Gospodarstvo u trećem tromjesečju palo 0,5 posto

Autor: Poslovni.hr/Hina , 28. studeni 2014. u 11:25
Foto: Thinkstock

To je manji pad nego u drugom tromjesečju, kada je BDP oslabio 0,8 posto, i manji nego što se očekivalo.

Hrvatsko gospodarstvo palo je u trećem tromjesečju 0,5 posto na godišnjoj razini, već 12. kvartal zaredom, što je manji pad nego u drugom kvartalu i manji nego što se očekivalo.

Državni zavod za statistiku objavio je danas prvu procjenu prema kojoj je bruto domaći proizvod (BDP) u trećem kvartalu pao 0,5 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što je 12. tromjesečje zaredom kako gospodarstvo slabi.

To je manji pad nego u drugom tromjesečju, kada je BDP oslabio 0,8 posto, i manji nego što se očekivalo.

Osam makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjivali su u prosjeku da je gospodarstvo palo za 0,7 posto na godišnjoj razini. Svi su očekivali pad – u rasponu od 0,4 do 1 posto.

DZS je objavio da je, prema rashodnoj metodi, najveći doprinos rastu BDP-a u trećem tromjesečju ostvaren većim izvozom usluga, dok je najveći doprinos prouzročen rastom uvoza roba.

Prema proizvodnoj metodi, najveći doprinos rastu BDP-a ostvaren je u djelatnosti prerađivačke industrije, dok je najveći doprinos smanjenju ostvaren u djelatnosti građevinarstva.

Tako se recesija nastavlja već šestu godinu jer domaće gospodarstvo slabi još od početka 2009. U dva je navrata, u trećem kvartalu 2010. i drugom 2011. godine, tehnički provirilo iz recesije, no negativni su trendovi potom nastavljeni.

Komentari (11)
Pogledajte sve

Fiskalizacija je jako dobro osmišljena, a zatim je potpuno upropaštena od strane porezne uprave.

Donošeni su razni pravilnici koji ništa ne definiraju (stvaraju više nejasnoća u poslovanju), porezni inspektori su se bavili trivijalnim stvarima i udarali ogromne kazne i zatvarali objekte zbog minornih prekršaja umjesto da se kažnjava upravo ono što se nadalo fiskalizacijom izbjeći.

Stvorili su toliki pritisak da su ljude opet otjerali u sivu ekonomiju (čak i u većem postotku nego što je to bilo prije).

Ja se bavim izradom i prodajom POS programskih rješenja, i takvih gluposti koje se od naših korisnika traže nema nigdje u svijetu.

Evo primjera radi, jednog velikog korisnika porezni inspektor je naumio kazniti zatvaranjem iz razloga što nije imao adresu svog osobnog prebivališta u zaglavlju računa (tvrtka d.o.o., adresa vlasnika je apsolutno nebitna).
Rastrčali smo se po poslovnicama, postavili tu adresu u zaglavlje i izbjegli kaznu samo da bi dva mjeseca kasnije došao drugi inspektor koji je zahtjevao da se ta adresa makne.

Ili drugi još banalniji primjer, inspektor je odlučio da 10% prometa korisnik podvede pod 25% PDV jer je sigurno izdao poneku pizzu za van…

Eto, ovakvih primjera imam milion, mogao bih vjerojatno knjigu napisati, ali upravo ovo je od fiskalizacije napravilo sprdačinu. Inspektore uopće ne zanima da li se fiskalizacija provodi, glavno da se forma zadovolji i da oni sa terena dođu sa par naplaćenih kazni.

Trebalo je biti vrlo jednostavno, izdaješ račun super, ne izdaješ račune zatvaramo objekt na mjesec dana, drugi put isti prekršaj gubiš pravo na rad u toj djelatnosti (naravno treba uzeti u obzir i okolnosti, ali ako netko ne izdaje račune to se vrlo brzo vidi).


Fiskalizacija je najbolje što se dogodilo sektoru ugostiteljstva – kafićima, restoranima. Taj segment koji je u prosjeku više godina bio u gubicima i stagnaciji nakon uvođenja fiskalizacije povećao prihode u dvoznamenkastom postotku, povećao broj zaposlenih i po prvi puta u više godina ostvario DOBIT iz poslovanja.

Pitam se kako poduzetnik koji na 80.000 kn zaradi 4.000 kn sebi isplati sebi plaću svaki mjesec pa makar i na crno i na ruke bez i jednog jedinog poreza.
A fiskalizacijksih rješenja ima i za ispod 1000 kn jednokratno i za oko 70-100 kn mjesečno kod operatora.

Ne mogu shvatiti kojim se logikom vodiš. U svakom slučaju krivo pišeš i razmišljaš.
Ugostiteljima je pomogla snižena stopa PDV-a a ne fiskalizacija. Ali tako je to kad ‘naša’ vlast misli da treba plaćati manji PDV na pića i žderačinu te koncerte srbo-orijentalnih zavijanja a istovremeno za udžbenike naplaćivati 25% PDV-a. Mislim da se je to u planu 21 nazivalo: zemlja znanja.

@ loki07,

pišeš o nećem o čemu nemaš pojma.
Naravno , moji se podaci odnose na prosječnog malog poduzetnika , neki će imati i veći trošak a neki manji.
A dobit je ono što ostane kada odbije sve troškove.
Kao što sam napisao :

Sve u svemu kada se uzme plus i minus ispadne da je fiskalizaciju mogo uvesti netko tko je htio zagorčiti Hrvatima život.

@loki07

Fiskalizacija na nacin kako je to napravio Linic je je imala katastrofalne posljedice. Umjesto da bude sredstvo borbe protiv sive ekonomije ona je u rukama Slavka Linica postala sredstvo borbe protiv privatnog poduzetnistva i sredstvo za prikupljanje uhljebnicko-umirovljenickih glasova.

Desetci tisuca konobara, konobaracia, prodavaca, prodavacica, malih poduzetnika su dovedeni u situaciju da im gola zivotna egzistencija ovisi o tome da li u kasi ima 10 kuna vise ili manje. Ti ljudi su smanjili potrosnju ili su masovno napustali zemlju jer su se jednostavno morali zastiti od enormnog rizika koji im je Linic nametnuo.

Postoji puno efikasniji nacin kontrole prometa u svijetu. Npr US
1) Naknada za transakciju po debitnoj kartici je minimalna 25 centi i placa je kupac. Trgovac/ugostitelj nema nikakav trosak.

Onaj koji ne prima debitne kartice ima samo jedan motiv, utaja poreza. Svi koji imaju znacajno veci postotak prometa po debitnim karticama sakrivaju promet. Sustav efikasno otkriva utajaivace poreza, a u isto vrijeme ne pravi se pristisak na ljude koji posteno rade. Dodatni troskovi su minimalni.

New Report

Close