ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Kako ti onda shvaćaš sljedeće odredbe iz zakona… Članak 43. stavak 5:
“Nagodbom se, među ostalim, može:
– obveze dužnika pretvoriti u /…/ temeljni kapital dužnika ili nekih od njegovih ovisnih društava“
i stavak 19:
”U slučaju da je za provedbu nagodbe potrebno donošenje odluka bilo koje treće osobe ili tijela, uključujući, ali ne i ograničeno na članove i/ili dioničare dužnika i povezanih i ovisnih društava, prihvaćena nagodba će na odgovarajući način zamijeniti takve odluke i predstavljati valjani pravni temelj za provedbu potrebnih promjena pri nadležnim tijelima, registrima, javnim knjigama, upisnicima i očevidnicima.”

to shvaćam na način da se recimo može donijeti odluka da se dokapitalizira firma xy koja ima kapital od npr.1 mil. kuna na način da se sada dug od 2 milijuna kuna pretvori u dionice vrijedne 2 milijuna kuna na način da te dionice čine 2/3 ukupnog broja dionica firme xy, a da za tako nešto nije potrebno dobiti odluku skupštine društva xy već je za to dovoljna pravovaljana nagodba.
time se naravno umanjuju prava postojećih dioničara, ali se ne oduzimaju, osim izimno gdje bi se mogla oduzeti npr. prava agrokora u tvrtkama kćerima po posebnom postupku kao vid odgovornosti dosadašnjeg vlasnika prema vjerovnicima

Ignore: KressoM, delux

Ako ovih dana izlazi Norveški fond, oni su imali 26700 dionica ADRS2 pa bi trebali biti pri kraju ili su već izašli. Ima li netko precizniju informaciju?


Adris je vjerovnik. Kolateral su dionice. Vijeće vjerovnika može odobriti upis Adrisa kao vlasnika postojećih udjela pod uvjetom da on napravi nesto sto oni traže zauzvrat. Isplati vjerovnike ili sto već.

Slažem se. Iluzorno je očekivati da će Adris dobiti vlasništvo nad Jamnicom na temelju kolaterala nad dionicama bez da to dodatno plate.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]


to shvaćam na način da se recimo može donijeti odluka da se dokapitalizira firma xy koja ima kapital od npr.1 mil. kuna na način da se sada dug od 2 milijuna kuna pretvori u dionice vrijedne 2 milijuna kuna na način da te dionice čine 2/3 ukupnog broja dionica firme xy, a da za tako nešto nije potrebno dobiti odluku skupštine društva xy već je za to dovoljna pravovaljana nagodba.
time se naravno umanjuju prava postojećih dioničara, ali se ne oduzimaju, osim izimno gdje bi se mogla oduzeti npr. prava agrokora u tvrtkama kćerima po posebnom postupku kao vid odgovornosti dosadašnjeg vlasnika prema vjerovnicima

Točno. A može se i napraviti da prvo Jamnica otpiše vrijednost potraživanja prema Agrokoru i povezanim poduzećima te tako umanji kapital i rezerve za 1,3 mrld. kn. To je već 2/3 postojeće vrijednosti bez provođenja dodatnih umanjenja nad ostatkom imovine. Kad se na to još nadoda pretvaranje nekoliko mlrd. potraživanja Agrokorovih vjerovnika u kapital, postojeći dioničari bi s 100% vlasništva lako mogli doći na nekoliko ili 0% vlasništva. Sve je provedeno legalno, ali odjednom je Adrisov kolateral bezvrijedan.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

A zašto bi Jamnica otpisala sve? Ako dugovi nisu toliki da po logici stvari to mora učiniti.

Ona je isto financijski vjerovnik poput banke osim što je vjerojatno neosigurani vjerovnik. O tome svemu će odlučivati povjerenik i sud. A oni mogu odlučiti prema Zakonu odnosno stečajnom zakonu za ono što nije uređeno Zakonom o sistemski važnim kompanijama. Ja to tumačim da oni mogu tumačiti stvari i rastezljivo ukoliko ne postoji dosadašnja sudska praksa ili nije jasno utvrđeno zakonom, ali u duhu donesenih i validnih zakona.

Za ovakve izjave koje iz Adrisa dolaze zadnjih dana u yutarnjem,americki Sec,komisija bi sve odgovorne strpala na minimum deset godina kao i jos neke okozbog njih zbog insajderskih informacija. Ali banana drzava u kojoj je sve dopusteno ide dalje.do sljedeceg agrokora.

Some people get rich studying artificial intelligence. Me, I make money studying natural stupidity


Za ovakve izjave koje iz Adrisa dolaze zadnjih dana u yutarnjem,americki Sec,komisija bi sve odgovorne strpala na minimum deset godina kao i jos neke okozbog njih zbog insajderskih informacija. Ali banana drzava u kojoj je sve dopusteno ide dalje.do sljedeceg agrokora.

Slažem se, blackstone
Jutarnji objavi to kao vijest, zatim se portali raspišu o tome, pa Atlantic demanti, pa Vlahović i glasnogovornik iz Adrisa kažu da ‘razmatraju’ osnivanje nekakve koalicije, fronte što li već… na ZSE niti zuc a sve su to cjenovno osjetljive info: Jutarnji ne mora otkriti izvor ali da se ozbiljna kompanija igra s time? Ili Adris nije ozbiljna kompanija?

Vlahovic zvoni, Tedeschi mudro suti


Vlahovic zvoni, Tedeschi mudro suti

Fizulic brblja. I on i Novotny pričaju price, a i jedan i drugi su upropastili vlastite firme.

A i nije mi jasno da se sad svi čude sto postoji interes za ono nakvrednije u prehrambenoj branši. Pa neće to platiti 50 milijardi nego koliko procjene da im se isplati platiti. Ja sam prilično siguran da Adris ima plan kako se toga domoći i da je zbog fiducije u boljem položaju od bilo kojeg drugog zainteresiranog konkurenta/vjerovnika.

I nema to veze sa odnosima u Adrisu jer Adrisu vise ne prijeti nikakava opasnost od preuzimanja. Barem ne ona koja je prijetila prije godinu ili dvije.

Ne prijeti Adrisu, ali prijeti AV-u. Cijelo vrijeme se kombinira kako ga razvlastiti


Za ovakve izjave koje iz Adrisa dolaze zadnjih dana u yutarnjem,americki Sec,komisija bi sve odgovorne strpala na minimum deset godina kao i jos neke okozbog njih zbog insajderskih informacija. Ali banana drzava u kojoj je sve dopusteno ide dalje.do sljedeceg agrokora.

pitaj amerikance sto je SEC napravio 2001 kada sd dogodio slom i gubitak 5 mlrd dolara preko noci. Sec ni prstom nije maknuo. Deregulacija se nastavila i sve je krahnulo ponovno 2008. Sec je opet mirovao.. Naknadno je krenuo u ponistavanje deregulacije…


A zašto bi Jamnica otpisala sve? Ako dugovi nisu toliki da po logici stvari to mora učiniti.

Ona je isto financijski vjerovnik poput banke osim što je vjerojatno neosigurani vjerovnik. O tome svemu će odlučivati povjerenik i sud. A oni mogu odlučiti prema Zakonu odnosno stečajnom zakonu za ono što nije uređeno Zakonom o sistemski važnim kompanijama. Ja to tumačim da oni mogu tumačiti stvari i rastezljivo ukoliko ne postoji dosadašnja sudska praksa ili nije jasno utvrđeno zakonom, ali u duhu donesenih i validnih zakona.

Možemo se na ovu temu referirati za par mjeseci pa vidjeti tko je bio u pravu. Moja prognoza je da će Jamnica morati otpisati 90% ili više potraživanja prema Agrokoru.

Mislim da sve upućuje na to da postojećim dioničarima (pa tako i Adrisu na temelju zaloga) neće ostati gotovo ništa od njene vrijednosti. To se može vidjeti po zalogu za zadnji kredit Agrokoru kad su založene njene punionice i žigovi. Bez toga je Jamnica prazna ljuštura. AV je za Adris trebao uzeti zalog na to, a ne na dionice.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

Vidjet ćemo, al ja ti kažem da je Adris u prednosti pred drugima. Ne znaš ti kako to kod nas funkcionira.

Ne znam kako si došao do procjene od 90%, očito si lizao prst i držao ga visoko u zraku. Ako je netko nešto stavio u zalog, ne znači da je to izgubio. Žigovi će ostati Jamnici, No Jamnica neće ostat Agrokorova.

Ante je jako dobro sve odigrao. Ja sam bio osobno njegov veliki kritičar, no vrijeme je da se demantiram.

Kao najvjerojatnije mete preuzimanja označene su Jamnica i(li) Ledo, ali nisu isključeni ni drugi ciljevi.
Podsjetimo, Adris je pojedinačno najveći nebankovni kreditor Agrokora s gotovo milijardu kuna. Većinu toga je rovinjska tvrtka osigurala zalogom na dionice Jamnice i Konzuma. Pitanje je što će od svega toga Adris uspjeti naplatiti. Najveći dioničar Ante Vlahović u lipnju je na skupštini dioničara morao objašnjavati zašto je toliki novac posudio Ivici Todoriću.
Poduzetnik i poslovni analitičar Goranko Fižulić upravo kroz te odnose gleda na javno otkrivanje ambicija Adrisa.
‘Mislim da je čitava priča daleko više vezana za unutrašnje odnose dioničara Adrisa. Ne vidim neke druge logike. Adris ima poprilične tražbine prema Agrokoru i nekim dioničarima unutar kompanije to se ne sviđa. Sjetite se kako je Sberbanka, najveći Agrokorov vjerovnik, stavila rezervacije na ukupan iznos svojih potraživanja. Ako je to napravila Sberbanka, i svi ostali vjerovnici bi trebali razmisliti u kojem dijelu će to isto napraviti’, rekao je za tportal Fižulić.

Napominje kako mu se u priopćenju Adris grupe ne sviđa konstatacija da bi preuzimanje Agrokora od domaćeg konzorcija bio interes ‘hrvatskog gospodarstva u cjelini’.

Mnogo pitanja za postaviti AV-u a pompozna udruga malih dioničara je nešto najavljivala a sada muk

Analitičari kažu da je Adrisu pametnije kupiti nesto iz poljoprivrednog segmenta i pritom kao primjer uzimaju Belje. Tvrtka sa prepoznatljivim proizvodima i posloženim proizvodnjom. Kaj mislite o tom prijedlogu?

New Report

Close