Trgovci čekaju što će donijeti ograničenje cijene ruske nafte

Autor: Poslovni dnevnik , 05. prosinac 2022. u 22:00
Potpredsjednik ruske vlade Aleksander Novak/Reuters

Nakon tri tjedna pada, cijene su nafte prošloga tjedna porasle za 2,3 posto, no pritom su osjetno oscilirale.

Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna porasle, nakon tri tjedna pada, dok trgovci procjenjuju kako će ograničenja na rusku naftu i odluka OPEC-a o proizvodnji utjecati na ponudu na tržištima i cijene.

Cijena barela na londonskom tržištu porasla je prošloga tjedna 2,3 posto, na 85,57 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 4,9 posto, na 79,98 dolara.

Potvrđena odluka
Nakon tri tjedna pada, cijene su nafte prošloga tjedna porasle, no pritom su osjetno oscilirale. U petak su osjetno pale i tako smanjile dobitke na tjednoj razini jer trgovci nisu željeli riskirati uoči nedjeljnog sastanka Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezinih saveznika o proizvodnoj politici. Kao što se očekivalo, OPEC+ potvrdio je u nedjelju prijašnju odluku o smanjenju proizvodnje za dva milijuna barela dnevno.

”Oporavak cijena doveo je barel u Londonu nadomak 90 dolara i mogao bi stišati apetit među vodstvom (OPEC+) za dodatnim smanjenjem proizvodnje kako bi se poduprle cijene”, kazao je u petak Stephen Brennock iz PVM-a. Tijekom vikenda su, pak, vlasti Europske unije dogovorile ograničavanje cijene ruske nafte na 60 dolara po barelu.

To je u skladu s prijedlogom skupine G7, kojemu je cilj smanjiti ruske prihode od prodaje nafte i spriječiti skok cijena nafte u svijetu nakon što embargo EU-a na rusku sirovu naftu prevoženu brodovima stupi na snagu 5. prosinca.

85,57

dolara iznosila je cijena barela na londonskom tržištu

Rusija je brzo odgovorila da neće izvoziti naftu koja podliježe ograničenju cijena, čak i ako će zbog toga morati smanjiti proizvodnju. Mehanizam ograničenja cijena trebao bi biti aktiviran 5. prosinca kada na snagu stupa i embargo EU-a na rusku naftu.

Zbog embarga EU-a, ruska proizvodnja mogla bi se početkom iduće godine smanjiti za 500 tisuća do milijun barela dnevno.

Kako će sve to utjecati na cijene “crnog zlata” idućih dana i tjedana, ostaje da se vidi. U ponedjeljak rano ujutro cijene su nafte porasle oko 0,8 posto, djelomice zbog nedjeljne odluke OPEC-a, a djelomice zbog najava ublažavanja restriktivnih mjera protiv Covida-19 u Kini, što bi trebalo podržati rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva i najvećeg svjetskog uvoznika nafte.

Ograničenje cijene moglo bi Moskvi otežati prodaju nafte za višu cijenu, ocjenjuje Reuters. No, Moskva je rekla da se neće pridržavati odluke pa makar morala smanjiti proizvodnju. Aleksander Novak, potpredsjednik ruske vlade zadužen za energetiku, rekao je da “radimo na mehanizmima za zabranu korištenja instrumenta ograničenja cijena, bez obzira na razinu na koju je postavljeno, jer bi takvo uplitanje moglo dodatno destabilizirati tržište”.

Dogovoreno u lipnju
Ukrajina je pak pozivala na cijenu od 30 dolara po barelu. No zapad strahuje da bi preniska cijena mogla rezultirati time da Rusija povuče sirovu naftu s tržišta što bi dovelo do velikog skoka cijena. Ograničenje će EU i G7 ponovno razmatrati svaka dva mjeseca. Embargo EU-a na uvoz ruske nafte dogovoren je u lipnju kao dio paketa sankcija protiv Rusije zbog invazije na Ukrajinu.

Iznimke se odnose na Mađarsku, Slovačku i Češku, tri zemlje članice EU-a koje su posebno ovisne o ruskoj nafti zbog njihove zemljopisne lokacije i nemogućnosti da u kraćem vremenu zamijene taj uvoz. Za dva mjeseca, 5. veljače, stupa na snagu i embargo na naftne derivate.

Komentirajte prvi

New Report

Close