Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

raspliće se budućnost agrokora

Alix zgotovio procjene održivosti glavnih biznisa, Konzum ključan i za plan nagodbe

“Neslužbene informacije o dvodnevnom vijećanju s financijskim institucijama potvrdili su nam i iz kompanije. Potvrdili su i da je glavna tema vezana uz provedbu restrukturiranja odnosno procjene perspektiva pojedinih Agrokorovih biznisa.
Alixovi stručnjaci, naime, već jučer su financijašima predstavili planove o održivosti poslovanja pojedinih segmenata koncerna, što je bio i glavni posao kojim su se bavili proteklih mjeseci i za koji su savjetnički 
angažirani.

Do kraja mjeseca ti bi se planovi trebali i javno prezentirati, ističu iz Agrokora. Napominju i da se investitore koji su u postupku izvanredne uprave koncernu osigurali dodatno financiranje o tijeku procesa restrukturiranja informira redovito, svaki mjesec.

Kakvim su nalazima Alix Partnersa rezultirale višemjesečne analize i procjene održivosti poslovanja pojedinih operativnih kompanija tek će se obznaniti, ali već iz parcijalnih javno dostupnih pokazatelja jasno je da je glavni problem Konzum, odnosno Poslovna grupa Maloprodaje i veleprodaje.

Za razliku od ostalih divizija i njihovih ključnih kompanija, trgovina ima problem i na razini operativnog poslovanja, bez tereta servisiranja dugova.

Premda je s turističkom sezonom Konzum na mjesečnoj razini ostvario pozitivan operativni rezultat, pa je tako npr. u kolovozu zabilježio nepunih devet milijuna dobiti mjereno EBITDA-om, kumulativno gledano i s krajem kolovoza nije izronio u pozitivnu zonu. S polugodišnjih minus 75 milijuna, do kraja kolovoza EBITDA je svedena na -18 milijuna, s tim da je cijela divizija maloprodaje i veleprodaje operativni gubitak smanjila s 234 na 193 milijuna. Nasuprot tome, 8-mjesečni operativni rezultat divizije Prehrane (gotovo 950 mil. kuna dobiti) i Poljoprivrede (207 mil), mnogi financijaši ocjenjuju i nešto boljim od očekivanja.



Sve u svemu, smjer i model restrukturiranja Konzuma, od operativnog do vlasničkog, jedna su od ključnih stvari i za cjelokupni plan nagodbe. Koliko god je put do nje još jako dug, a mnogi procjenjuju da će zahtijevati i produljenje trenutnih zakonskih rokova trajanja izvanredne uprave (12 plus tri mjeseca), uspjeh ili neuspjeh trasira se mnogo prije.

Imajući u vidu veoma heterogene interese i status pojednih skupina vjerovnika u smislu raznih scenarija ishoda prijedloga nagodbe, put do nje je i prilično neizvjestan. Skora objava tablica i iznosa tražbina dat će pouzdaniju sliku odnosa snaga među vjerovnicima, a kad je riječ o ruskim bankama odnosno Sberbanku kao najvećem među njima važnim bi se mogao pokazati i ovotjedni posjet visoke državne delegacije Moskvi“.

Ignore: KressoM, delux

U ovom tekstu o procjeni održivosti biznisa nema niti jednog novog podatka, osim činjenice da je procjena završena. Biti će interesantno vidjeti što u toj procjeni zaista piše


U ovom tekstu o procjeni održivosti biznisa nema niti jednog novog podatka, osim činjenice da je procjena završena. Biti će interesantno vidjeti što u toj procjeni zaista piše

bitno je da je procjena gotova, sad još da naprave prezentaciju pa će biti sve jasnije.
ono što je već sada jasno je da je najveći problem konzum jer prehrana i poljoprivreda rade vrlo dobro i to s lijepom dobiti, čak i iznad očekivanja.
Konzum bi ipak trebalo održati što zbog radnih mjesta što zbog očuvanja maloprodajne mreže za domaće proizvođače jer teško da bi se izborili za ravnopravan status na policama stranih lanaca, no Konzum mora prestati biti polusocijalna ustanova i držati na životu male i neprofatbilne trgovine na uštrb trgovina u većim gradovima.
Osim toga, preuzimanjem Mercatora nastala su im brojna dupliranja trgovina na bliskim lokacijama i jasno je će tu morati biti jačih rezova jer jedni drugima uzimaju kupce a rade pod istim brandom, dakle ono što donosi dobit treba zadržati, a sve ostalo zatvoriti i prepustiti drugima ili prenamijeniti.

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....


U ovom tekstu o procjeni održivosti biznisa nema niti jednog novog podatka, osim činjenice da je procjena završena. Biti će interesantno vidjeti što u toj procjeni zaista piše

Piše da se firme mogu prodati, a Konzum ili ključ u bravu ili zatvori bar pola dućana.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Novi pristup suca istrage vraća malo vjere u razumno i racionalno rješenje krize u zadanom roku.
Nije sve crno nego eto idemo prema sivim tonovima.
Jamačno – nema sindroma Sanader.

pričalo se i o agrokoru, vidjet ćemo kakve će upute dobiti sada sberbank
https://www.vecernji.hr/vijesti/s-putinom-sam-razgovarala-o-agrokoru-pojasnila-sam-mu-hrvatske-stavove-1202083

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

“…Российско-хорватские отношения в последние годы, как говорят дипломаты, были прохладными. Проблем много. От упавшего после введения антироссийских санкций и ответных мер нашей страны товарооборота больше всего пострадали хорватские сельхозпроизводители. До скандала со строительством нового здания посольства России в Загребе, о чем была давняя договоренность. Но у хорватской стороны, как выяснилось, нет на это денег. К тому же крупнейшая частная торговая компания этой страны, «Агрокор», взяв кредит у российских банков, так его и не вернула, по некоторым данным, задолжав 1 миллиард 300 миллионов евро. Этот скандал сейчас активно обсуждают хорватские СМИ…”

Rusko-hrvatski odnosi posljednjih godina, kako kažu diplomati, popravljeni su. Postoje mnogi problemi, od pada nakon uvođenja anti-ruskih sankcija i uzvratnih mjera naše zemlje u međusobnoj trgovini.
Hrvatski poljoprivredni proizvođači najviše su zbog patili. Tu je i skandala s izgradnjom nove zgrade ruskog veleposlanstva u Zagrebu, koji je bio predmet dugogodišnjeg sporazuma. No, hrvatska strana, kako se ispostavilo, nema novaca za to. Osim toga, najveća privatna komercijalna tvrtka u ovoj zemlji „Agrokor”, uzela je kredite od ruskih banaka, tako da ga nikada nije vratila. Prema nekim procjenama “Agrokor” duguje 1 milijardu i 300 milijuna eura. Taj skandal je sada svakodnevno prisutan u hrvatskim medijima.

[b]Jednog dana krenuli smo mi putem kojim nisu mogli svi. Bili smo sigurni u svoj hepiend. U svoj dixie band[/b].

https://www.24sata.hr/news/todoric-punih-devet-godina-nije-platio-ni-kune-poreza-na-dobit-544797

drukeri na ignore: bisakovi, serislav,, neumoran, https://www.youtube.com/watch?v=VKlf7Llcl5U&list=LLzzxP81UKsk5js-Yy0dtuHw&index=79

https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjFgqzI5vzWAhVLUlAKHYnCBaYQqOcBCCQwAA&url=https%3A%2F%2Fwww.vecernji.hr%2Fvijesti%2Fafera-agrokor-dinko-cvitan-dorh-ivica-todoric-konzum-1201994&usg=AOvVaw1KHmSxgTDsovToB0KLGE12

drukeri na ignore: bisakovi, serislav,, neumoran, https://www.youtube.com/watch?v=VKlf7Llcl5U&list=LLzzxP81UKsk5js-Yy0dtuHw&index=79

Vladimir Putin u jednom trenutku tijekom radnog ručka, na kojem je bio i glavni direktor Sberbanka Herman Gref, upitao direktora koliko iznosi dug Agrokora prema ruskim bankama i dobio odgovor da je riječ o 1,1 milijardi eura. “A koliko godišnje zarađuje Sberbank?”, pitao je Putin Grefa, koji mu je odgovorio da je riječ o 12 do 13 milijardi eura. Putin se na to nasmijao i rekao: “Koja škrtica, a problem mu je jedna milijarda”. Nakon toga se obratio hrvatskom i ruskom izaslanstvu: “Pa u čemu je problem, riješite to odmah”.

Turudić u Otvorenom kaže da se prve nepravomoćne presude u vezi Agrokora ako procesa uopće i bude mogu očekivati u najboljem slučaju tek za 10 godina a pravomoćno netko može biti osuđen u roku od otprilike 20 godina.
Mislim o čemu mi ovdje uopće raspravljamo, pojeo vuk magare, tko je jamio jamio je, tko je izgubio novce izgubio je, slijedi bezvezno dugodeseljetno natezanje po sudovima a za 20 godina vjerovatno neće svijet izgledati ovako kako sada izgleda. Odblokirajte to što je ostalo od razvaljenog Todexa pa makar i u lipama trgovali ali neka stvari ideu dalje. Ovo sve je gubitak vremena a i novca.

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/turudic-mi-na-sudu-nemamo-smjestajnih-kapaciteta-ne-znamo-gdje-cemo-sa-100000-dokumenata-iz-afere-agrokor-nobilo-ovo-bi-moglo-trajati-20-godina/6665766/


Osim toga, preuzimanjem Mercatora nastala su im brojna dupliranja trgovina na bliskim lokacijama i jasno je će tu morati biti jačih rezova jer jedni drugima uzimaju kupce a rade pod istim brandom.

Oprosti, ali u kojoj ti drzavi zivis? Mercator u Hrvatskoj ne posluje otkad ih je Agrokor preuzeo… Svi bivsi Mercatorovi ducani su sada Konzumi ako nisi primjetio… Sa druge strane, prilicno sam siguran da u Sloveniji nema Konzuma, nego samo Mercatori… Dakle nitko nikome ne oduzima kupce…


Turudić u Otvorenom kaže da se prve nepravomoćne presude u vezi Agrokora ako procesa uopće i bude mogu očekivati u najboljem slučaju tek za 10 godina a pravomoćno netko može biti osuđen u roku od otprilike 20 godina.

to ni meni nije jasno. koji k imas 20g vodit proces. I zbilja sta kaze taj nobilo o dorhu. zasto idu na tako veliku kolicinu. Ima tamo stvari iz revizije koje su sigurno najtvrdje i dokazive, skoncentriraj se na to, osudi ga i zavrsi postupak za godinu dana. Pa taman da ne odgovarao za sve. pa ne pricamo o ubojstvu.
Za takvu vrstu kriminala je dovoljna kazna i od nekoliko godina, sa gubitkom vlasnistva, okaljanim ugledom i npr 5g lepoglave.

ovako to stvarno gubi smisao. pa on nece ni zivit jos 20g. A onda ako ga i osude ce bit da zbog starosti vise nema smisla sluzit kaznu.

Ma i ta zenska iz dorha koju gledam juce (ljubicic) mi djeluje totalno bezveze i nekompetentno.
Na tren mi je sinulo kao da namjerno salju losiji kadar samo da izgube. Ne volim teorije zavjere al ovo do sad mi se cini sve bezveze i amaterski odradjeno.

A i prosto je nevjerovatno da medved zaposli 50 uhljeba u svoje ministarstvo branitelja jer kaze da bez njih nemogu funkcionirati. Istovremeno Cvitan kumi i moli u saboru da nemaju maltene uredskog materijala, nemaju gdje stavit spise (po podovima). potkapacitirani su debelo. Evo i Zagrebacki sud nema gdje sa papirima. al to sve nema veze. i to za ustanovu koja bi trebala biti srce svakog drustva.
Ocito se ne zeli neke stvari popravit.

Tim djelatnicima dorha bi trebalo povecat place, status i bolje radne uvjete. Sta ce ta jadna ljubicic koja radi u dorhu protiv kreme hr odvjetnistva. pa da ista vrijedi bila bi privatnik a ne radila za placicu u drzavnoj sluzbi.

Inace kad je preuzimao vlast onda je antun zorislav petrovic branio cvitana da ga osobno pozna i ima vjere u njega. Ja sam mu kontrirao da je bio zamjenik bajica i da mi to nije bas neki epitet.
On je rekao:”nigdje u nijednom poslu nije isto biti voditelj ili zamjenik”..
Slazem se s tom tezom. Ali otkako je cvitan preuzeo, broj kaznenih progona se smanjio a i taj mali broj dozivljava prilican debakl (od bandica, mamica pa sad do ovog)..ne uljeva bas povjerenje.

New Report

Close