Capak objasnio kako će se kupovati roba u trgovinama, najavio i pravila za kafiće

Autor: Poslovni.hr/Hina , 24. travanj 2020. u 08:26
Foto: Pixsell

Rekao je i kako zasad nema informacije da će presice Nacionalnog stožera za civilnu zaštitu na bilo koji način prestati.

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak u četvrtak je poručio da ćemo se zbog koronavirusa i nakon popuštanja mjera morati priviknuti na nova pravila ponašanja, u trgovinama nećemo isprobavati odjeću, a u ugostiteljskim objektima morat ćemo držati distancu.

“Sasvim sigurno vam ne bi bilo ugodno da probate neki odjevni predmet nakon što ga je probao netko drugi za kojeg ne znate je li inficiran s koronavirusom ili nije, a osim toga to je i epidemiološki neprihvatljivo. Dakle, mi moramo smisliti funkcioniranje tih trgovina na način da oni prodaju tu robu, ali da se taj rizik svede na nulu ili na blizu nuli, a to će biti moguće jedino na način da se prodaje isključivo zapakirana roba. Naravno, onda imate mogućnost da ju kod kuće probate, a nakon toga ju vratite ako vam ne odgovara ili na neki drugi način zamijenite”, objasnio je Capak večeras za RTL televiziju način kupnje odjeće u trgovinama.

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo poručio je kako nije rizik za prijenos koronavirusa kad nam priđe ugostitelj na jedan metar ili više i s nama ne komunicira duže od par sekundi dok nam ne preda što smo naručili. Zbog toga, kaže Capak, ne treba razmišljati da će u ugostiteljskim objektima biti tone pleksiglasa nego se treba naučiti živjeti i raditi na način da se održava socijalna distanca.

“Ako vam na jednu određenu udaljenost od jedan metar ili više od jedan metar dođe ugostitelj i s vama ne komunicira duže od par sekundi dok vam ne preda to što ste naručili ili što vam je namijenio to se ne smatra bliskim kontaktom i na taj način se koronavirusna infekcija ne prenosi”, rekao je Capak.

U slučaju da je netko zaražen koronavirusom i duže se boravilo u istoj prostoriji, ide se samoizolaciju bez obzira što nije bilo bliskog kontakta.

“Ovisi o tome kakva je priroda toga kontakta. Dakle, to ovisi o vještini epidemiologa na koji način će uzeti anamnezu i otkriti one koji su stvarno bili na jedan metar na duže od 15 minuta. A druga je stvar ako je to ista prostorija s više ljudi kroz neko duže vrijeme, na primjer, sat vremena, dva sata, u tom slučaju opet svi idu u samoizolaciju bez obzira jesu li bili u takvom bliskom kontaku”, objasnio je Capak.

Rekao je i kako zasad nema informacije da će presice Nacionalnog stožera za civilnu zaštitu na bilo koji način prestati. Zasad se nastavljaju svaki dan u 14 sati.

“Moram priznati da sam se na određeni način naviknuo tom načinu života, da funkcioniram samo prijepodne na poslu, a nakon toga se spremam za presicu i onda obavljamo razgovore koji su bitni za donošenje odluka i preporuka i nakon toga se ponovno vraćam na posao gdje to podijelim sa kolegama i radimo do sljedećeg dana ono što trebamo napraviti”, rekao je.

Međutim, Capak kaže i kako mu presice neće nedostajati, jer je i prije njih i ove situacije bio zadovoljan sa svojim poslom.

Komentari (6)
Pogledajte sve

cijelo ovo vrijeme se u lidlu  kupovala odjeća a po kioscima kava i kako je to utjecalo na tijek zaraze…nikako, stoga, neka capak smiri nadobudni doživljaj i prestane sr.ti , a i ovi koji se skrivaju iza njega počnu raditi svoj posao a gospodarstvo, ili radi kao u normalnim uvjetima ili ne radi nikako, nema treće,… beš ti ta i takva poluriješenja nadobudnih uhljeba koji  nastoje produžiti svojih 5 minuta slave “vrlim” umotvorinama i timebsami sebi dati neku važnost…

Mercator H   traži  plaćanje  najma  –  100%   za vrijeme trajanja  korone……………..zakupci se pitanju   tko će  Slovence  zaustaviti  u izrabljivanju   i naplati  koristi  za vrijeme prestanka rada……………..Halo,    VLADA RH ?

Naplatite im –  boravak  na friškom zraku  prilikom ulaska u RH…… i porez na kuće za odmor u RH,  po  drukčijim cijenama  , barem  trostruko  većim od prosječnog poreza .

Neka Capak objasni kako su zaklali svinju, napravili salamu i prodali mu salamu od koje si je onnapravio sendvič, da su pritom svidrzali razmak od 2 m? Po njegovom su svi od seljaka, klaonicara  kobasicara, sofera, trgovca… zavrsili na respiratoru, osim njega.

Meni se tu mnoge stvari kose sa logikom. Jutros u pekari mi ženska dala kruh i naplatila, odmah iza mene druga mušterija (pekara ima prodajni prostor od 2-3m2 tako da nikako ne možemo držati razmak), a pored pekare kafić, koji ima terasu i na njemu trebaju stolovi biti razdvojeni 2 metra, jedan poslužuje a drugi naplaćuje?

Zašto je konobar opasniji od ove moje pekarke?

Dalje, potpuno mi je apsurdno da pravila propisuje čovjek koji blage veze nema o poslovanju tih djelatnosti, već mi se čini da on to donosi onako iz glave, što mu se u tom momentu čini pametno..

Osobno, baš me briga za kafiće, ali ovo što su nabrojali nema veze jedno s drugim.

New Report

Close