Autocestama u Hrvatskoj u prva je tri ovogodišnja mjeseca prošlo ukupno 10,9 milijuna vozila, što je 1,2 posto više nego u istom razdoblju lani, a ukupni je prihod od cestarina, 346 milijuna kuna (bez PDV-a), bio veći za osam posto.
5,6milijuna
vozila registrirano je na HAC-ovim autocestama u prva tri mjeseca
Pokazuju to podaci Hrvatske udruge koncesionara za autoceste s naplatom cestarine (HUKA). Razlog za rast prihoda leži u djelomičnom povećanju cestarina za 15-ak posto u lipnju i kolovozu 2012. godine. Cijena na Hrvatskim autocestama (HAC) i Autocesti Rijeka-Zagreb (ARZ) povećana je, naime, samo za povremene korisnike koji cestarinu plaćaju jednokratno, dok je za vlasnike ENC uređaja ostala ista ili je čak i smanjena. Ivan Dadić, profesor na Prometnom fakultetu u Zagrebu, ali i član Nadzornog odbora HAC-a, kaže da podaci o prometu na autocestama za prvo tromjesečje pokazuju da je intencija da se podignu cijene za povremene korisnike autocesta, a ostave iste ili smanje za one stalne, dala rezultata. Predsjednik udruge Hrvatski cestovni prijevoznici Marijan Banelli procjenjuje kako povećanje cijene cestarina sredinom prošle godine nije imalo efekta na njihove članice. "Svi prijevoznici koriste elektroničku naplatu cestarine (ENC), za koju nije bilo promjena cijene.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.game changer [emo_naivan]
Uključite se u raspravu