Sindikati traže od Vlade da uvede skraćeno radno vrijeme kako bi se spasila radna mjesta

Autor: Poslovni.hr/Hina , 03. travanj 2020. u 13:59
Foto: Matija Habljak/PIXSELL

SURE je hitno potreban kako bi se spriječila masovna nezaposlenost, pad prihoda radnika i recesija, zaključuju u SSSH-u.

Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) pozvao je u petak Vladu da iskoristi instrument skraćivanja radnog vremena, koji je pokrenula Europska komisija, i nacionalnim propisima zaštiti radnike i pomogne poslodavce da premoste krizu bez otpuštanja.

Prijedlog modela skraćenja radnog vremena Europske komisije, naziva “SURE”, vrijedan 100 milijardi eura, o kojem bi se trebalo odlučivati na sastanku planiranom za sljedeći tjedan, sadrži kratkoročne mjere usmjerene na očuvanje radnih mjesta i plaća radnika tijekom krize uzrokovne koronavirusom.

Pridružujući se pozivu Europske konfederacije sindikata (ETUC), upućenom ministrima financija država članica Europske unije i Vijeću, SSSH je zatražio od Vlade da podrži inicijativu i donose nacionalne propise kojima će se zaštiti radnike javnim sredstvima i tako pomoći poslodavcima da premoste krizu, bez otpuštanja i snižavanja plaća radnika.

Europski sindikalni pokret je, navodi SSSH, izrazio zadovoljstvo što je EK uvažila sindikalne zahtjeve i brzo usvojila mjere za zaštitu nezaposlenih, te mjere podrške modelu skraćenja radnog vremena.

SURE je hitno potreban kako bi se spriječila masovna nezaposlenost, pad prihoda radnika i recesija, zaključuju u SSSH-u.

Predsjednik sindikalne središnjice Mladen Novosel poručio je da Hrvatska treba takav zakon i da će se SSSH boriti da se tu inicijativu iskoristi za njegovu razradu i usvajanje.

Glavni tajnik ETUC-a Luca Visentini upozorio je da “ambiciozne mjere” ne mogu čekati dok se svakodnevno gase brojna radna mjesta.

“Važno je da sve zemlje članice uspostave skraćeno radno vrijeme ili slične sustave uz potporu instrumenta SURE i da te mjere pokrivaju sve radnike i tvrtke, uz uključivanje socijalnih partnera u oblikovanje i provedbu”, rekao je Luca Visentini.

ETUC je pozvao i države članice EU da brzo stave na raspolaganje Europskoj komisiji potrebna jamstva kako bi mjera bila operativna što prije.

Komentari (1)
Pogledajte sve

2 radnika na pola radnog vremena su jeftinija od jednog na puno radno vrijeme. 4 na 6 sati umjesto 3 na 8 za isti ukupni netto koštaju manje, ili za isti ukupni brutto ukupni neto je parsto kuna veći. Dakle sa stanovišta radnika za ca. 1000 kuna manje 1 ipo sat sata manje (pauza za ručak 45 minuta), veća zaposlenost i vjerojatno veća produktivnost. Ovo bi povećalo zaposlenost i produktivnost u proizvodnim, trgovačkim i ugostiteljskom sektoru. Osim na moru, gdje smještaj košta. Manje bolovanja itd. a u slučaju manjka radnika lako produžiti radno vrijeme dobrovoljcima..

 

gore nabrojano je light varijanta. u slučaju heavy duty varijante- 4 sata s 15 minuta (ili bez) pauze  2 od 3500 kuna umjesto jednog sa 6200.. no ovo je mnogo manje praktično.. možda je neki optimum 3 radna dana od 7-8 sati.. ovisno o sektoru.. idealno za drugi dohodak u obitelji.

 

Jedino što potencijalno koči ovakav razvoj situacije su neoporezive isplate za gablec (nezaposleni ne moraju jesti?), 13 plaća itd. ali to ionako isplaćuju samo ovi koji daju dobre plaće..

New Report

Close