Kretanje cijena dionica u proteklom tjednu ponovno je na lica investitora izmamilo smiješak. Oba dionička indeksa, CROBEX i VIN, postigla su nove rekordne vrijednosti, a ukupni tjedni promet koji je ostvaren dionicama prešao je pola milijarde kuna. Ukupno je protrgovano 560,5 milijuna kuna dionica. Od toga je na Zagrebačkoj burzi vlasnika zamijenilo 366, a na Varaždinskoj 194,4 milijuna kuna. U odnosu na tjedan dana prije ukupni je promet porastao za 38,35 posto. Promet na Zagrebačkoj burzi je porastao za 28,26 posto, a na Varaždinskoj za 62,43 posto.
INA i MIV
U Zagrebu je sa 68,7 milijuna kuna prometa ponovno najlikvidnija bila dionica Ine, a među prvih pet najlikvidnijih izdanja najveći tjedni rast od 10,47 posto ostvarila je dionica Dalekovoda. U Varaždinu se drugi tjedan zaredom najviše trgovalo dionicama varaždinskoga MIV-a (53,9 milijuna kuna), čija cijena je u tjedan dana porasla za 33,65 posto. Oba dionička indeksa u petak su završila na novim povijesnim rekordima. Crobex je završio na 3953,31 bod, a Vin na 3384,00 boda. Tjedni rast Crobexa iznosi 3,96 posto, a Vin je porastao za 3,94 posto. Konačno je obveznički Crobis završio s pozitivnom tjednom promjenom, porastao je za 0,06 posto i u petak završio na 100,84 boda. Pozitivna situacija na domaćem tržištu kapitala odrazila se na rezultate domaćih fondova. Naime, od njih 61 samo su troje završili u “crvenom”. Kod dioničkih su pala samo dva fonda čija je strategija investiranja usmjerena na zapadna tržišta (Raiffeisen Active i ZB euroaktiv), ostalih 14 dioničkih fondova je poraslo. Od toga je jedanaest dioničkih fondova ostvarilo tjedni rast vrijednosti udjela veći od 1 posto, njih devet je poraslo za više od 2 posto, a KD Victoria, Ilirika JIE i Prospectus JIE bilježe rast veći od 3 posto. Prospectus JIE je najmlađi dionički fond, a s tjednim rastom od 6,55 posto je i apsolutni pobjednik tjedna. Svih šesnaest mješovitih fondova ostvarilo je rast vrijednosti u rasponu od 0,06 do 3,77 posto. Jedanaest fondova je poraslo više od 1 posto, a njih šest poraslo je za više od 2 posto. Fondovi ST Balanced, KD Balanced i Ilirika JIE Balanced porasli su više od 3 posto. Najbolji je s rastom od 3,77 posto kod mješovitih bio Ilirika JIE Balanced. Obveznički su fondovi također svi porasli i ostvarili tjedne prinose od 0,03 do 1,06 posto.

Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu