Prinosi na korporativne obveznice u zoni minusa

Autor: Marina Biluš , 02. lipanj 2016. u 22:01
Cijena posuđenog novca za tvrtke na europskom tržištu sve je niža/FOTOLIA

ECB će mjesečno na ovaj ‘šoping’ trošiti 80 milijardi eura sve dok su prinosi na korporativne obveznice viši od kamate na depozite u toj banci koja iznosi -0,4%.

Cijena posuđenog novca za tvrtke na europskom tržištu sve je niža, a izdanja korporativnih obveznica sve češća.

U takvom ozračju eurozona dočekuje u ožujku najavljenu akciju Europske središnje banke koja ovog mjeseca kreće s kupovinom korporativnih dugova. Upravo je ta operacija jedan od glavnih krivaca za ovaklo povoljne uvjete zaduživanja tvrtki, a Barnaby Martin, vodeći čovjek za europsku kreditnu strategiju Bank of America, za Financial Times objašnjava zašto približavanje negativnoj zoni prinosa nije obeshrabrilo investitore: 

 

0,38posto

prosječni prinos na europske korporativne obveznice

Čvrsto jamstvo
"U ovakvoj situaciji kao trgovac ćete rado trgovati i kad prinosi idu u minus zato što znate da će Središnja banka nastaviti s kupnjom obveznica". A da će uistinu kupovati ECB jamči odlukom da se akcija nastavlja sve dok su prinosi na korporativne obveznice viši od kamate na depozite u toj banci koja iznosi 0,4 posto. Postaje, dakle, jasno zašto se prinosi na kratkoročna zaduženja kompanija poput Johnson & Johnsona, LVMH-a ili Philip Morrisa na sekundarnim tržištima vrte oko nule. "Sve dok dospijeća na obveznice bivaju sve kraća, viđat ćemo se više primjera trgovine uz negatinve prinose", komentirao je FT-u menadžer JPMorgana Iain Stealey. 

 

Stealey

Sve dok dospijeća na obveznice bivaju sve kraća, viđat ćemo se više trgovanja uz negativne prinose.

Rekordno nisko
Ne treba, napominju analitičari, zanemariti ni činjenicu da se razlika između cijene državnog i korporativnog duga sužava, navodeći podatak da je prosječan prinos na eurske korporativne obveznice koje dospijevaju kroz tri godine pao i u srijedu dotaknuo rekordno nisku razinu od 0,38 posto. Što se tiče ECB-ove akcije,  ona bi, objavio je jučer Bloomberg, trbala početi 8. lipnja, a mjesečna vrijednost ovog "šopinga" postavljena je na 80 milijardi eura.

Sve ostale detalje operacije kojom Mario Draghi pokušava stopu inflacije podići bliže ciljanih dva posto, dok je trenutno "zaglavljena" na razini od 0,1 posto, europski će guverner otkrivati na konferenciji za medijie koja jučer nije bila zavšila u vrijeme dovršavanja ovog izdanja.  No pitanje ostaje hoće li Draghi uspjeti potaknuti gospodarstvo. Neki analitičari tvrde da potražnja naprosto nije dovoljno visoka da opravda željeni bum korporativnih investicija.

Komentirajte prvi

New Report

Close