ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


1) Nek zavrse di oce, svejedno im je porasla vrijednost zbog veće potražnje;
Nisi li tu u stvari mislio na cijenu? Jer potražnja i vrijednost nema mi smisla?

Ma kad odgovaram na nesto sto mi nije bila ni namjera govoriti na početku, onda ili moram sve izfilozofirati od najjednostavnijeg ili ne reći ništa jer ovako samo sebe zafrknem.

Mislio sam na cijenu, da. Al relativno. Jer ne mora značiti da im poraste sama cijena (kako si i sam gore reko) u odnosu na neku prije, nego poraste cijena u odnosu na onu koja bi bila bez te potražnje.
Ali sam isto tako mislio i na samu vrijednost jer ukoliko trezor kupuje dionice po cijeni manjoj od vrijednosti dionice, onda raste i vrijednost ostalih.

Uglavnom, odgovarao sam na nešto što spaja dvije različite stvari, koje ja nisam spajao kad sam zločestom odgovorio.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]




@KressoM
Imam dionice Adrisa ali ovo sto pises je neozbiljno, zna se tocno kad bi nesto bilo “kao dividenda” – kad bi se te dionice ponistile, a ne jer se kratkorocno (mozda) poveca cijena na burzi. Ne mozes bas natezat teorije kako god pozelis ako je stvar poprilicno jasna – vrijednost imovine po dionici se ne mijenja samim otkupom vec onim sto dolazi poslije. Ukoliko se dionice poniste – dividenda, ukoliko dionice odu trecoj osobi po povlastenoj cijeni – jebali smo jeza.

Ne. Ne trebaju se poništitit da bi bile "kao dividenda". Kada su u posjedu samog društva, njih kao da i nema. Ne natezem teorije kako pozelim, nego se vrijednost dionice dijeli sa brojem dionica. Ako drustvo kupi svoje dionice za manju cijenu nego što je vrijednost, onda ostatku poraste vrijednost (a ne samo (kratkoročno) cijena). Ne mozes ti natezati teorije kako god pozelis, jer eventualnim ponišavanjem ne mijenja se ništa što se tiče vrijednosti.

Naravno, ovo što govoriš, ako se kasnije dionice (pro)daju po manjoj cijeni od vrijednosti dionice, ostalima pada vrijednost. Ali to su neovisne stvari jedne o drugima i ja ne govorim o tom drugom dijelu, vi slobodno o njemu govorite. Ja sam se referirao na prvi dio, a to je da je otkup vlastitih dionica po cijeni manjoj (ili jednakoj) vrijednosti dionice dobra stvar i slična dividendi.
[/quote]

I u ovome si u pravu, ali pogledaj malo povjest ovih ponuda za kupnju, em su dionice uvijek bile kupovane da bi se prodavale “radnicima” (čitaj: Vlahoviću), em su uglavnom uvijek kupovali samo redovne jer one nose glasove… jer naravno, što će Anti dionica bez glasa…

Da ne spominjem da je dionica rije par godina pala na cca 330kn jer nije prihvatio ponudu PBZCO fonda da od njega kupi i povlaštenu seriju, jer su mu samo redovne bitne…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.


Kupuju 800 000 vlastitih dionica.
A dividenda ?
15 kn.
……….

Meni izgledao kao da ste u pitanju ponudili odgovor . Izbjegavaju dividendu da kupe dionice i povećaju glasačka prvava za narednu dividendu ?

I jedna narodna za kraj, pametnome dosta.
– Ne laje pas radi sela, nego radi sebe !
Toliko o otkupu.
Uostalom, ja sam izasao i nemam pravo glasa i ponasam se necivilizirano. A izasao sam upravo radi takvih stvari. Ima jos dobrih dionica.

Ovdje se izgleda još uvijek nije dovoljno “jamilo” .
Da , osjeća se neki pritisak i igrice iza paravana .

http://www.index.hr/vijesti/clanak/manevar-uoci-burne-skupstine-adris-spreman-kupiti-dionice-za-400-milijuna-kuna/976640.aspx
špekulira se:
No hoće li to doista biti tako, i je li se Vlahović dogovorio s nekim većim dioničarom oko otkupa pa očekuje da mu isti na skupštini neće stvarati problem, znat ćemo 14. lipnja.
Tjednik Nacional piše kako je šef Adrisa svjestan da će mu biti teško izbjeći smjenu, pa kao najveći pojedinačni dioničar traži nasljednika koji bi mu bio lojalan kako bi mogao i dalje upravljati iz sjene. Dva su imena spomenuta kao potencijalna Vlahovićeva nasljednika: Damir Vanđelić, predsjednik uprave Croatia osiguranja i Marko Remenar, član uprave Zabe.

Moje špekulacije su da je AV uvijek bio dobar sa vladajućima pa se je to i Adrisu isplatilo pa tako očekujem i dalje. To dalje odnosi se na zainteresiranost za ACI-Osiguranje i turizam pa i ne brinem za kreditiranje Agrokora jer Hrvatska ni propala dok mi živimo

puno bi bilo bolje za nas dioničare da su za te novce kupili ili investirali u nove kapacitete u zemlji ili u okruženju, nego kupnju svojih dionica.

dan je pametniji od noći!



sorry KressoM, mislio sam da rasprava vodi u tom smijeru 🙂
malo se govori o cijeni, malo o vrijednosti pa samo da razlučimo što je što…

činjenica je da se prema HSFI i MRS, otkup vlastitih dionica smatra smanjenjem kapitala (ali ne i temeljnog kapitala i zakonskih pričuva prema ZTD-u), i da se za iste trebaju formirati pričuve za otkup vl. dionica

otkup vlastitih dionica, u pravilu, ima kao posljedicu porast zarade po dionici. No reakcija tržišta na takve poteze društva nije nužno porast cijene dionice, naročito ako se vrši kao neka alternativa isplati dividende.

Ili kao nagrada upravi za osrednje ili loše rezultate.
[/quote]

Kako menadžment koji ostvaruje više od 500 milijuna kuna dobiti godišnje može biti loš, prinose dioničarima 27 – 29 %, ulaganja od milijardu kuna godišnje? A ako mislite da može bolje, postoji li neki bolji primjer u Hrvatskoj ili regiji?

http://www.seebiz.eu/vlahovic-ne-treba-strahovati-od-skupstine-adrisa/ar-157891/
Ramljak obavijestio je javnost da je Adris grupa zaključno s 31. ožujka bila pojedinačno najveći nebankovni kreditor Agrokora s 967 milijuna kuna.
U financijskom izvješću Adrisa za 2016. stoji još veći iznos. Navode se potraživanja za kredit prema partneru ‘kod kojeg je započeo proces reorganizacije i promjene poslovnog modela od 1.160.109.000 kuna’. Iako nije navedeno ime, jasno je da je riječ o Agrokoru. Osim toga, izgleda da je Adris do 31. ožujka uspio naplatiti od Agrokora dio potraživanja u visini od oko 190 milijuna kuna.

To sam jucer pitao. Znate plavi koliko su naplatili u 2016?Ja nisan skuzio koliko

…upravo to! I to ne samo danas i jučer, već zadnjih 20 godina AV uspješno vodi Adris, nekada samo TDR, što pokazuju i podaci o poslovanju. Nadam se da će tako ostati i u budućnosti. Uostalom, kada već govorimo o Agrokoru, skupštini, itd…, vrijedi se zapitati tko uistinu stoji iza te “male, ali moćne udruge dioničara”, nisu li to možda oni isti likovi koji su, ne tako davno, pokušali neprijateljsko preuzimanje.


…upravo to! I to ne samo danas i jučer, već zadnjih 20 godina AV uspješno vodi Adris, nekada samo TDR, što pokazuju i podaci o poslovanju. Nadam se da će tako ostati i u budućnosti. Uostalom, kada već govorimo o Agrokoru, skupštini, itd…, vrijedi se zapitati tko uistinu stoji iza te "male, ali moćne udruge dioničara", nisu li to možda oni isti likovi koji su, ne tako davno, pokušali neprijateljsko preuzimanje.

Zašto neprijateljsko preuzimanje?, molim te mi pojasni taj navod


…upravo to! I to ne samo danas i jučer, već zadnjih 20 godina AV uspješno vodi Adris, nekada samo TDR, što pokazuju i podaci o poslovanju. Nadam se da će tako ostati i u budućnosti. Uostalom, kada već govorimo o Agrokoru, skupštini, itd…, vrijedi se zapitati tko uistinu stoji iza te "male, ali moćne udruge dioničara", nisu li to možda oni isti likovi koji su, ne tako davno, pokušali neprijateljsko preuzimanje.

Evo skromnog doprinosa u stilu pravog “istraživačkog” novinarstva…

Udruga je registrirana na adresi Ivana Gundulića 6a u Rovinju (vidi priloženi screenshot iz Registra udruga), a koje li slučajnosti da je na istoj adresi bila registrirana udruga Ladonja Vaš link ….

Pametnom dosta.


http://www.seebiz.eu/vlahovic-ne-treba-strahovati-od-skupstine-adrisa/ar-157891/
Ramljak obavijestio je javnost da je Adris grupa zaključno s 31. ožujka bila pojedinačno najveći nebankovni kreditor Agrokora s 967 milijuna kuna.
U financijskom izvješću Adrisa za 2016. stoji još veći iznos. Navode se potraživanja za kredit prema partneru 'kod kojeg je započeo proces reorganizacije i promjene poslovnog modela od 1.160.109.000 kuna'. Iako nije navedeno ime, jasno je da je riječ o Agrokoru. Osim toga, izgleda da je Adris do 31. ožujka uspio naplatiti od Agrokora dio potraživanja u visini od oko 190 milijuna kuna.

Ma na temelju čega si to uspio zaključiti?

Postoje tri vrste potraživanja prema Agrokoru. Pozajmica koju je Adris dao, pozajmicu koju je dala Croatia osiguranje i pozajmicu koju je dao TDR D.O.O, , a za koju je jamčio Adris BAT-u. To su sve financijski dugovi i oni potencijalno dosežu 200 milijuna eura, ustvari nešto malo vise. Za dug prema dobavljačima odnosno prema Maistri ili Cromarisu ne znam, al pretpostavljam da to nisu veći iznosi. Koliko je meni poznato nije vraćena ni lipa financijskog duga na razini cijelog Agrokora.


…upravo to! I to ne samo danas i jučer, već zadnjih 20 godina AV uspješno vodi Adris, nekada samo TDR, što pokazuju i podaci o poslovanju. Nadam se da će tako ostati i u budućnosti. Uostalom, kada već govorimo o Agrokoru, skupštini, itd…, vrijedi se zapitati tko uistinu stoji iza te "male, ali moćne udruge dioničara", nisu li to možda oni isti likovi koji su, ne tako davno, pokušali neprijateljsko preuzimanje.

Što i da jesu? Pa svatko se ima pravo boriti za svoja prava na legalan način… Uostalom, ovo nije dobrotvorna organizacija, svi smo tu da zaradimo novce, i onaj tko ima novaca za platiti i preuzeti većinu neka to i napravi!!!

A ne ovako da Vlahović skuplja dionice na račun svih ostalih…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

New Report

Close