U posljednje četiri godine 72 kompanije napustile burzu

Autor: Tin Bašić , 30. listopad 2013. u 20:20
Thinkstock

Napravili smo puno, a sad ostaje na tvrtkama da prepoznaju prednosti financiranja putem tržišta kapitala, kaže Gažić.

Prije nešto više od četiri godine investitori na domaćem tržištu kapitala posljednji su puta svjedočili uvrštenju novih dionica. Pred kraj rujna 2009. godine Velebit osiguranje i Velebit životno osiguranje uvrstili su vrijednosnice na Redovito tržište Zagrebačke burze. To su ujedno bila jedina dva uvštenja te godine.

Na kraju 2009., koju je obilježilo strahovito povlačenje investitora i u kojoj je indeks CROBEX pao na najniže grane od 2004., na Zagrebačkoj je burzi kotiralo 280 dionica. To je 100 manje od vrhunca iz 2007., ali i za 65 više nego na kraju ovogodišnjeg rujna.

Naime, na domaćoj burzi ulagači trenutno mogu trgovati sa 210 dionica, što je najmanji broj u posljednjih sedam godina. Točnije, to je najmanji broj vrijednosnica od 2006. kada su ulagači mogli trgovati sa 202 dionice.

“U situaciji kada domaći BDP pada, kompanije objavljuju sve lošije poslovne rezultate i u priličnom broju se povlače sa Zagrebačke burze, a veliki investitori su se odavno povukli s tržišta, teško je očekivati nove kompanije koje bi našle interes u izlistavanju dionica na domaćem tržištu kapitala”, smatra Milan Senjanović voditelj Front Officea iz Hypo-Alpe-Adria Investa.

S njim se slaže i Anto Augustinović iz Erste banke koji kaže da hrvatske tvrtke premalo koriste mogućnosti koje im pruža primarno tržište kapitala i rijetko posežu za izlaskom na burzu ili za izdavanjem novih dionica u svrhu prikupljanja novca.

Ove godine Zagrebačku burzu napustilo je ukupno 17 kompanija, a samo ovoga mjeseca njih pet. Posljednja je to učinila Banka Splitsko-Dalamtinska, a prije nje nakon deset godina kotiranja, tržište kapitala napustio je i Franck. Od 2009. godine, kada je već spomenuto Velebit osiguranje uvrstilo svoje dionice, ukupno 72 kompanije otišle su sa Zagrebačke burze.

“Izrazito slab interes inozemnih, kao i domaćih institucionalnih investitora koji svoje ulagačke prilike traže na stranim tržištima kapitala dodatno odbija domaće tvrtke od Zagrebačke burze”, ističe Senjanović. Naglašava kako jedna od rijetkih velikih kompanija koja bi imala interes izlistati se na domaćoj burzi, Agrokor, kojiće po svoj prilici zaobići naše tržište kapitala i svoje dionice izlistati u Londonu.

“Dokle god domaće tržište na vrati barem veći dio prometa koje je imala u najboljim godinama i dok ne postane ponovno privlačno institucionalnim investitorima koji su okosnica burzovnog trgovanja, teško je očekivati izlistavanje ijedne nove kompanije”, zaključuje Senjanović.

No, predsjednica Uprave  Zagrebačke burze Ivana Gažič kaže da situaciju na tržištu kapitala treba promatrati u širem kontekstu, uzimajući u obzir povijesne okolnosti, kao što su privatizacija i bankocentričnost financijskog sustava.

“O konkretnim razgovorima glede novih uvrštenja ne možemo govoriti, ali stoji činjenica da je burza maksimalno pojednostavila procedure za uvrštenje, u potpunosti smo usklađeni s EU regulativom i općenito, imamo svu potrebnu infrastrukturu, znanje i interes”, kaže Gažić. Ističe da su nova izdanja svakako ono što treba tržištu.

“Napravili smo puno, a sad ostaje na tvrtkama da prepoznaju prednosti financiranja putem tržišta kapitala, ali i na investicijskim društvima, odnosno našim članovima, da kompanijama pruže svoju ekspertizu i pomognu im na tom putu”, zaključuje Gažić. 

Komentari (5)
Pogledajte sve

Jednostavno ljudi više ne vjeruju izvještajima koje tvrtke nude , a u stvari radi se o lažima i navlakuši.
Kada se netko pet puta posklizne na istu koru od banane napokon shvati.

čudo da ima još i koja firma koja želi biti na burzi dok moraju gospodi sa burze plaćati listanje i troškove.zar im nije dosta provizija kojom deru one koji trguju nego moraju u ovim vremenima i izdavatelje guliti.umjesto da privlače nove kompanije za listanje i rade ipo-e,oni su potjerali sve sa burze i tako dovršavaju plan erste banke-okupatora i ostali domaćih izdajnika kako uništiti zse kako bi bečka burza mogla zavladati na balkanu.

hrvati su narod sa najniži iq u europi.uspjeli su od najljepše zemlje za život u europi napraviti zemlju trećeg svijeta i vjerno služiti okupatorima kao i u razdoblju od 1102 pacte convente do 1945 i dolaska tita koji je znao braniti nacionalne interese.žao mi je da ja kao desničar moram tako braniti komuniste,ali istina je neumoljiva.
zar ni crkva kao jedina normalna institucija ne može dignuti glas protiv kolonizacije hrvatske .

I ova Gažićka mlati praznu slamu.

ZSE treba spojiti s još par susjednih burzi i to bi bilo pravo rješenje-puno više dionica, puno više novca, ulagača, atraktivnosti…ali onda bi se ugasila dobro plaćena mjesta gospode u upravama burzi i zato još dugo neće biti ništa od tog spajanja

New Report

Close