U svakodnevnom životu koristimo mnoge proizvode za osobnu njegu, od kojih mnogi nisu zdravi, a mi ih ipak imamo u kupaonici. Prema Američkoj radnoj grupi za životnu sredinu, koja se također bavi istraživanjem toksičnih kemikalija i zagađenja vode za piće, prosječna žena je izložena 168 kemikalija dnevno samo iz svoje kozmetike i proizvoda za osobnu njegu.
Ekspertica, dr. Vivijan Chen, koja se bavi toksičnim kemikalijama, kaže da u njenoj kupaonici nećete naći neke proizvode koje inače nalazite u kupaonicama, upravo zato što su opasni po ljudski organizam.
Koje proizvode treba izbjegavati?
Konvencionalni parfemi
Mirisi često sadrže ftalate kemikalije, koje su povezane s poremećajem hormona, efektima na težinu, regulacijom šećera u krvi, zdravljem štitne žlijee, plodnošću i još mnogo toga.
U stvari, bilo što s terminom “miris” na listi sastojaka zahtjeva dalje istraživanje i dodatna pitanja, piše City magazine.
Pjenasti proizvodi za tuširanje
Za pjenušave kupke su potrebni sastojci kao što je natrij lauril sulfat (SLS), koji mogu poremetiti kožnu barijeru i izazvati iritaciju i alergijske reakcije kod nekih ljudi. Kaže se da njegov sestrinski spoj, natrij lauril eter sulfat (SLES), izaziva manje iritacije.

Foto: Pixabay
Uz spomenute mirise, pjenasti proizvodi su puni polietilen glikola, pa stručnjak preporučuje da umjesto njih isprobate kupke s epsom soli. Za ugodan miris koristite prirodna eterična ulja.
Konac za zube koji sadrži PFAS (perfluoroalkil i polifluoroalkilne supstance)
Jeste li znali da zubni konac često sadrži štetne PFAS kemikalije koje su otporne na razgradnju u životnoj sredini i također zagađuju vodu i zemljište?

Foto: Pixabay
Ne treba zanemariti čišćenje koncem, već koristite brendove koji na deklaraciji navode da proizvod ne sadrži ove kemikalije.
Voda za ispiranje usta
Mikrobiom u ustima igra važnu ulogu u zdravlju zuba i desni, ali ga većina vodica za ispiranje usta uništava. Zamislite vodicu za ispiranje usta kao neprikladno propisan antibiotik koji istovremeno ubija loše i dobre bakterije. Ponekad su antibiotici neophodni i spasonosni, ali ne za svakodnevnu upotrebu i bez dobrog razloga.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Izazivaju rak od čega se umire i to treba pisati jer kad napišeš poremećaj hotmona i sl onda te 99% čitatelja ne razumije.
Uključite se u raspravu