HZZO kreće u kontrole: Na bolovanju je dnevno 47 tisuća osoba

Autor: Poslovni.hr/Hina , 04. rujan 2016. u 10:39
Foto: Thinkstock

Broj bolovanja već je u 2015. godini bitno porastao u odnosu na 2014. kao i na planiranu stopu bolovanja, a ta se tendencija nastavila i u prvih šest mjeseci ove godine.

U Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje (HZZO) najavljuju akcije kontrole bolovanja, čija je stopa u stalnom porastu posljednje dvije godine na području cijele Hrvatske.

Povećava se broj dnevno bolesnih i broj dana bolovanja, te rastu troškovi naknada za bolovanje što značajno opterećuje zdravstveni proračun, kažu u HZZO-u.  

Broj bolovanja već je u 2015. godini bitno porastao u odnosu na 2014. kao i na planiranu stopu bolovanja, a ta se tendencija nastavila i u prvih šest mjeseci ove godine. 

Tako je ukupna stopa bolovanja u 2014. godine iznosila 2,76,  u 2015. – 3,03, a u prvih šest mjeseci ove godine – 3,18. Naknade isplaćene za bolovanja u 2015. godine iznosile su 1,23 milijuna kuna, što je 119 tisuća kuna više nego 2014. 

Prosječno, ove je godine dnevno na bolovanju 46.909 osoba, što je za 6914 više nego 2014. 

Uz redovite kontrole otvorenih bolovanja u ordinacijama primarne zdravstvene zaštite, iz HZZO-a stoga poručuju da će poduzeti i izvanredne akcije te pojačati nadzor kako bi utvrdili razloge porasta stope bolovanja, te će "postupiti u skladu s utvrđenim činjenicama".

Nakon ukidanja ovlaštenih doktora HZZO-a – povećala se stopa bolovanja

Kao jedan od mogućih razloga porasta bolovanja u HZZO-u navode zakonske izmjene  iz 2013. kojima je sustav kontrole ostao bez njihovih ovlaštenih doktora. 

 Ovlašteni doktori od 2009. do srpnja 2013. kontrolirali su ordinacije obiteljskih doktora i pregledavali medicinsku dokumentaciju. Mogli su pozvati na pregled osobu na bolovanju,  kada je to bilo potrebno zbog produženja ili zaključivanja bolovanja, a obavljali su i druge potrebne poslove i konzultacije u ordinaciji izabranog doktora.

 Njihovo uvođenje, kažu u HZZO-u, pokazalo je dobre rezultate, tako da se stopa bolovanja nekoliko godina uzastopno smanjivala.

 No, po novom Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju iz 2013. izabrani je doktor jedini ovlašten za određivanje trajanja bolovanja.

 Posljedično, od početka 2015. godine stopa bolovanja počela je značajno rasti zbog čega  u HZZO-u kažu da "moraju poduzeti nove akcije kontrole".  

Komentari (4)
Pogledajte sve

U našim krajevima,međimurski ljudi rade bolesni, naročito poduzetnici i mala poduzeća, gdje nema
mogućnosti za brze zamjene …..
Mnogo puta sam poslala doma, djelatnicu , / moleći je da ode / koja je , na brzinu
pokušavala zaliječiti iznenadne bolesti….

Vrlo rijetko odlaze na bolovanja, ne sjećam se kad je netko posljednji put / preko 25 zaposlenih/
tražio bolovanje.

No, imali smo zlouporabu bolovanja od strane djelatnice iz BIH.U dogovoru s liječnikom
pisao joj je bolovanja na 42 dana na teret poslodavca, nakon čega je došla raditi par dana,
i onda opet 42 dana , i tako 6 mjeseci, dok nisam poduzela ono šo sam morala, na žalost….

U ženskim kolektivima najveći problem su bolesti male djece, gdje mama mora biti prisutna…
Ipak, kod nas to žene uhodano rješavaju…..i doista , iskreno govorim- nema iskorištavanja
poslodavaca, a sam obračun plaće prilikom bolovanja je teško svima podnositi, i svi rade
punom parom.

Hahaha lov na uhljebe i neradnike treba početi u ordinaciji!

treba ih tužit za mobbing, i to za što veću lovu.

potpuno ilegalne “kontrole” bez ikakve zakonske ili zdravorazumske osnove. Ako doktor da bolovanje, to je to- medicinsko stručno mišljenje od neutralne osobe. Dok je HZZO u očitom sukobu interesa

New Report

Close