Epidemiologinja Šikić poslala važne poruke onima koji se s odmora vraćaju u Zagreb

Autor: Poslovni.hr , 12. kolovoz 2020. u 09:12
Foto: Matija Habljak/PIXSELL

U Zagrebu već nekoliko dana slušamo o porastu broja povratnika s godišnjeg koji su zaraženi, a metropola je zapravo još uvijek prazna, velik broj povratnika tek se očekuje.

Zadnjih nekoliko dana u Zagrebu se bilježi porast zaraženih koronavirusom, među kojima su pretežno ljudi koji se vraćaju s godišnjih odmora.

Epidemiologinja Sandra Šikić iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” govorila je u Dnevniku Nove TV o tome može li glavni grad postati novo žarište korone u državi.

U Zagrebu već nekoliko dana slušamo o porastu broja povratnika s godišnjeg koji su zaraženi, a metropola je zapravo još uvijek prazna, velik broj povratnika tek se očekuje.

O ovoj je temi sa Sandrom Šikić u Dnevniku Nove TV razgovarala reporterka Martina Bolšec Oblak. Šikić je potvrdila kako je u zadnje vrijeme najveći broj novooboljelih među onima koji su se vratili s godišnjeg odmora te kazala kako se može očekivati i daljnji porast tog broja jer se još nisu svi vratili.

Istaknula je kako se ne može reći da je Zagreb postao novo žarište te da se nada da se to neće ni dogoditi jer epidemiolozi rade 24 sata na tome da ulove sve kontakte zaraženih, da se spriječi lokalna transmisija bolesti.

Poslala je i nekoliko važnih poruka građanima: “Oni građani koji se vraćaju s godišnjih odmora, a bili su na nekim masovnim okupljanjima, trebali bi izbjegavati kontakte s ukućanima starije dobi i kroničnim bolesnicima. Nadalje, ako osjete makar i blage simptome – povišena temperatura, gubitak osjeta njuha, okusa i mirisa, kašalj, curenje nosa – svakako se trebaju javiti svom liječniku, koji će ih uputiti na testiranje.

Nadalje, oni koji nemaju nikakve simptome, a znaju da su bili u kontaktu sa zaraženom osobom, također se moraju obavezno javiti svojem liječniku, koji će dalje kontaktirati epidemiologe.”

Otkrila je i da je među zaraženima više od 70 posto onih u dobi do 50 godina, a od toga je gotovo trećina mlađih od 29 godina, koji se više kreću i imaju više kontakata.

Komentirajte prvi

New Report

Close