EN DE

Cijene nafte oštro pale nakon popuštanja napetosti oko Irana, dolar oslabio

Autor: Poslovni.hr/Hina
15. siječanj 2026. u 08:43
Podijeli članak —
Foto: Reuters

Financijski je sektor, uključujući banke, snažno porastao prošle godine, no od Trumpove poruke o ograničavanju kamata, taj je sektor pod pritiskom.

Na Wall Streetu su u srijedu burzovni indeksi skliznuli drugi dan zaredom, a pod najvećim su pritiskom bile cijene dionica u financijskom i tehnološkom sektoru

Dow Jones oslabio je 0,09 posto, na 49.149 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,53 posto, na 6.926 bodova, a Nasdaq indeks 1,0 posto, na 23.471 boda.

Financijski je sektor i dalje pod pritiskom jer su ulagači još uvijek pod dojmom poruke predsjednika SAD-a Donalda Trumpa da bi kamate na kreditne kartice trebalo ograničiti na 10 posto. Zbog toga su pale čak i cijene dionica nekoliko banaka koje su jučer objavile bolje nego što se očekivalo kvartalne poslovne rezultate, među ostalim, Citigroupa i Bank of America.

Financijski je sektor, uključujući banke, snažno porastao prošle godine, no od Trumpove poruke o ograničavanju kamata, taj je sektor pod pritiskom.

Faza konsolidacije

„Nakon priličnog rasta i uglavnom prosječnih zarada, ulagači su odlučili povući dio novca iz tog sektora, pa je nastupila faza konsolidacije”, objašnjava Michael O’Rourke, strateg u tvrtki JonesTrading. Kaže i da je tehnološki sektor pod pritiskom jer se ulagači povlače iz dionica najvećih kompanija, čije su cijene snažno rasle posljednjih godina, a ulažu u manje zvučna imena.

Uz to, cijene dionica Broadcoma i Fortineta osjetno su pale nakon što je Reuters izvijestio da su kineske vlasti preporučile domaćim kompanijama da ne koriste sigurnosne softvere niza proizvođača iz SAD-a i Izraela.

Energetski sektor među dobitnicima

S druge strane, među dobitnicima je jučer ponovno bio energetski sektor. Idućih dana i tjedana ulagači će najviše pratiti poslovne rezultate kompanija, s obzirom da je počela sezona objava financijskih izvješća.

I na većini europskih burzi cijene su dionica jučer pale. Doduše, londonski FTSE indeks ojačao je 0,46 posto, na 10.184 boda, no frankfurtski DAX skliznuo je 0,53 posto, na 25.286 bodova, a pariški CAC 0,19 posto, na 8.330 bodova.

Većina azijskih burzi prati pad Wall Streeta

Na većini azijskih burzi cijene su dionica u četvrtak pale, kao i na Wall Streetu dan prije, dok je dolar oslabio prema košarici valuta.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer.

Pritom su cijene dionica u Indiji, Šangaju, Hong Kongu i Japanu pale između 0,3 i 0,8 posto. U Australiji i Južnoj Koreji porasle su, pak, između 0,5 i 1,3 posto.

Tako većina azijskih burzi prati jučerašnji pad Wall Streeta drugi dan zaredom. Dow Jones oslabio je 0,09 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,53, a Nasdaq indeks 1,0 posto.

Pod najvećim je pritiskom bio financijski sektor jer su ulagači i dalje pod dojmom poruke predsjednika SAD-a Donalda Trumpa da bi kamate na kreditne kartice trebalo ograničiti na 10 posto.

Zbog toga su pale čak i cijene dionica nekoliko banaka koje su jučer objavile bolje nego što se očekivalo kvartalne poslovne rezultate, među ostalim, Citigroupa i Bank of America.

Financijski je sektor, uključujući banke, snažno porastao prošle godine, no od Trumpove poruke o ograničavanju kamata, taj je sektor pod pritiskom.

„Nakon priličnog rasta i uglavnom prosječnih zarada, ulagači su odlučili povući dio novca iz tog sektora, pa je nastupila faza konsolidacije”, objašnjava Michael O’Rourke, strateg u tvrtki JonesTrading.

Kaže i da je tehnološki sektor pod pritiskom jer se ulagači povlače iz dionica najvećih kompanija, čije su cijene snažno rasle posljednjih godina, a ulažu u manje zvučna imena.

Uz to, cijene dionica Broadcoma i Fortineta osjetno su pale nakon što je Reuters izvijestio da su kineske vlasti preporučile domaćim kompanijama da ne koriste sigurnosne softvere niza proizvođača iz SAD-a i Izraela.

Dolar oslabio

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 99,14 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 99,24 boda.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 159,30 na 158,45 jena.

No, američka je valuta ojačala u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,1635 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1645 dolara.

Cijene su nafte, pak, oštro pale jer su ponešto popustile geopolitičke napetosti oko Irana. Na londonskom je tržištu cijena barela jutros potonula 3,22 posto, na 64,35 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 3,32 posto, na 59,95 dolara.

Autor: Poslovni.hr/Hina
15. siječanj 2026. u 08:43
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close