Najprije su britanski listovi napisali da je talijanska ekonomija prestigla britansku, onda je to objavljeno i u izvješću OECD-a, pa je na kraju i talijanski premijer Silvio Berlusconi, ne krijući ponos, istaknuo kako je Italija sada šesta među industrijski najrazvijenijim zemljama svijeta jer je po BDP-u prestigla Veliku Britaniju. U rujnu je indeks zemalja OECD-a konačno ponovno došao iznad 100 bodova, a Italija sa 105,6 bodova ima najbolji rezultat (Francuska 104,6, V. Britanija 103,9, Njemačka 101,9, Kanada 101,8, SAD 99,2, Japan 98,8 ). Prosjek zemalja G7 bilježi rast 100,7, a zemlje Eurozone 102,7.
Najteže je prošlo
Talijanska ekonomija je već je 1987. pretekla britansku, ali tada je to bilo zbog talijanskih financijskih prelijevanja. Ovoga puta nije samo zbog odnosa u tečaju, pri čemu je funta mnogo izgubila u odnosu na euro, već i zbog stanja u realnoj ekonomiji. The Economist piše kako je talijanski BDP per capita prešao britanski, a izvješća britanskih ureda za statistiku i banaka obznanjuju kako je u trećem tromjesečju 2009. talijanski BDP iznosio 350 milijardi funti, dok je britanski BDP iznosio 347,5 milijardi funti. “Najteže je prošlo”, rekao je premijer Silvio Berlusconi komentirajući izvješće OECD-a. I Europska komisija je obznanila kako će u 2010. talijanski BDP porasti za 0,7%, a u 2011. za 1,4%.No problem Italije je velik državni deficit, pa su zbog toga potrebne velike reforme, ali prema podacima OECD-a realna ekonomija se pokrenula, pa je i potrošnja počela rasti. Prema podacima EK, BDP će u Njemačkoj i Francuskoj 2010. porasti 1,2 posto. Razina talijanskog duga države zabrinjava europskog povjerenika za ekonomska i financijska pitanja Joaquina Almuniu. “Bez reformi postoji opasnost od daljnjeg rasta državne potrošnje u Italiji i zbog toga što će idućih mjeseci porasti kamatne stope”, procijenio je Almunia. Prema podacima talijanskoga statističkog zavoda talijanska industrijska proizvodnja je u posljednjem tromjesečju porasla za 4% u odnosu na prethodno tromjesečje premda je u rujnu pala za 5% u odnosu na kolovoz. Ne može se ipak govoriti kako je sve u najboljem redu i kako je ekonomska kriza prošla. No ima ohrabrujućih podataka za Italiju u kojoj, za razliku od primjerice V. Britanije, nije propala nijedna banka i u kojoj velik teret razvitka nose i dalje mala i srednja industrija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu