Izvješće o zaposlenosti usmjerit će Wall Street

Autor: Poslovni.hr/Hina , 04. svibanj 2015. u 08:37
Foto: Thinkstock

Na Wall Streetu se već neko vrijeme trguje bez jasnog usmjerenja.

Na Wall Streetu se već neko vrijeme trguje bez jasnog usmjerenja, no to bi se moglo promijeniti nakon izvješća o zaposlenosti koje će pokazati je li slabost američkog gospodarstva privremena ili se radi o početku dugoročnijeg trenda.

Dow Jones oslabio je prošloga tjedna 0,3 posto, na 18.024 boda, dok je S&P 500 skliznuo 0,5 posto, na 2.108 bodova, a Nasdaq indeks 1,7 posto, na 5.005 bodova.

Pad cijena dionica ponajviše je posljedica podatka da je bruto domaći proizvod (BDP) SAD-u u prvom tromjesečju porastao svega 0,2 posto na godišnjoj razini, znatno sporije od 2,2 posto u posljednjem lanjskom kvartalu.

Premda se slabost gospodarstva pripisuje privremenim čimbenicima, kao što su štrajk u zapadnim američkim lukama i loše vremenske prilike, analitičari nisu sasvim sigurni da će u drugom tromjesečju uslijediti brzi oporavak jer je gospodarstvo, također, pod pritiskom visokog tečaja dolara i niske cijene nafte.

Pozitivno, pak, na tržište djeluje uvjerenje ulagača da zbog oštrog usporavanja rasta gospodarstva američka središnja banka neće već u lipnju, nego najranije u rujnu povećati ključne kamatne stope, koje se već godinama kreću na rekordno niskim razinama od blizu nula posto.

Posljednjih tjedana tržište su pokretali kvartalni poslovni rezultati kompanija. Premda je većina njih izvijestila o većoj dobiti nego što se očekivalo, to nije osobito ohrabrilo ulagače jer su procjene analitičara postavljene vrlo nisko, pa kompanijama nije bio veći problem nadmašiti očekivanja.

Kompanije, pokazalo se, uspijevaju održati zarade, ali ne zahvaljujući povećanju prihoda, nego smanjenjem troškova. Naime, u anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je dobit kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom tromjesečju porasla za 1,1 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, no njihovi su prihodi, procjenjuje se, pali 3,2 posto.

"Mnogo je odstupanja od trendova, pa je trgovanje nestabilno. Ne vidim na vidiku ništa što bi ulagače navelo na značajniju kupnju dionica, uključujući i izvješće o zaposlenosti", kaže Michael Mullaney, direktor u tvrtki Fiduciary Trust.

Izvješće o zaposlenosti u SAD-u obično znatno utječe na smjer tržišta jer odluke Feda ponajviše ovise o situaciji na tržištu rada. Ako zaposlenost raste, a nezaposlenost pada, za očekivati je jačanje potrošnje i inflacije, a to vodi prema zaoštravanju ili, kako čelnici Feda vole reći, 'normalizaciji' monetarne politike.

Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u travnju broj zaposlenih povećan za 213.000. U ožujku je bilo otvoreno samo 126.000 novih radnih mjesta, najmanje od prosinca 2013. godine, a još jedan takav slabiji nego što se očekivalo podatak definitivno bi potvrdio da se rast najvećeg svjetskog gospodarstva usporio.

To bi dodatno učvrstilo uvjerenje ulagača da Fed neće prije jeseni povećati ključne kamate, no pitanje je bi li to pozitivno utjecalo na tržište. S&P 500 indeks kreće se, naime, samo oko 1 posto ispod najviših razina u povijesti, a pitanje je, kažu neki analitičari, je li to opravdano, s obzirom na oštro usporavanje rasta gospodarstva i anemične poslovne rezultate kompanija.

Komentirajte prvi

New Report

Close