Sve veći broj malih i srednjih poduzeća u Velikoj Britaniji tvrdi da sve teže pronalaze zajmove nužne za njihov razvoj i rast.
Kompanije navode da je dostupnost financiranja postala još veća prepreka rastu u posljednja tri mjeseca, unatoč vladnom planu stimuliranja bankarskih zajmova ubrizgavanjem 200 milijardi funti u domaću ekonomiju, navodi novi izvještaj Britanske trgovinske komore. Trideset tri posto kompanija kazalo je da je u posljednja tri mjeseca postalo puno teže osigurati kredit, za razliku od lipnja kada je to tvrdilo 20 posto poduzeća. Osim toga, omjer kompanija koje javljaju o lakšem pristupu financiranju u protekla tri mjeseca u studenom se u odnosu na lipanj prepolovio na tri posto. Ipak, veći broj od 400 britanskih tvrtki obuhvaćenih anketom navodi da je slaba potražnja za njihovim proizvodima daleko najveća zapreka rastu. Šesdeset četiri posto tvrtki kaže kako očekuje da će potražnja biti najveća prepreka rastu njihova poslovanaj u slijedećih 12 mjeseci, a slijedi je pristup financijama sa 18 posto. Regulatorna pitanja našla su se na trećem mjestu, sa 10 posto, a slijede ih devizni tečajevi i troškovi inputa, oba sa četiri posto. Čelnik komore David Frost tvrdi da svi ovi podaci ukazuju na krhkost ekonomskog oporavka.
(Times)
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu