Najveći europski proizvođač vozila Volkswagen izvijestio je u četvrtak da mu se neto dobit u 2009. smanjila za 80 posto, na 960 milijuna eura. Negativnom trendu priklonio se i BMW, kojem je neto dobit prošle godine pala 36,4 posto, na 210 milijuna eura.
VW-u su lani pali i prihodi, i to za gotovo osam posto, na 105,2 milijarde eura sa 114 milijardi u 2008. godini. Operativna dobit bila je niža čak 70 posto i iznosila je 1,9 milijardi eura. Uprava na čelu s Martinom Winterkornom očekuje da će okruženje u automobilskoj industriji i u 2010. biti jako teško te da će obujam prodaje tek 2012. ponovno dosegnuti razine zabilježene prije krize. Kompanija ipak očekuje da će joj operativna dobit i prihodi u 2010. premašiti rezultate iz 2009., pri čemu se posebno planiraju usredotočiti na učinkovitost. Prognozama je ipak nešto optimističniji BMW, koji unatoč lošim prošlogodišnjim poslovnim rezultatima očekuje ove godine rast prodaje svojih vozila za 50.000, na ukupno 1,3 milijuna automobila. Ova procjena temelji se na podacima o rastu prodaje na razini cijele grupe u veljači za 14 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Grupacija BMW inače obuhvaća i automobilske marke Mini Morris i Rolls Royce. Uprava kompanije navodi da je najveći rast prodaje zabilježen u Aziji te da se rezultati prodaje poboljšavaju i u Europi, Africi i na američkom kontinentu.
(pd)
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu