Rastuća tržišta dobra prilika za ulaganje, ali kriju i zamke

Autor: Tomislav Pili , 22. listopad 2017. u 22:01
Mobius je u Rovinju imao impresivno izlaganje, Foto: PD

Čelnik američkog Templetona Mark Mobius o svjetskoj ekonomiji.

Rastuća tržišta pružaju mnoštvo investicijskih prilika zbog snažnog ekonomskog rasta, no skrivaju i zamke poput političke nestabilnosti ili pitanja likvidnosti, poručio je Mark Mobius, izvršni predsjednik američkog Templeton Emerging Markets Groupa. U govoru u petak na rovinjskoj konferenciji Zagrebačke burze i fondovske industrije, ovaj ‘guru investiranja’, kako ga zovu, naglasio je da je u svijetu bilo tek nekoliko rastućih tržišta kad je Templeton počeo s investiranjem prije 30-ak godina.

“Danas u tu skupinu ulazi 70 država širom svijeta”, istaknuo je Mobius. Unutar rastućih tržišta posebno mjesto zauzimaju tzv. granična tržišta Afrike, Azije i Južne Amerike, kao Tanzanija, Obala Bjelokosti, Kazahstan ili Kirgistan. Kako je pojasnio Mobius, te države profitiraju od demografske dividende.

Potencijal nosi puno mladih

“Prosječna dob u tim je državama 26 godina, a veliki broj mladih nosi i veliki potencijal ekonomskog rasta”, naglasio je američki investitor. Rastuća bi tržišta ove godine trebala ostvariti prosječni rast od gotovo pet posto, dok se na razvijenim tržištima očekuje rast od 1,5 posto. Snažan ekonomski rast donosi jednako snažan rast rastućih tržišta kapitala o čemu dovoljno govori impresivan podatak da im je tržišna kapitalizacija, odnosno vrijednost tamošnjih burzi, s 272 milijarde dolara iz 1987. skočila na više od 19 bilijuna dolara u 2015. Povijesno kretanje mjerila rastućih država MSCI EM indeks pokazuje da je u 30 godina skočio 2313 posto, dok je indeks razvijenih tržišta MSCI World odonda ojačao 876 posto. Mobius je napomenuo kako su u tim državama razdoblja pada rastućih tržišta kapitala – tzv. tržište medvjeda, relativno rijetka, a kada i dođu, traju dosta kratko.

 

70država

svijeta danas, prema Mobiusu, ima epitet 'rastućih tržišta'

“U posljednjih 30 godina bilo ih je samo četiri, naglasio je Mobius. U tom razdoblju najdublji pad rastućih tržišta zabilježen je između 1997. i 1998. kada je ostvaren gubitak od 56 posto, a ‘tržište medvjeda’ trajalo je 13 mjeseci. Istovremeno, najduže ‘bikovsko tržište’ rasta cijena dionica bilo je između 1988. i 1997. i trajalo 116 mjeseci, a za to je vrijeme tržište ojačalo 619 posto. Iako tako snažan rast navodi na mišljenje da su zato dionice kompanije s rastućih tržišta skupe, Mobius tvrdi da nije tako. Naime, odnos cijene i zarade za rastuće dionice je 12, a za dionice s razvijenih tržišta nepovoljnijih 16.

Internet je 'najuzbudljiviji'

‘Najuzbudljivija stvar’ je internetski sektor gdje rastuća tržišta predvode u svijetu.

“U Kini je petina svih korisnika interneta, u Indiji 14 posto, a u SAD-u tek devet posto”, naglasio je Mobius. Razlog su pametni telefoni jer rastuća tržišta ‘gutaju’ 72 posto svjetske prodaje. “To dovodi do toga da za Dan samaca 11. studenog u Kini samo Alibaba proda robe za 17,8 milijardi dolara, a svi internetski trgovci u SAD-u za Dan zahvalnosti imaju promet od 13 milijardi dolara“, ističe ‘guru’.

Na pitanje o problemima ulaganja na takvim tržištima, a tu se ističe problem likvidnosti, Mobius je potvrdio da je to možda i najveća prepreka.

“Ako želite prodati mnogo dionica u kratko vrijeme, to nije jednostavno jer su ta tržišta često vrlo mala. Tu je i problem kapitalnih restrikcija što nam se dogodilo u Maleziji 1997. kada nismo mogli iznijeti novac“, istaknuo je Mobius. Istaknuo je primjer Zimbabvea gdje je lokalna valuta praktički bezvrijedna, a neslužbena je američki dolar. No, rastuća tržišta pružaju puno više prilika nego prepreka, kaže Mobius, a rješenje za problem likvidnosti je diverzifikacija portfelja.     

Komentirajte prvi

New Report

Close