Vučić: PBZ najveći ulagač, održiva obveznica traženija od obične

Autor: Dragana Radusinović , 06. prosinac 2024. u 11:49
Ugovor o uvrštenju obveznica JGL-a na Zagrebačku burzu potpisali su direktor JGL-a Mislav Vučić i Ivana Gažić, predsjednica Uprave Zagrebačke burze/PD

‘Postavili smo si ambiciozni cilj od 100.000 pregleda očnog tlaka do kraja desetljeća’.

Na Zagrebačku burzu stiže još jedno izdanje: obveznice JGL-a koje su iznjedrile 50% veći interes ulagača iznad ciljanih 60 milijuna eura.

Očekivano, izdanje su dominantno iznijeli institucionalni ulagači, među kojima je primjetna potpora Europske banke za obnovu i razvoj.

Prikupljenim kapitalom refinancirana je ranije izdana obveznica, ostatak je namijenjen proširenju proizvodnih kapaciteta, ali i potencijalnoj akviziciji, govori za Poslovni dnevnik glavni izvršni direktor JGL-a Mislav Vučić.

Kako ste zadovoljni s ‘miksom’ vaših aktualnih investitora? Koliko je novih, a koliko starih?
Zadovoljni smo prije svega prijemom investitora koji nam je omogućio financiranje po konkurentnim tržišnim uvjetima, a onda i proširenjem podrške ulagača u novoj obveznici, uz dominantan interes poslovnih banaka i mirovinskih fondova, što je uobičajeno za ovakvu vrstu izdanja obveznica. Oko 37 posto je novih investitora, a 63 posto onih koji su već ulagali u naša izdanja.

Mislav Vučić, glavni izvršni direktor JGL-a/PD

Čemu se više radujete, kada netko ponovno uloži ili kad netko prvi put ulaže?
Drago nam je i kada netko novi prepozna dodanu vrijednost koju JGL pruža, a s druge strane poseban odnos imamo s našim dugogodišnjim investitorima i vjernim partnerima koji su naš potencijal prepoznali puno ranije.

Rezultatima smo do sada ispunjavali svoje obaveze i obećanja te stvorili dodanu vrijednost za društvo i zajednicu te bih se još jednom zahvalio investitorima na podršci i sigurnosti koju su nam dali za daljnju realizaciju strateških ciljeva.

Ima li među ulagačima malih ulagača i koji je najniži pojedinačni iznos uloga, a koji najviši?
Tijekom razdoblja upisa novih obveznica sudjelovalo je 15 institucionalnih investitora – banke, obvezni i dobrovoljni mirovinski fondovi, međunarodna financijska institucija, osiguravajuća društva, investicijski fondovi – a za novim obveznicama iskazan je i interes fizičkih osoba. PBZ banka najveći je ulagač, upisala je gotovo 27 posto izdanja.

Atraktivnost je prepoznala Europska banka za obnovu i razvitak (EBRD), koja je nakon ulaganja u našu prethodnu obveznicu, sada sudjelovala sa 17 posto, odnosno 10 milijuna eura te mirovinski fondovi s 20 posto u cjelokupnom izdanju. Ukupan interes premašio je 90 milijuna eura, vjerujem, zahvaljujući ambiciozno postavljenim ciljevima održivosti. Inače, minimalni ulog za male ulagatelje je bio određen na 100.000,00 eura.

Otkupljeno je 63% starih obveznica

Imateljima obveznica JGL-a izdanih 2019. dana je mogućnost zamjene za nove, što je rezultiralo otkupom 63% starih obveznica u iznosu od 11 milijuna eura.

Kako povezujete iznos duga i broj pregleda očnog tlaka? Možete li nam objasniti kako je to povezano s održivošću?
Kada govorimo o ciljevima na kojima se temelji naša obveznica povezana s održivošću, bitno je istaknuti kako su isti odraz naše duboke predanosti održivosti i zdravlju zajednice. Imamo dva ključna pokazatelja – prvi je broj korisnika besplatnih pregleda očne hipertenzije koje provodimo u svim zemljama gdje poslujemo.

Drugi KPI je smanjenje emisija stakleničkih plinova u opsegu 1 i 2. To uključuje primjenu energetski učinkovitih tehnologija, prelazak na obnovljive izvore energije i optimizaciju proizvodnih procesa. Oba pokazatelja usko su povezana s našom ESG strategijom koja se temelji na tri stupa: promicanje zdravlja i dobrobiti, učinkovito upravljanje i očuvanje okoliša.

Što se tiče konkretnog dosega broja pregleda, naš je cilj da do kraja 2028. dosegnemo ukupno 70.000 pregleda. Ova aktivnost nije samo brojka na papiru – ona je stvarna manifestacija naše misije da pomognemo ljudima da bolje vide svijet oko sebe i da unaprijedimo njihovu kvalitetu života. JGL je sebi postavio još ambiciozniji cilj – do kraja desetljeća doseći ukupno 100.000 pregleda. Time dodatno potvrđujemo svoju predanost ranom otkrivanju očnih bolesti i pružanju preventivne skrbi koja mijenja živote.

Novac imate, imate li mete, s obzirom na to da govorite o ‘mogućim preuzimanjima’ odnosno kakve kompanije se uklapaju u JGL obitelj?
Trenutačno nemamo ništa definirano, ali aktivno radimo na prepoznavanju strateških partnera i tvrtki koje bi generirale dodanu vrijednost JGL Grupi. Zanimljive su nam tvrtke koje proizvode i/ili distribuiraju farmaceutske proizvode na zapadnim tržištima.

Kada govorite o očuvanju okoliša i ESG ciljevima, koliko će od prikupljenog novca biti usmjereno u tu namjenu?
Nismo definirali takav target.

O kojim kapitalnim investicijama je riječ?
Riječ je o proširenju postojećih i izgradnji novih proizvodnih kapaciteta.

Je li zaduživanje izdavanjem ‘održive obveznice’ jeftinije nego bi bilo da nije održiva? I kolika je konačna cijena duga?
Interes za obveznicama povezanim s održivošću je veći nego za obveznicama koje nemaju taj element, pa je samim time i poluga za pregovore o prinosu veća. Obveznice nose fiksnu godišnju kamatnu stopu od 4,125 posto te su izdane uz prinos od 4,20 posto po cijeni izdanja 99,665 posto. Imateljima obveznica JGL-a izdanih 2019. dana je mogućnost zamjene za nove obveznice, što je rezultiralo otkupom 63 posto starih obveznica u iznosu od 11 milijuna eura.

Koja tržišta zapadne Europe su vam trenutačno najzanimljivija i na kojima ocjenjujete da bi proizvodi JGL-a mogli imati najbolji uspjeh u narednih pet godina?
U području proizvodno tehnoloških kolaboracija JGL danas surađuje s brojnim kompanijama u EU, a mi smo pak europska referenca visokokvalitetnog partnera za proizvodnju očnih kapi i sprejeva za nos. Vlastite proizvode počeli smo, također, vrlo rano licencirati u EU. Danas poslujemo na svim tržištima Europske unije i to sa sva tri ključna segmenta iz portfelja – sprejevima za nos, očnim kapima i proizvodima protiv akni. Kada govorimo o EU, naši su ciljevi vezani uz širenje portfelja i jačanje strateških suradnji.

Komentirajte prvi

New Report

Close