Proces prodaje prehrambeno-prerađivačke tvrtke Mercator-Emba nedavno je započeo ili će uskoro krenuti, neslužbeno doznaje ljubljanski Dnevnik.
Direktno upravljanje Mercator-Embom, koja je u 100-postotnom vlasništvu Mercatora, početkom 2023. godine prešlo je na Fortenovu, na koju su prije nekoliko godina u prisilnoj nagodbi vjerovnika prenesena vlasništva mnogih solventnih tvrtki propalog Agrokora, a na kraju i Mercatora.
O svemu se odlučuje u Zagrebu
U Zagrebu, gdje je sjedište Fortenove, odnedavno je koncentrirana nabava za Mercator i hrvatski trgovački lanac Konzum, koji je također u vlasništvu Fortenove. Prema informacijama Dnevnika, sve ključne odluke Mercatora, uključujući financijske i investicijske, donose se u glavnom gradu Hrvatske.
Prema podacima s web stranice Fortenove, kupci prepoznaju Mercator – Embu kao izvrsnog proizvođača instant-proizvoda od kakaa i desertnih preljeva. Mercator – Emba uspješno izvozi na 25 tržišta i većinu svojeg prihoda od prodaje, čak 86%, ostvaruje na inozemnim tržištima.
Mercator-Emba je u 2023. ostvario 24,4 milijuna eura prihoda od prodaje, uz neto dobit od 2,2 milijuna eura. Lani su planirali povećati prihode za 1,2 milijuna eura. I ovu priču valja sagledavati u širem kontekstu refinanciranja obveza Fortenova grupe. Iz Fortenove su prošloga tjedna demantirali razgovore o prodaji Mercatora CVC Capital Partnersu.
Međutim, uz opovrgavanje navedenih spekulacija iz uprave Fortenove na čelu s glavnim izvršnim direktorom Fabrisom Peruškom podcrtavaju kako je kompanija “uz intenzivne aktivnosti vezane uz novo refinanciranje u ovom trenutku izrazito usmjerena na operativno jačanje svih biznisa i podizanje njihove profitabilnosti”, pisao je prošloga tjedna Poslovni dnevnik.
Prilično je logično što u Fortenova grupi naglašavaju da im je trenutačno u najužem fokusu novo refinanciranje 1,22 milijarde eura duga u okviru aranžmana s američkom investicijskom grupacijom HPS Partners koji je potkraj prošle godine produljen do kraja prvog kvartala 2026. godine.
Nakon što je krajem siječnja i formalno zaključena 333 milijuna vrijedna prodaja poljoprivrednog segmenta poslovanja Fortenove Podravci i time omogućeno značajno smanjenje duga grupe, stvorene su pretpostavke za daljnje korake u nastojanju da se izrazito nepovoljan aranžman s HPS-om riješi čim je prije moguće, u skladu s ugovorom predviđenim opcijama isplate prije krajnjega roka.
Vlasnička pitanja
Uz utržak od prodaje agrobiznisa, kao i druge aktivnosti u smjeru troškovne racionalizacije, ali i efekte u međuvremenu odrađenog pripajanja Fortenova grupi tvrtke Enna Agro kao još jednoj od tvrtki u vlasništvu većinskog dioničara Fortenove Pavla Vujnovca, ocjenjuje se da su pokazatelji zaduženosti Fortenove svedeni u okvire predviđene aranžmanom s HPS-om (2,8x operativna dobit EBITDA).
Time se ujedno otvara i put za zatvaranje tog financiranja i ishođenje kreditnog rejtinga koji bi kompaniji omogućio financiranje po “normalnim” tržišnim uvjetima i učinio je “bankabilnom”. Računa se da bi se novo refinanciranje moglo riješiti do ljeta, a među domaćim investicijskim bankarima procjenjuje se da bi CVC Capital mogao biti dio tog plana.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu