Pregovori o pristupanju Europskoj uniji, odnosno pravna regulativa koju će Hrvatska pritom morati prihvatiti, dovest će do jače zaštite hrvatskih potrošača, smatra predsjednik Saveza udruga potrošača i voditelj Udruge Potrošač Ilija Rkman.
Prve naznake za to Rkman vidi u nedavnoj objavi Vlade da je u prva četiri mjeseca tekuće godine s granice vraćeno šest kontingenata zdravstveno nespravnih igračaka. To bi, smatraju u Potrošaču, trebao biti samo početak striktne primjene europskih normi i jače zaštite domaćih potrošača od nezdravih ili pogrešno deklariranih proizvoda opće uporabe.
Pretplata za HTV i T-HT
Dodatni zamah zaštiti hrvatskih potrošača Rkman vidi u ovotjednom screeningu Bruxellesa koji obuhvaća upravo to područje. “Zaštita potrošača je područje koje kotira vrlo visoko u prioritetima Europske unije te je gotovo sigurno da će biti inzistirano na striktnoj primjeni njihove pravne stečevene tijekom pregovora o pristupanju”, kaže Rkman. Javna monopolistička poduzeća, sve u svemu, više “varaju” od privatnih tvrtki. Za rješenje “monopolističkih” problema potrebno je vrijeme, u Potrošaču najviše problema vide u nepostojanju sudske prakse za rješavanje sporova iz sfere obveznih odnosa. Stoga je cilj svih udruga potrošača da osvijeste građane-kupce, ali i prisile davatelje roba i usluga, da svoje međusobne probleme riješe izvanparničnim postupcima.Takvi postupci mogu biti reagiranje na najobičniju reklamaciju, no ako to ne upali dalje se može ići povjerenstvu za reklamacije, koje postoji u gotovo svim velikim tvrtkama koje rade s kupcima. Ukoliko se niti na tom povjerenstvu ne može doći do rješenja postoje strukovni sudovi časti, a kao zadnja istanca tu su mirovna vijeća pri HGK-u. Upravo se na takvim vijećima, koji su u gotovo svim zemljama vezana uz komore, riješi više od 60 posto slučajeva u EU-a. Građane se vara na najmaštovitije načine, a najčešće ni sami nisu svijesni da su prevareni, tvrde zaštitinici potrošača. Tako je bilo puno vike zbog mjesečnih naknada i pretplata koje HTV, T-HT i razne komunalne tvrtke naplaćuju svojim korisnicima, no usprkos galami i sudskim tužbama sve je ostalo isto. Trgovci najčešće varaju svoje kupce sniženjima, koja su samo fiktivna, te neispravnim deklaracijama na proizvodu. Naime kod sniženja se često događa da trgovci mjesec dana prije “velike rasprodaje” drastično dignu cijene proizvoda da bi ih zatim znatno snizili prikazavši to prekriženom starom, višom, cijenom.Drugi slučaj su neispravne ili djelomično prevedene deklaracije koje zbunjuju kupce ili ne daju cjelovitu sliku svojstava proizvoda. Kako trgovci svoju robu nabavljaju od svukuda gdje je mogu dobiti po nižoj cijeni, takva roba često nema ispravne deklaracije prevedene na hrvatski jezik. U takvom slučaju najčešće se preko orginalne deklaracije nalijepi papir na kojem su, na hrvatskom jeziku, navedene samo najosnovnije činjenice o proizvodu, prema izboru trgovca. Najveća je opasnost pri kupovini takvih proizvoda u slučaju prehrambenih artikala i dječje robe.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu