Bruxelles traži zajednički dogovor za ublažavanje karantene

Autor: Tomislav Pili , 14. travanj 2020. u 22:00
Uz manje trgovine, u Austriji su od jučer otvoreni i vrtni centri/REUTERS

Europska komisija želi izbjeći reprizu nekoordiniranih poteza članica kao prilikom uvođenja mjera.

Dio trgovina u Austriji od jučer je opet otvoreno nakon što je tamošnja vlada među prvima u Europi odlučila malo popustiti mjere suzbijanja epidemije koronavirusa. Već 19. travnja austrijskim stopama krenut će i Poljska, pa Europska komisija ovoga tjedna namjerava predstaviti zajednički plan ukidanja mjera za sve članice kako bi se izbjegli problemi s koordinacijom među državama kao prilikom uvođenja mjera izolacije.

Mjere dale rezultate

Kako piše Reuters, tisuće trgovina u utorak su otvorile vrata kupcima, no vlada u Beču i dalje poručuje stanovništvu kako opasnost od zaraze još uvijek nije u potpunosti prošla. Austrija je prije četiri tjedna uvela mjere suzbijanja epidemije, zatvorivši škole, kafiće i restorane, kazališta i kina te sve trgovine koje nisu neophodne za svakodnevnu opskrbu stanovništva.

Mjere su na snazi do kraja ovog mjeseca. Apeli građanima da ne izlaze bez prijeke potrebe dali su određene rezultate, pa Austrija do sada bilježi ukupno 368 preminulih od COVID-19. Postotni dnevni rast novooboljelih sada je jednoznamenkast, a stabilizirao se i broj zaraženih koji moraju biti hospitalizirani. Uoči Uskrsa kancelar Sebastian Kurz javnosti je poručio kako vlada želi izaći iz ove krize što je prije moguće i boriti se za svako radno mjesto.

Kurz je prošloga tjedna predstavio plan stupnjevitog otvaranja dijelova gospodarstva, a započet će s otvaranjem trgovina površine do 400 četvornih metara te vrtnih centara i trgovina s alatom i građevinskim materijalom. Ako se pozitivni trendovi nastave, od 1. svibnja započet će s radom trgovački centri, veće trgovine i frizerski saloni.

400

četvornih metara maksimalna je površina trgovina koje su otvorene u Austriji u prvom valu ublažavanja

Restorani i hoteli postupno će se otvarati od sredine svibnja, istaknuo je Kurz. Iako je Svjetska zdravstvena organizacija prošloga petka – ne prozivajući izravno Austriju – pozvala na oprez priopćivši da bi ukidanje mjera moglo dovesti do povratka vrhunca pandemije, kancelar je u subotnjem intervjuu dnevniku Kurier izjavio kako je “100 posto uvjeren da je vlada učinila ispravne poteze i čini ih i dalje”.

Međutim, istoga je dana na javnoj televiziji ORF poručio kako opasnost nije minula i pozvao građane da se i dalje pridržavaju mjera izolacije i socijalnog distanciranja. No, Austrija neće dugo biti usamljena u postupnom otvaranju gospodarstva.

Glasnogovornik poljske vlade Piotr Muller izjavio je u utorak kako će u srijedu ili četvrtak biti donijeta odluka o otvaranju trgovina. Odvojeno je ministar zdravstva Lukasz Szumowski kazao kako popuštanje mjera započinje 19. travnja. “Od nedjelje započet ćemo s polaganim odmrzavanjem gospodarstva”, pojasnio je Szumowski. Život se polako vraća u normalu i u Danskoj koja danas otvara osnovne škole za učenike od 1. do 4. razreda.

Podsjetimo, u ponedjeljak je u Španjolskoj, jednoj od najpogođenijih država u svijetu, ukinuta dvotjedna zabrana rada u građevini i pojedinim proizvodnim djelatnostima. Međutim, vlada u Madridu je poručila da će u slučaju pogoršanja epidemiološkog stanja vratiti ograničenja.

Kada je već riječ o najpogođenijim europskim državama, u posljednjih nekoliko dana Španjolska, Italija i Francuska bilježe određeni pad broja žrtava. Francuski predsjednik Emmanuel Macron u televizijskom obraćanju u ponedjeljak navečer najavio je da će mjere suzbijanja epidemije ostati na snazi do 11. svibnja. No, najavio je i da bi se osnovne i srednje škole nakon toga datuma mogle započeti s radom.

Poticaj na djelovanje

Relaksacija mjera u pojedinim državama potaknula je Europsku komisiju na djelovanje. Kako piše Financial Times koji se poziva na interni dokument u koji je imao uvid, Bruxelles će ovoga tjedna pozvati vlade članica da međusobno koordiniraju ukidanje mjera izolacije.

To konkretno znači da vlada koja namjerava ublažiti granične kontrole i mjere suzbijanja epidemije te otvoriti trgovine o tome treba unaprijed obavijestiti ostale članice, ali i Europsku komisiju. Pri tome bi pojedina vlada prilikom donošenja odluke o ublažavanju mjera trebala uvažiti primjedbe ostalih država, smatra EK.

Podsjetimo, predsjednica EK-a Ursula von der Leyen nezadovoljna je kako su europske države reagirale prilikom uvođenja mjera izolacije. Kritizirala je nekoordinirano zatvaranje granica što je rezultiralo kolonama kamiona dugima i do 40 kilometara te jednostranim zabranama prekogranične trgovine što je otežalo dostavu medicinskog materijala.

Komisija smatra da bi dva glavna kriterija za donošenje odluke o ublažavanju mjera trebao biti jasan trend značajnog smanjenja širenja zaraze u određenom vremenskom razdoblju te postojanje dovoljnih bolničkih kapaciteta za smještaj oboljelih u slučaju nove eskalacije epidemije.

Naime, EK smatra da je povećanje broja zaraženih neizbježno nakon ublažavanja mjera, neovisno o tome koliko se stupnjevito ukidaju. Bruxelles u dokumentu savjetuje jednomjesečni razmak između pojedinih ublažavanja. “Ukidanje mjera treba započeti na lokalnoj razini i zatim ih postupno zemljopisno proširiti”, stoji u dokumentu.

EK procjenjuje da bi prvo trebalo započeti s otvaranjem granica među članicama, a vanjske granice EU-a trebalo bi otvoriti u drugoj fazi. Ugostiteljske objekte i trgovine trebalo bi stupnjevito otvarati uz ograničenje radnog vremena, stoji u dokumentu.

Komentirajte prvi

New Report

Close