Grčić objasnio osnovni problem s uvođenjem poreza na nekretnine

Autor: Marta Duić, Poslovni.hr/H , 15. svibanj 2015. u 14:52
Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL

Kad se govori o preporukama iz Bruxsellesa za našu Vladu, Grčić kaže kako nema velikog odmaka od prošle godine te da je odrađen ozbiljan i dobar posao.

Gost intervjua jedan na jedan koji je na Poslovnom uzletu grada Splita vodio Mislav Šimatović, glavni urednik Poslovnog dnevnika bio je Branko Grčić, potpredsjednik Vlade.

Kad se govori o preporukama iz Bruxellesa za našu Vladu, Grčić kaže kako nema velikog odmaka od prošle godine te da je odrađen ozbiljan i dobar posao. ˝Mi smo osmi od EU članica po implementaciji  reformi, no taj posao još nije dovršen. Prema smjernicama potrebne su još reforme lokalne samouprave i državne uprave i za sada je sve na razini, što ste odradili, a što je ostalo˝, tvrdi Grčić.

Jedna od preporuka je i uvođenje poreza na nekretnine za koji Grčić smatra da još nismo spremni. ˝Mi smo nominirali tu mjeru, no zbog stanja vlasničkih i zemljišnih knjiga je teško njeno provođenje, gotovo je nemoguće definirati poreznu bazu. To je opća tema EU i preporuka za većinu zemalja, ne samo za nas˝, poručio je Grčić.

Iako su kaoVlada uveli promjene u porezu, smatra kako su procjene pokazale da će to pomoći oporavku te je dokazano da se taj efekt oporavka i dogodio. Tvrdi da iako neki kažu da je naš rast BDP-a eksteran, pojačava se i osobna potrošnja te nam raste i izvoz koji je u prošlom mjesecu rastao za 12,5 posto.  Još jedna stvar na koju je ponosan jest prekid propadanja građevinskog sektora. ˝Izdane građevinske dozvole po vrijednosti projekata rastu, a EU fondovi bi trebali biti novi poticaj tome˝, poručuje Grčić.

Kako kaže, vrijeme je povijesno niskih kamatnih stopa i to svakako treba iskoristiti.

Potpredsjednik Vlade i ministar regionalno razvoja i fondova EU Branko Grčić najavio je u petak da će se do kraja ove godine urediti smanjenje parafiskalnih nameta poduzetnicima i građanima za oko 300 milijuna kuna, a najavio je i zakonska rješenja i stvaranje mehanizama kojima bi se stimuliralo spajanje, na dragovoljnoj osnovi, onih jedinica lokalne samouprave koje se ne mogu samofinancirati.

"Nastojimo stvoriti mehanizam, kada je riječ o lokalnoj samoupravi, za stimuliranje spajanja onih jedinica koje nemaju mogućnost samofinanciranja sa svojim susjedima i da to ide na dragovoljnoj osnovi", rekao je Grčić u petak novinarima u Splitu gdje je sudjelovao na edukativnom skupu "Poslovni uzlet grada Splita".

Na upit kada će se to dogoditi i koliko će se na taj način smanjiti broj jedinica lokalne samouprave, Grčić je kazao kako će se ti mehanizmi i zakonska rješenja regulirati do kraja ove godine, ali da nema jasnih projekcija o broju smanjenja jedinica lokalne samouprave.

"Tu nema baš jasnih projekcija. Zašto? Vidite, to je ono što je Europska komisija sugerirala i mi smo to prihvatili, ali isto tako smo svjesni da jedan takav dragovoljni mehanizam u nekim drugim zemljama Europske unije nije dao nekakav sjajan rezultat", rekao je Grčić.

Po njegovim riječima, u sklopu reforme javne uprave do kraja ove godine poduzet će se i aktivnosti na smanjenju parafiskalnih nameta.

"Oko 6,5 milijardi kuna je ukupno opterećenje parafiskalnim nametima za poduzetništvo i građane i to je ono što 'skidamo'- oko 420 milijuna kuna u prošloj godini, a sada, po planu kojeg smo predočili Europskoj komisiji, oko 300 miljuna kuna novih 'skidanja' odnosno labavljenja tereta parafiskalnih nameta", kazao je Grčić.

Upitan na što se konkretno odnose smanjenja parafiskalnih nameta, odgovori je kako je riječ o smanjenjima šumskog, vodnog i komunalnog doprinosa. "Tu je i 10-postotno 'skidanje' članarine za obrtničku i gospodarsku komoru. Tu je smanjenje troškova nekih liječničkih provjera, dakle zdravstvenih provjera poduzetnika koji se bave specifičnim djelatnostima, gdje su plaćali dosta visoke takse za ta ispitivanja", rekao je, dodajući kako bi se uvjeti za to kroz zakone i odluke Vlade stvorili do kraja ove godine i efekt tog smanjenja od 300 milijuna kuna osjetio tijekom iduće godine.

Tumačeći plan reformi javne uprave, Grčić je također najavio do kraja ove godine i donošenje novog zakona o plaćama koji bi trebao stimulirati najbolje ljude u javnoj upravi i time dodatno motivirali na pružanje javnih usluga na najbolji mogući način.

Ponovio je kako će se u sklopu reformi javne uprave racionalizirati dio agencija, spomenuo potrebu poboljšanja upravljanja u javnim poduzećima, odnosno komunalnim poduzećima na lokalnoj razini prije svega profesionalizacijom menadžmenta.

Na upit kako će se riješiti problem s poslodavcima koji ne isplaćuju plaće, Grčić je rekao kako "toga ima i toga će biti".

Poručio je kako je na putu  do novca EU fondova Ministarstvo poduzetništva i obrta važan suradnik. ˝Njihov prvi natječaj koji je objavljen važna je financijska poluga.  Samo za poduzetništvo očekujemo 10 – 12 milijardi kuna investicija. Moja poruka svim poduzetnicima je da  budete uporni, pripremite i prijavite se jer danas dobiti u startu 35, 40 % znači da ste za taj postotak konkurentniji od drugih na tržištu˝, kaže Grčić.

Napominje kako su dobre prakse i primjeri iz Hrvatske  sjajni i kako su poduzetnici zadovoljni unatoč složenoj proceduri. Kako kaže na jednu kunu koja je uložena povrat je ogroman. Raspravljalo se i o predstečajnim nagodbama. ˝Slavko Linić je odradio nužan posao u djelu predstečajnih nagodbi. Uz naše opterećeno gospodarevo koje se nije moglo raščistiti i pomak se nije mogao napraviti, takav potez je bio nužan inače bi našim zakonodavstvom takvi procesi trajali  10-15 godina. Ako mislite da ste oštećeni kroz predstečaj, kroz stečaj ćete bit još više˝, kaže Grčić. Spomenuo je i kako je isplata plaća bitan faktor u prijedlogu novog stečajnog zakona i kako ako tri mjeseca radnici ne prime plaću dolazi do predstečaja ističući kako oni kao Vlada staju na stranu radnika.

Komentirao je i  problematiku nastalu oko rada HBOR-a.  ˝Trenutna inicijativa je da se odredi supervizija HBOR-a, kao i kod običnih banaka, a mi želimo da država na indirektan način preko HBOR-a  pomaže u riziku poduzetnicima u njihovim investicijskim projektima.  Zbog općeg stanja iz prošlosti je teško ispuniti stroge kriterije iako se ovdje radi o razvojnoj banci. Glavni način poslovanja HBOR-a je pridržavanje proceduralnih stvari i  održavanja kredita što je vrlo teško, ali pravila se moraju poštivati˝, istaknuo je Grčić.

Napomenuo je kako danas javni projekti ˝nekako˝ idu , ali u privatnom sektoru ih je jako malo i iako nema naznaka da je financijsko zdravlje tvrtki bolje, makorekonomske analize  pokazuju da smo na dobrom putu. Grčić je pozvao bankarski sektor  da pokaže više razumijevanja za poduzetničke projekte i investicije. ˝ Uvjerljivost pojedinih poduzetnika i opća klima koja mora ići prema otvaranju tržišta moraju se susresti i pomoći da se taj kotač zarotira i ide˝, kaže Grčić.

Kako kaže stav  Vlade  je da radikalni rezovi u najosjetljivijim sektorima poput mirovina i zdravstva za njih nisu prihvatljivi.˝ Mi smo uporno štitili  ta dva sektora, iako su reforme države potrebne jer trebamo smanjenje javnog duga, kada pada gospodarstvo tada nema rezanja, odnosno reže se samo ono najnužnije. Mi smo malim rezovima doveli do izalska iz recesije. Daljne rezanje spiralu pada vuče prema dolje, a i bez njih mi imamo oporavak i rast. Već je i prošla godina bila godina oporavka i to su dobri znakovi, a milijarda i pol porasta prihoda od PDV-a u prva četiri mjeseca rezultat su toga. Uz to nam i potrošnja raste već osam mjeseci˝, kaže Grčić.

Za kraj je istaknuo tri ključna efekta EU, prvi je izvoz, drugi su strana ulaganja za koja kaže da su u 2014. pokazala rast i treće su EU fondovi. Tvrdi kako su fondovi bitan izvor i pojačanje za rast gospodarstva i ističe kako su sve zemlje EU zahvaljujući fondovima rasle između 0,8 i 2 posto u odnosu na period bez njih. ˝Mi moramo uspostaviti trendove da dohodci rastu nakon šest dugih  godina recesije. Kad pokrenete kotač i vidite da se giba trebate ga još više upregnuti da se nastavi kretati i ubrzavati. Ulaganje u znanost, inovacije i tehnologije su ključne za rast. Mi tu ulažemo 0,7 BDP-a, Europa cilja na 3 posto˝, zaključio je Grčić.

 

Komentari (7)
Pogledajte sve

To je vlada “šarena laža”.

Porez na nekretnine kupljene i nasljeđene plaćam bar desetak godina a porez se zove “porez za kuće za odmor”.

U Hrvatskoj su porezi najveći na svjetu i ima ih čak 572 razna.

Svejedno je kako se porez zove , porez za nekretnine ili porez za kuće za odmor, radi se o pljački štedljivih i vrijednih građana od lijenih , nesposobnih političkih parazita i njihovih uhljeba.

Zbog toga nema reformi i kriza će trajati do propasti.

za vas koji se zalazete za bilo koji novi porez, iman jedno pitanje ?
koliko ste love zaradili svojim rukama i umijecem ili poslom ?
ja se ne veselim nikakvom novom porezu pa iako neman stednju(ne prakticiram je na taj nacin), nisam vesel jer ljudima uzimaju iz zaradjenog i vjerojatno tesko stecenog !
ali za vas koji se veselite porezu na nekretnine jos jedno pitanje(vise konstatacija)?
koliko ste kupili nekretnina u svom zivotu ?
koliko ste nasljedili nekretnina(ili cete u buducnosti) ?
za vas je odgovor NISTA KUPILI a NASLJEDILI VJEROJATNO NISTA !
i za kraj nece, ako ga uvedu porez donit nista novo ili “postenije” nego ce donijet JOS NOVIH UHLJEBA, koji gledaju samo svoju guzicu a pricaju o poštenju i pravdi i gledaju samo kako nesto na racun svih nas usicarit, poist i popit !
jedino rijesenje je jeftinija drzava a ne niako novi porezi !!!

Nije istina, da se ne može uvesti porez na nekretnine, to je čista laž. Može se do konca godine izvršiti popis nekretnina, gdje nisu uredne zemljišne knjige, donijeti zakon i od 1,siječnja 2016. uvesti aproksimativnu akontaciju poreza, a konačni opbračun, kada sve bude sa knjigama u redu. Lakše je penzionerima, braniteljima I radnicima smanjiti primanja, a bogati će se io dalje bogatiti.

Problem je u tome što nije dovoljno nekretnina prepisano u vlasništvo korporacije REPUBLIKA HRVATSKA, putem fiktivnih pravnih entiteta, tzv. osoba.

New Report

Close