Klimatizacija, podatkovni centri i e-mobilnost glavni krivci za rekordnu potražnju za električnom energijom

Autor: Poslovni.hr/Hina , 14. veljača 2025. u 14:52
Foto: H. Jelavić/PIXSELL

Zemlje u razvoju i digitalna revolucija dižu godišnju potrošnju za više od 4%, stručnjaci zabrinuti za održivost sustava.

Potrošnja struje u svijetu snažno raste, potaknuta pojačanim potrebama za energijom u zemljama u nastajanju i u razvoju i u industriji, utvrdila je Međunarodna agencija za energiju (IEA).

Svjetska potrošnja struje porasla je lani za 4,3 posto, nakon 2,5-postotnog povećanja u 2023., izračunali su u IEA-i, savjetodavnoj agenciji za energiju pri Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD). 

Od 2025. do 2027. tempo rasta trebao bi biti stabilan, uz prognoziranu godišnju stopu rasta od gotovo četiri posto, procjenjuju u godišnjem izvješću o stanju u sektoru.

Povećanje potrošnje posljedica je, po njima, ponajprije pojačane upotrebe električne energije u industrijskoj proizvodnji, pojačane potražnje za klimatizacijom, sve izraženije elektrifikacije, posebice u sektoru prometa, te ubrzane gradnje širenja podatkovnih centara.

Ubrzanje “naglašava značajne promjene u energetskim sustavima diljem svijeta” i postavlja pred vlade nove izazove u stvaranju uvjeta za pouzdanu i održivu opskrbu, po prihvatljivim cijenama, rekao je direktor IEA-e za energetska tržišta i sigurnost IEA-e Keisuke Sadamori.

Skok u Kini

Najveći udio dodatne potražnje u sljedeće tri godine činit će zemlje u nastajanju i razvoju, na koje otpada 85 posto rasta potražnje, utvrdili su u IEA-i.

Dok će gospodarstva u nastajanju i razvoju biti zaslužna za lavovski udio u rastu potražnje za električnom energijom, predviđa se, kako dodaje Sadamori, da će potrošnja porasti i “u mnogim razvijenim gospodarstvima, nakon razdoblja relativne stagnacije”.

Potražnja za električnom energijom u Kini od 2020. raste snažnije od rasta gospodarstva u cjelini, uz povećanu potrošnju za sedam posto u 2024.

Do 2027. godine trebala bi rasti u prosjeku za šest posto godišnje.

Među glavnim su pokretačima njezina rasta ubrzana proizvodnja solarnih panela, baterija i električnih automobila, koja zahtijeva veliku količinu električne energije, ali i električna vozila, podatkovni centri i 5G mreže.

Nuklearke ponovo prihvatljive

Povećanje izvora energije s niskim emisijama, ponajprije obnovljive i nuklearne energije, bit će, u globalu, dovoljno da se podmiri povećana globalna potražnja u iduće tri godine, procjenjuju u agenciji.

Približno polovinu povećanja potražnje pokrit će struja iz fotonaponskih sustava, pokazalo je njihovo istraživanje.

Proizvodnja struje u nuklearnim elektranama dosegnut će pak ove godine visoku razinu i stabilno rasti u iduće dvije godine, procjenjuju u agenciji.

Francuska će ponovo moći u većoj mjeri računati na nuklearne reaktore, a Japan će, kako navode u IEA-i, pokrenuti one ugašene nakon nesreće u Fukushimi prije nešto više od deset godina.

“Trend rasta u proizvodnji nuklearne energije odražava i povratak te tehnologije na velika vrata u političke rasprave”, dodaju.

Pogledajte naš novi podcast ‘Poslovni svijet Ilije Jandrića’

Komentirajte prvi

New Report

Close