Europa strahuje da će morati snositi troškove poslijeratne sigurnosti i obnove budući da su isključeni iz američko-ruskih mirovnih pregovora o Ukrajini. Donald Trump rekao je u srijedu, nakon razgovora s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, da će njihova izaslanstva “odmah započeti pregovore” o okončanju rata, šokirajući europske prijestolnice.
Nekoliko visokih europskih dužnosnika izjavilo je za Financial Times kako očekuju da će im američki predsjednik reći da moraju platiti obnovu Ukrajine i tamo rasporediti trupe kako bi održali mirovni sporazum u koji oni neće biti uključeni.
“Amerikanci ne vide ulogu Europe u velikim geopolitičkim pitanjima vezanim uz rat. To će biti pravi test jedinstva”, rekao je jedan visoki dužnosnik EU-a. “Trump nas vidi kao novac. I iskreno, nije nam bilo jasno kako bi izgledalo naše mjesto za stolom u zamjenu za taj novac”.
Ustupci Rusiji
U priopćenju u srijedu navečer, šest europskih zemalja, uključujući Njemačku, Francusku i UK, reklo je: “Želimo razgovarati o putu naprijed s našim američkim saveznicima …Ukrajina i Europa moraju biti uključene u sve pregovore”. Njemački ministar obrane Boris Pistorius izrazio je žaljenje što je Washington učinio ustupke Moskvi prije početka mirovnih pregovora, uključujući isključivanje članstva Ukrajine u NATO-u.
Europski čelnici i ministri nadaju se jasnijim obrisima Trumpovih planova u razgovorima s američkim potpredsjednikom JD Vanceom i izaslanikom za Ukrajinu, Keithom Kelloggom, na Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji koja počinje u petak.
Dužnosnici NATO-a rekli su da ne očekuju da će Kellogg iznijeti ciljeve SAD-a za pregovore u Münchenu, ali da će ispitati raspoloženje europskih prijestolnica narednih tjedana. U Kijevu su dužnosnici izrazili frustraciju europskim čelnicima. “Jasno je da svi čekaju da im Trump kaže što da rade”, rekao je visoki ukrajinski dužnosnik FT-u.
Bez američke vojske
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij, kojeg je nakon razgovora s Putinom nazvao Trump, trebao bi prisustvovati forumu u Münchenu. Više puta je rekao da samo europsko sigurnosno jamstvo neće biti vjerodostojno. Međutim, američki ministar obrane Pete Hegseth u srijedu je isključio mogućnost raspoređivanja američkih trupa ili bilo kakvu ulogu NATO-a u koordinaciji djelovanja na terenu nakon završetka sukoba. “Svako sigurnosno jamstvo mora biti podržano sposobnim europskim i neeuropskim trupama”, rekao je.
Scenarij u kojem “SAD kaže: “Mi smo sklopili prekid vatre, a na vama je da počistite… ne bi funkcioniralo”, rekao je jedan EU diplomat uključen u rasprave između europskih država. “Postoji ograničenje onoga što sama EU realno može pružiti u smislu novca, oružja i u nekom trenutku možda čizama na terenu”, dodaje.
Europski diplomati sve su nervozniji zbog poteškoća koje visoki dužnosnici, uključujući predsjednicu Europske komisije Ursulu von der Leyen, imaju u osiguravanju sastanaka s članovima Trumpove administracije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu