Tko su najmoćniji ljudi u svijetu nogometa? Ne mislimo isključivo na osobnu financijsku moć, već na utjecaj na tokove desetaka milijardi eura godišnje.
Specijalizirani britanski magazin za sportski biznis SportsPro sastavio je ljestvicu 50 nogometnih moćnika u svjetskim razmjerima, a na vrhu je predsjednik FIFA-e, svjetske nogometne organizacije, Švicarac Joseph “Sepp” Blatter. Među najjačih pedeset je i Blatterov nećak Philippe, koji vodi marketinšku i medijsku agenciju Infront, vlasnika televizijskih prava za talijansko prvenstvo. Blatter je za kormilom FIFA-e već 12 godina i nezaobilazan je u donošenju odluka koje se tiču dodjele organizacije najtjecanja zemljama, no njegovi su stavovi u opreci s ciljevima nogometnih vlasnika velikih klubova. Dok zapadnoeuropski klubovi rade na koncentraciji najboljih igrača u svojim redovima, Blatter se protivi odljevu kvalitetnih nogometaša iz stotine siromašnijih zemalja. Na ratnoj je nozi s moćnim klubovima i europski nogometni gazda, Francuz Michel Platini, koji se otkad je došao na vlast u UEFA 2007. sukobljava s elitom da bi dao i malim nacijama dio financijskog kolača od natjecanja kao što su Liga prvaka, Europska liga i Europsko prvenstvo. Između dvojice čelnika nogometnih organizacije smješten je Španjolac Florentino Perez. Ovaj je ekstremno bogati građevinar dvaput uveo revoluciju u nogometno tržište, stvarajući obarajući rekorde u iznosima transfera i uzrokujući porast cijena nogometaša.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu