Zakon o iznajmljivanju radnika ‘vruća’ tema i Federaciji BiH

Autor: Darko Bičak , 08. prosinac 2019. u 21:59
Poslodavci smatraju da zakon rješava problem nedostatka radne snage u BiH/Hrvoje Jelavić/PIXSELL

Prijedlog zakona o posudbi radnika bio je u petak na dnevnom redu sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH u Mostaru.

Mogućnost da jedna tvrtka drugoj iznajmljuje svoje radnike u Hrvatskoj postoji već duže vrijeme, sada je to postala vruća tema i u susjednoj nam Bosni i Hercegovini.

Naime, Federacija BiH namjerava donijeti zakon po kojem bi poslodavac dio svojih radnika mogao privremeno iznajmiti drugom poduzeću.  Prijedlog zakona o posudbi radnika bio je u petak na dnevnom redu sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH u Mostaru. I dok iz Saveza samostalnih sindikata BiH, kako piše bosanskohercegovački portal Radiosarajevo.ba, ocjenjuju kako je iznajmljivanje radnika robovlasništvo, u Udruženju poslodavaca, koje je napravilo zakon, kažu kako se njime rješava i problem nedostatka radne snage.

"To je robovlasništvo. Iznajmljuje se radnik kao kombi vozilo. Radnik postaje stvar. Onaj koji je prinuđen raditi, ne može postavljati uvjete, a taj drugi poslodavac kojem vas iznajmljuju nema obveza prema vama", rekao je Selvedin Šatorović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH.  Mladen Pandurević, direktor Udruženja poslodavaca FBiH, kaže kako institucija ustupanja radnika postoji u svakoj zemlji te kako riješava pitanje nedostatka radne snage za privremene i povremene poslove koji su sada regulirani ugovorom o djelu.

Pojasnio je kako bi, prema predloženom zakonu, tvrtke unutar jedne grupacije mogle ustupati radnike, kao i da bi se njime olakšalo zapošljavanje prilikom sezonskih poslova poput berbe voća i sječe šume.  "Tvrtka koja ima višak vozača mogla bi ih iznajmiti drugoj kojoj nedostaje taj kadar. Zašto bi im dali otkaz umjesto da ih iznajme", komentirao je Pandurević. Predloženim zakonom u Bosni i Hercegovini je, između ostalog, definiran ugovor o iznajmljivanju radnika između poduzeća, ali i kazne za poslodavce koje se kreću do 3000 KM (11.500 kuna) u slučaju neisplaćivanja plaća ili nezaključivanja ugovora.

Komentirajte prvi

New Report

Close