Pandemijski pobjednici među dionicama ove godine i dalje gube na privlačnosti

Autor: Tomislav Pili , 05. svibanj 2021. u 22:00
Foto: Reuters

Tehnološke dionice našle se u još jednoj rasprodaji, unatoč boljim rezultatima poslovanja.

Kretanje terminskih ugovora na indeks Nasdaq sugeriralo je da će se američke tehnološke dionice u srijedu djelomično oporaviti od oštre rasprodaje dan ranije. Međutim, to ne znači da su iščezli utezi koji tijekom ove godine pritišću taj sektor. Među glavnim američkim dioničkim indeksima najveći skok po otvaranju trgovanja jučer je trebao ostvariti tehnološki Nasdaq, od 0,6 posto.

Djelomično ublažavanje

No, to je tek trebalo tek djelomično ublažiti učinke oštre rasprodaje u utorak kada je Nasdaq potonuo 1,9 posto jer se nastavlja rotacija kapitala u defanzivnije sektore zbog zabrinutosti ulagača u vezi kamatnih stopa i nesigurnosti uoči izvješća o zapošljavanju u SAD-u. Tehnološki sektor lani je za “zatvaranja” gospodarstva zbog širenja koronavirusa predvodio po rastu cijena. No, posljednjih tjedana “pandemijski pobjednici” nisu više toliko privlačni.

87 posto

kompanija iz S&P-a 500 objavilo je bolje rezultate od očekivanja

“Kada dođe do stanke ili korekcije na tržištu, ulagači izlaze iz tehnološkog i drugih rastućih sektora te se okreću defanzivnijim sektorima”, kaže Randy Frederick, potpredsjednik u tvrtki Charles Schwab. Tehnološki je sektor pod pritiskom, premda su kompanije, kao što su Apple, Amazon.com, Alphabet, Facebook i Microsoft, ostvarile bolje nego što se očekivalo poslovne rezultate u prvom tromjesečju. Dosad je više od polovice kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo poslovna izvješća, pri čemu je njih oko 87 posto zabilježilo veću dobit nego što se očekivalo.

Stoga sada analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u proteklom tromjesečju porasle 47,7 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, dok su prije dva tjedna očekivali rast od oko 25 posto. Ostane li tako do kraja sezone objava rezultata, bit će to najveći skok zarada od posljednjeg tromjesečja 2010. godine.

Prije ili kasnije

Fiskalni poticaji, ubrzanje procesa cijepljenja protiv koronavirusa i izuzetno poticajna monetarna politika Feda podržavaju oporavak američkog gospodarstva i rast Wall Streeta, koji je nedavno dosegnuo nove rekordne razine. No, prije ili kasnije vlasti će morati povećati poreze da bi financirale proračunski deficit, a središnja banka kamate da bi spriječila rast inflacije. Na to je u utorak upozorila i ministrica financija Janet Yellen. “Možda će kamatne stope trebati ponešto povećati da se gospodarstvo ne bi pregrijalo, premda je dodatna potrošnja države relativno mala u odnosu na veličinu gospodarstva”, kazala je Yellen. Stoga su ulagači oprezni uoči izvješća o zapošljavanju u SAD-u, koje će biti objavljeno krajem tjedna. Budu li podaci snažni, kao posljednjih mjeseci, to će značiti da se oporavak gospodarstva ubrzava, ali i da bi Fed mogao povećati kamate prije nego što se očekivalo. Doduše, čelnici Feda neprestano ponavljaju kako se tržište rada još nije dovoljno oporavilo da bi se razmišljalo o zaoštravanju monetarne politike.

“Wall Street neće znati je li Fed pogriješio u politici dok ne prođe još nekoliko mjeseci i to čini neke trgovce nervoznima”, piše Edward Moya, analitičar u tvrtki Oanda, u osvrtu na situaciju na tržištu.

Komentirajte prvi

New Report

Close