Evo što radi čak 89% investitora prilikom investiranja, ignoriranje obveza prijeti novčanim kaznama

Autor: Native tim PD
19. svibanj 2025. u 11:35
Podijeli članak —
"Važno je napomenuti da s platformom nije ispunjen samo cilj kreiranja izvještaja, jer je upravljanje održivošću kontinuiran strateški proces", objašnjava Nenad Kovačić, ESG konzultant iz tvrtke Koios/Press photo

Iako je ESG izvješće regulatorna obveza, mnoge tvrtke nemaju potrebna znanja ni resurse za njegovu izradu, pa se – kako bi izbjegli kazne i uštedjeli vrijeme – okreću digitalnim alatima. Što mora znati svaki obveznik kreiranja izvješća o održivosti otkriva Nenad Kovačić, ESG konzultant iz tvrtke Koios.

Održivo poslovanje odavno više nije samo stvar imidža ili nešto što lijepo zvuči “na papiru”, već važna strategija odgovornog poslovanja. Prema istraživanju, čak 89% investitora prilikom investiranja procjenjuje ESG faktore, tj. što tvrtka radi po pitanju okoliša, odnosa prema zaposlenicima, kupcima i zajednici gdje posluje te načinu upravljanja. Održivost je i regulatorna obveza, jer mnoge tvrtke u EU, pa i u Hrvatskoj, već su obveznici kreiranja izvještaja o održivosti, dok će druge to morati učiniti sljedeće godine, tj. s podacima za financijsku 2025.-u.

Istraživanja kažu da tri od četiri člana uprava smatraju da njihova organizacija ima problem s ručnim upravljanjem podacima, a njih sedam od 10 problem s konsolidiranjem tih podataka. Pored činjenice da velik dio podataka nije obuhvaćen drugim vidovima izvještavanja pa je za njihovo prikupljanje potrebno uspostaviti nove procese i resurse, popriličan su izazov i podaci ostalih sudionika u lancu vrijednosti poduzeća poput dobavljača, distributera pa i samih kupaca. Koji su aspekti održivosti, uopće, značajni za konkretno poduzeće; jesu li procesi u skladu s ESRS standardima; kakva je suradnja među odjelima u tom smislu…, sve su to pitanja na koje tvrtke traže odgovore. Također, ESRS zahtijeva da se izvještaji podnose u XBRL formatu, elektroničkom formatu koji koristi oznake kako bi podaci bili strojno čitljivi – za tvrtke s digitalnim izazovima ili bez stručne pomoći, i ta je prilagodba zahtjevna.

Istraživanja kažu da tri od četiri člana uprava smatraju da njihova organizacija ima problem s ručnim upravljanjem podacima, a njih sedam od 10 problem s konsolidiranjem tih podataka.

Glavni razlog problema s kreiranjem ESG izvješća je nedostatak vremena i resursa za formiranje ESG timova i prikupljanje velike količine podataka na jednom mjestu, a tu je i nepoznavanje zakonske regulative. Kako su rokovi kratki, a predviđene kazne stroge, sve više tvrtki okreće se softverskim rješenjima temeljenima na AI-u.

Simple ESRS – beskompromisna kvaliteta

Tvrtka Koios, koja više od 20 godina pomaže najvećim hrvatskim poduzećima organizirati podatke i automatizirati regulatorno izvještavanje i koja se sasvim sigurno može smatrati liderom u Hrvatskoj, razvila je jednostavnu i sveobuhvatnu platformu za izradu izvještaja o održivosti, Simple ESRS, koja vodi korisnika kroz sve korake nužne za kreiranje izvještaja, bez obzira na veličinu poduzeća ili branšu. Riječ je o višekorisničkoj online platformi, gdje tvrtka ima svoje vlastito sučelje sa svim informacijama o napretku u procesu izvještavanja. Proces se može delegirati, ali i pratiti napredak na više razina, pa tako svaka osoba ili odjel može imati svoje korisničke podatke za pristup kako bi se znalo što je čija odgovornost i pratio napredak u radu. U tvrtki Koios kažu kako su vrlo zadovoljni interesom dosadašnjih i budućih obveznika podnošenja ESG izvještaja o održivosti za platformom.

“Veliki interes postojećih obveznika koji su završili proces izvještavanja za financijsku 2024. godinu zasnovan je na tome da su se prvo odlučili raditi izvještaj “ručno”, bez sustava koji bi integrirao sve podatke na jednom mjestu i generirao izvještaj. Pri tome su se susreli s problemom prikupljanja podataka u nestrukturiranim exelicama, izazovima komunikacije više odjela ili poslovnih jedinica, koja se odvijala putem e-maila. I neke velike kompanije iz regije prvo su izvještaj radile ručno te odlučile da više ne žele prolaziti isto i dovoditi u pitanje kvalitetu informacija, rokove ili potrošnju resursa. Također, dio poduzeća naveo je oslanjanje na ERP sustav kao pogrešno očekivanje da će sam proces biti automatiziran. Kada se krenulo u proces formiranja izvještaja, uočeni su nedostaci u kvaliteti podataka, jer se jednostavno neki podaci do tada nisu imali potrebu prikupljati, a izazov je bio i povezati a i strukturirati informacije u jednu koherentnu cjelinu koja čini izvještaj”, kaže Nenad Kovačić, ESG konzultant iz tvrtke Koios.

S druge strane, kontakti sa poduzećima koja imaju obavezu izvještavanja za tekuću 2025., pokazali su, dodaje ovaj stručnjak, da mnogi imaju planski pristup, pa su već počeli s pripremama i izvršili konkretne procjene. Procjena dvostruke značajnost i GAP analiza obično su prvi koraci koje poduzeća žele napraviti ove godine kako bi se bolje pripremili za objedinjavanje konačnih podataka u izvještaj.

Od nule do cjelovitog izvještaja

Kako joj i samo ime govori, platforma Simple ESRS ima ključan cilj – jednostavnost. Ona vodi poduzeća kroz proces izvještavanja “od nule” do konačnog izvještaja, pruža konzultantska tumačenja i savjete te omogućuje da se podaci unose i čuvaju na jednom mjestu. Svaki korak u procesu je objašnjen, kako bi i oni sa manje iskustva mogli razumjeti što se od njih traži i koje su implikacije na izvještavanje. Tvrtka može koristiti platformu tako da cijeli proces prolazi samostalno, u suradnji sa konzultantima ili, pak, sve prepustiti konzultantima. Odluka će, kaže Nenad Kovačić, ovisiti o kompleksnosti poslovanja, raspoloživim resursima i alatima.

Platforma Simple ESRS ima ključan cilj – jednostavnost. Ona vodi poduzeća kroz proces izvještavanja “od nule” do konačnog izvještaja, pruža konzultantska tumačenja i savjete te omogućuje da se podaci unose i čuvaju na jednom mjestu.

“Trajanje cijelog procesa ovisi o specifičnostima poduzeća, raspoloživosti podataka i korištenju alata. Dok neke tvrtke tvrde da su izvještaj napravile za četiri mjeseca, druge ga kreiraju tijekom cijele godine postepeno prikupljajući podatke. Ipak, važno je napomenuti da s platformom nije ispunjen samo cilj kreiranja izvještaja, jer je upravljanje održivošću kontinuiran strateški proces. Iako se možda čini kao prazna floskula, održivost je došla kao obaveza. Na poduzećima je da si olakšaju prikupljanje podataka i izradu izvještaja, kako bi imali više vremena strateški razmišljati o održivosti”, smatra ovaj stručnjak.

Cjeloviti ekološki prustup

Simple ESRS kroz procjenu dvostruke značajnosti koristi tako jednu metodologiju za identifikaciju najznačajnijih tema održivosti za poduzeće, ali i uključuje i druge relevantne dionike kako bi se sagledao cjelokupan utjecaj tvrtke na okolinu. Proces procjene dvostruke značajnosti pokazao se najinteresantniji tvrtkama s velikim vrijednosnim lancem i povezanošću s lokalnim zajednicama. Proizvodne tvrtke, pak, često se fokusiraju na detalje CO2 kalkulatora, jednog od uključenih modula platforme Simple ESRS, odnosno mogućnosti izračuna ugljičnog otiska za pojedine proizvodne pogone i prilagodbe faktora emisija specifičnim standardima. Također, za pojedine klijente moguće je napraviti i prijedloge prilagodbe kako bi se njihove potrebe pretvorile u platformu.

S obzirom na složenost zahtjeva ESRS standarda i izazove u prikupljanju i obradi podataka, tvrtkama je nužna pouzdana tehnološka podrška koju su u Koios platformi već prepoznali ključni “igrači” svjesni da bi ih ignoriranje obveza “koštalo” novčanih kazni, gubitka povjerenja investitora i reputacije te, dakako, otežanog poslovanja na EU tržištu.

* Sadržaj omogućio Koios

Autor: Native tim PD
19. svibanj 2025. u 11:35
Podijeli članak —

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close