ByteDance, vlasnik TikToka, prošle je godine udvostručio prihode i dobit

Autor: Poslovni dnevnik , 20. lipanj 2021. u 22:00
Prihod kompanije skočio je lani za 111 posto na 34,3 milijarde dolara/REUTERS

Međutim, kompanija je zabilježila operativni gubitak od 2,1 milijardu dolara nasuprot operativne dobiti od 684 milijuna dolara iz prethodne godine.

Dobit i prihod kineskog vlasnika TikToka udvostručeni su u 2020. godini, potvrđujući popularnost aplikacije u pandemiji koronavirusa. Ukupni prihod Bytedancea skočio je prošle godine 111 posto, na 34,3 milijarde dolara, citira BBC interni dopis uprave radnicima.

Bruto dobit također je udvostručena, na 19 milijardi dolara. Međutim, kompanija je zabilježila operativni gubitak od 2,1 milijardu dolara nasuprot operativne dobiti od 684 milijuna dolara iz prethodne godine.

Dopis je također pokazao da je ByteDance na kraju prošlogodišnjeg prosinca na svim platformama bilježio oko 1,9 milijardi aktivnih korisnika mjesečno.

Glasnogovornik ByteDancea potvrdio je rezultate za BBC. Podaci o godišnjim rezultatima vremenski su se poklopili s pojačanim pritiskom regulatora na TikTok i druge kineske tehnološke divove, kako u inozemstvu tako i u matičnoj zemlji.

Reuters je u četvrtak izvijestio da će izvršna uredba koju je američki predsjednik Joe Biden potpisao ovog mjeseca prisiliti neke kineske aplikacije da poduzmu strože mjere zaštite privatnosti podataka kako bi nastavile poslovati u SAD-u.

Kineske tvrtke našle su se pod povećalom zbog sumnji da podatke korisnika dostavljaju kineskoj vladi. TikTok opovrgava takve tvrdnje. Biden je poništio uredbu bivšeg predsjednika Donalda Trumpa kojom je TikToku i WeChatu zabranjeno poslovanje u SAD-u, podsjeća BBC.

Zabrana je osporena pred sudom i nije ni stupila na snagu. Ministarstvo trgovine izvijestilo je da će umjesto toga ispitati aplikacije koje su kreirale i razvile tvrtke “pod jurisdikcijom inozemnih protivnika” SAD-a, poput Kine.

Kineski je pak regulator pozvao 13 internetskih platformi, uključujući ByteDance, da pri pružanju financijskih usluga poštuje postrožene odredbe o tržišnom natjecanju.

Cilj je spriječiti monopolističko ponašanje i “kaotično širenje kapitala”, istaknuli su regulatori, prema navodima BBC-ja. Unatoč tome, financijsko tržište sa zanimanjem čeka moguću najava izlaska ByteDancea na burzu. Kompanija je vrednovana na više od 100 milijardi dolara.

Komentirajte prvi

New Report

Close