrazložiti zašto je best buy. Vidim, ovdje se koplja lome oko ZVCV i KODT pa ih se uspoređuje. To su toliko različita poduzeća da stvarno moraš biti kao ja recimo 2008 da ih kreneš uspoređivati i na temelju toga iznositi zaključke.
Jedan svježi primjer koji me nasmijao i koji naglašava koliko smo različiti. Kolega Machete je za LKPC napisao da je el dorado u usporedbi s KODT, za njega to pretpostavljam znači da je smeće, a za mene bi sasvim suprotno značilo da je best buy. Istina je sigurno negdje između..

Cijenu ATRG-a mogu držati MM , ako žele ……ali, ne žele. Jer rast i pad cijene je stvaranje dobiti.
I njima. Moraju od nečega živjeti.Oni će Upravi predložiti lijepu korekciju cijene na niže, zatim riješiti
/ kako Vi velite , skratiti dio manipulativnih dionica / ponovno stvoriti potražnju , i tako povećati
prinose svima koji u tu dionicu dugoročno ulažu, a to su prvenstveno Uprava , RBA i ostali…….
Nije ATGR tak slaba , da ne bi mogla zadržati pad cijene…i otkupiti dionice od prodavatelja…
ali, zašto i bi to stalno radila ???

Zato što ne znamo OVLASTI MM i detalje Ugovoranja sa kompanijama …vladaju dileme oko
njihovih poslova.
Poslovni .hr. bi trebao nešto napisati o tome…jer se od prvbitnih informacija , puno toga promijenilo
ove godine.

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!

Na burzi dosadno i letargicno, a bestbuy i dalje ADPL 😉

NevenS
Hvala na iskrenosti.


poštovani kolege forumaši. pratim vas 10 dana (novi sam) , i vi ste mene u tih 10 dana uspijeli toliko zbunit s tim vašim pretpostavkama da ja više stvarno neznam šta da napravim.
i imam još par pitanja:
što je p/e?
što je kupovina po bidu?
što je kupovina po asku? – ili možda prodaja po asku?
moj portifelji najviše čine dionice ht-a i ernt-a , i sad sam u minusu 10% i nebi mi pasao još jedan pad od 20 do 30%.
hvala na odgovoru.

ti misliš da si zbunjen??????
buš vidil kad buš imo staža ko ja……onda buš vidil kaj znači biti zbunjen a ne ovo posle 10 dana pa odma zbunjen
pofuk


ATGR je na 2150 crobexa bila 770-800 kn, dolaskom MM-a i porastom crobexa ona pada ispod 700 kn.

G. Alabama mislim da se varate.
ATGR je ispod 700 kn pala zbog loših rezultata, MM je tu samo da osigura likvidnost, drži ask/bid.
800 kn je bila nerealna cijena s ugrađenim pozitivnim očekivanjima, čak ni ovih 700 kn nije realno.

Cijene dionica određuju rezultati firmi, a ne MM, drukeri i tko zna tko još…
[/quote]
Znam i slažem se sa vašim mišljenjem. Zanemarite moja 2 zadnja posta.

Ljudi lakše prebole ako im oduzmete novac nego iluzije.


Znate li Vi uopće kako se računa p/e???

– znam.
– ZVCV p/e 553,18 .
– vidite kada mu je cijena pala više ni p/e nije preko 600 .
– upravo taj p/e ne daje prostora cijenovnom rastu.
– ta dionica još dosta mora pasti kako bi bila na prihvatljivih p/e 9 ili im je drastično poboljšati poslovanje.

– I love this game.
Pozdrav !



šta znači da imaju MM? [huh]

To ti je skraćenica engleskih riječi Market Menager…….ili u slobodnom prijevodu, ljudi sa Malo Mozga, koji pokušavaju unazaditi pojedinu dionicu ili tk u cijelni.
[/quote]
ah, hvala vam, druže alabama i drugarice miami, na dobrim odgovorima..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/



Znate li Vi uopće kako se računa p/e???

– znam.
– ZVCV p/e 553,18 .
[/quote]
Računati p/e na temelju izvješća iz 2009.g. je jako GLUPO OD VAS kolegice.
Pogledajte zadnji kvartal i onaj koji će uskoro izaći pa malo opet ubacite u kalkulaciju.
TREND je bitno drukčiji!

GOLUB i SMART - od 1milje kuna do bicikle jer KSST-R-A padaju ko klada! A mora zaorati tek ka 250-350kn!!!


Računati p/e na temelju izvješća iz 2009.g. je jako GLUPO OD VAS kolegice.

– ovakve epitete na ovoj temi stvarno nije lijepo pisati.
– ali nama veze, od sada ste za mene gospon Glupson.

– za 2009. ZVCV p/e 122.55 .
– ali dragi moj gospon Glupsone sada smo u 2011. godini te računamo poslovanje po kvartalima u ovoj godini.
– ZVCV vam je svakako puno bolja investicija nego MGMA gdje ste pogubili 60% .
– ali kod investiranja stvarno treba imati i malo sreće, evo kod MGME je vama išao stop loss na 9kn, a ona danas +7.26% .

– I love this game.
Pozdrav !



poštovani kolege forumaši. pratim vas 10 dana (novi sam) , i vi ste mene u tih 10 dana uspijeli toliko zbunit s tim vašim pretpostavkama da ja više stvarno neznam šta da napravim.
i imam još par pitanja:
što je p/e?
što je kupovina po bidu?
što je kupovina po asku? – ili možda prodaja po asku?
moj portifelji najviše čine dionice ht-a i ernt-a , i sad sam u minusu 10% i nebi mi pasao još jedan pad od 20 do 30%.
hvala na odgovoru.

ja sam ti tu isto novi ali cu probat odgovorit 😛

p/e vrijednost = (price-to-earnings ratio) is a measure of the price paid for a share relative to the annual net income or profit earned by the firm per share
ostalo na wikiju http://en.wikipedia.org/wiki/P/E_ratio

bid je vrijednost koju netko nudi za dionicu
ask je vrijednost koju netko trazi za dionicu

ako imas HT i ERNT onda si dobio dividendu koja je djelomicno pokrila minus pa nije sve tak crno 🙂
ali samo 2 dionice nikako nije dobra diverzifikacija

IMHO …. mozes bit dugorocni investitor pa si kupit jos HTa i ERNT i jos par dividendnih dionica i fino zaboravit na burzu a podsjetit ces se svake godine kad dobis dividendu
nije max zarada ali lakse spavas (jer nemas minuse vece od godisnjih placa velkog dijela hrvata) ali nebus do milijun kuna dosao u sljedecih 15-20 godina ak vec nemas veci dio tog iznosa ili vise

PS ovaj dio foruma se pretezno cita iz ZABAVE i definitivno sluzi toj svrsi … ali ako se jako udubis onda mozes pokupiti i prava misljenja drugih iskusnijih

pogotovo kada je Ivana7 onako lijepo znala analizirati po par dionica [thumbsup]


– s vašim znanjem zaboga nemojte trgovati na burzi.

nije istina da se sa malim znanjem nesmije trgovat na burzi … pa moje nije nis bogznakakvo pa sam ipak u totalu u plusu a kad se doda dividenda onda mi je jos toplije 🙂
[/quote]



poštovani kolege forumaši. pratim vas 10 dana (novi sam) , i vi ste mene u tih 10 dana uspijeli toliko zbunit s tim vašim pretpostavkama da ja više stvarno neznam šta da napravim.
i imam još par pitanja:
što je p/e?
što je kupovina po bidu?
što je kupovina po asku? – ili možda prodaja po asku?
moj portifelji najviše čine dionice ht-a i ernt-a , i sad sam u minusu 10% i nebi mi pasao još jedan pad od 20 do 30%.
hvala na odgovoru.

ja sam ti tu isto novi ali cu probat odgovorit 😛

p/e vrijednost = (price-to-earnings ratio) is a measure of the price paid for a share relative to the annual net income or profit earned by the firm per share
ostalo na wikiju http://en.wikipedia.org/wiki/P/E_ratio

bid je vrijednost koju netko nudi za dionicu
ask je vrijednost koju netko trazi za dionicu

ako imas HT i ERNT onda si dobio dividendu koja je djelomicno pokrila minus pa nije sve tak crno 🙂
ali samo 2 dionice nikako nije dobra diverzifikacija

IMHO …. mozes bit dugorocni investitor pa si kupit jos HTa i ERNT i jos par dividendnih dionica i fino zaboravit na burzu a podsjetit ces se svake godine kad dobis dividendu
nije max zarada ali lakse spavas (jer nemas minuse vece od godisnjih placa velkog dijela hrvata) ali nebus do milijun kuna dosao u sljedecih 15-20 godina ak vec nemas veci dio tog iznosa ili vise

PS ovaj dio foruma se pretezno cita iz ZABAVE i definitivno sluzi toj svrsi … ali ako se jako udubis onda mozes pokupiti i prava misljenja drugih iskusnijih

pogotovo kada je Ivana7 onako lijepo znala analizirati po par dionica [thumbsup]

[/quote]

Ovo boldano se i dalje ocekuje od Ivane7, kao prije. No sada je to vecinom preslo u neslaganje u vezi dionica i govorenja, moja je dionica bolja, ne ne moja moja…., sa nekim kolegama na forumu sto inace nije bas zabavno gledati u tolikoj mjeri..


ti misliš da si zbunjen??????
buš vidil kad buš imo staža ko ja……onda buš vidil kaj znači biti zbunjen a ne ovo posle 10 dana pa odma zbunjen
pofuk

…Legenda…s veliko "l"…zbog Vas se isplati izgubiti 10-tak minuta i prolistati forum…touché…

[url]http://melaman2.com/cartoons/singles/mp3/mumbly.mp3[/url]

Machete,

nikako ne shvaćam što je to kod ZVCV best buy. Samo površan pogled na bilancu poduzeća otkriva da se radi o visoko zaduženom poduzeću koje je na samoj granici da dođe do granice kreditne sposobnosti. To bi bilo i koliko toliko u redu da samo poduzeće generira veliku dobit, no ako pogledamo podatke vidimo da poduzeće zadnje tri godine ostvaruje tek simboličnu dobit. Pokazatelji profitabilnosti su katastrofalni. Broj radnika u padu, sastav dioničara gdje jedna osoba ima 56% dionica po ničemu nije atraktivan osim možda dioničara na poziciji br. 5 s 1,72% odnosno 5.303 dionice što bi po zadnjoj cijeni iznosilo ukupno 636tkn. Preokret u poslovanju na temelju prvog kvartala 2011. kojeg vi spominjete ja baš i ne vidim. Naime, dobit za prvi kvartal 2010. je iznosila 1,29 miliona kn, a u prvom kvartalu 2011. 947 tisuća kn što je smanjenje dobiti od 27%. Nakon svega navedenog pogled na BVPS poduzeća koji iznosi 263,96 kn otkriva da se dionica trži na 0,45 BVPS. Smatram, a vi se s time ne morate složiti, da na tržištu postoji puno poduzeća koja imaju puno manju zaduženost, puno bolje poslovanje, a trže se na približno 0,45 BVPS. Da zaključim 2006. se dionica tržila na oko 3,5 puta većim vrijednostima ali je tada i poslovanje bilo najmanje 5 puta bolje nego danas. Hoće li se na ovoj dionici dogoditi preokret u poslovanju ne znam ali za sada ga ne vidim.


nikako ne shvaćam što je to kod ZVCV best buy.

Upiši večernju školu kolega pa možda i shvatiš!
Da li očekuješ možda da će neke druge firme se prije vratiti na ATH ili povećavati konstantno prihode i dobit koju još ne prikazuju iz određenih razloga u punom smislu.
Tisak je 2. iza Zvečeva,a imam par naznaka da još firme su na pravom putu za to.

GOLUB i SMART - od 1milje kuna do bicikle jer KSST-R-A padaju ko klada! A mora zaorati tek ka 250-350kn!!!



nikako ne shvaćam što je to kod ZVCV best buy.

Upiši večernju školu kolega pa možda i shvatiš!
Da li očekuješ možda da će neke druge firme se prije vratiti na ATH ili povećavati konstantno prihode i dobit koju još ne prikazuju iz određenih razloga u punom smislu.
Tisak je 2. iza Zvečeva,a imam par naznaka da još firme su na pravom putu za to.

[/quote]
Baš ti i nije neki odgovor… Čovjek ti lijepo argumentirano nešto kaže, a tvoj odgovor je u stilu naših političara.

New Report

Close