Europska komisija, Ukrajina i međunarodne financijske institucije postigli su nakon dugotrajnih pregovora u petak sporazum o financijskoj pomoći u iznosu od 1,2 milijardi eura u svrhu restrukturiranja ukrajinske mreže plinovoda i smanjenja energetske ovisnosti o Rusiji.
Predsjednik EK Jose Manuel Barroso izrazio je zadovoljstvo sporazumom za koji smatra da će Ukrajinu učiniti pouzdanim partnerom u opskrbi plinom. Probleme u opskrbi plinom preko Ukrajine uzrokuje gospodarska kriza i visoka zaduženost koji onemogućuju redovnu isplatu dostave ruskog plina. Prije postizanja dogovor ukrajinska premijerka Julija Timošenko najavila je novi val reformi na području plinovodne infrastrukture. Na temelju potpisanog sporazuma Europska banka za obnovu i razvoj dodijelit će Ukrajini 526 milijuna eura kako bi provela sanaciju plinovodne mreže. Europska investicijska banka uložit će 315 milijuna eura dugorčnih investicija. Svjetska banka će odobriti 351 milijun eura u svrhu strukturnih reformi u Ukrajini. MMF je Ukrajini u utorak odobrio kreditnu tranšu stand by aranžmana u iznosu od 2,4 milijuna eura, od koje će jedan dio biti iskorišten za isplatu ruskog plina.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu