ZVCV (Zvečevo d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ZVCV (Zvečevo d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

vrlo vjerojatno,kupac će ga staviti na prodaju na 125,a prodavač novi na 119….

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?

Pa dobro što je tim prodavateljima????
Misle li oni uopće prodavati dok je 0,49 booka i firma radi profit i u krizi????

26.11.2010 - Dan D

Ma cher Odette,

evo zanimljiv članak iz ovotjednog Economista. Više od špekulacija o cijenama kakaa fascinirali su me podaci o potrošnji čokolade. Sada je vrijeme da Kinezima utrapimo čokoladu s rižom.

p.s. Ispričavam se na duljini, ali (očito) zbog pretplate nisam mogao poslati samo link.

Trading cocoa
Sweet dreams
A hedge fund bets big on chocolate
Aug 5th 2010

These beans are being counted in Mayfair tooSINCE Armajaro, a London-based hedge fund, took delivery of 7% of the world’s annual cocoa-bean production last month, there have been whispers about evil speculators. Sixteen cocoa companies complained to NYSE Liffe on July 2nd that the market had been manipulated and called for more regulation. Armajaro’s retort is that its position should not influence the market’s long-term fundamentals. But that has not stopped prices surging, nor the fund’s boss, Anthony Ward, being dubbed “Chocfinger” by British tabloids.

Far less attention has been paid to the fund’s thesis. Unusually it took physical control of the 240,100 tonnes it purchased in the cocoa-futures market for just over $1 billion. The beans now lie refrigerated in warehouses in undisclosed locations across Europe. They can stay there for up to 20 years, although Armajaro hopes to have taken profits long before that.

Mr Ward reckons cocoa production in Côte d’Ivoire is slumping faster than commonly acknowledged. The West African country produces more than a third of the world’s cocoa—some 1.37m tonnes per year since 2005, according to the UN Food and Agriculture Organisation. But years of underinvestment following a civil war in 2002-04 could jeopardise this. The yields of cocoa trees drop after 30 years of production and the last planting cycle was in the 1970s, according to Sudakshina Unnikrishnan of Barclays Capital. Nestlé, a food giant, plans to spend about SFr110m ($105m) to help plant 10m new trees in the next decade. But they are likely to produce 1,500 tonnes of cocoa, a tiny fraction of the country’s output.

Cocoa production is difficult to mechanise and the peculiarities of Côte d’Ivoire mean it will be hard to ramp up activity quickly. Most trees are owned by around 900,000 smallholders who often scale back on insecticides when their costs rise, as they did in 2008. That matters because higher rainfall in recent years has increased the prevalence of “black pod”, a fungal disease which lowers cocoa yields. High taxes also put farmers off: it is estimated that about 40% of the international price of cocoa goes to the government.

The real risk for the hedge fund may be a rise in supply from elsewhere. Indonesia and Nigeria have ramped up production by several percentage points annually for the past ten years. Yields in these countries are high due to increased use of hybrid seeds, which the government promotes.

As cocoa prices have risen, more countries have been drawn in. Colombia recently announced plans to repair its flagging industry by doubling the land under cultivation. Given a lag time of four years between when a cocoa tree is planted and when it bears beans, supply could be more robust than Armajaro thinks.

At least demand is on the hedge fund’s side. Existing consumers can be relied upon to chomp chocolate and newcomers are getting a taste for it. Beijing confectioners built a 33ft (10-metre) replica of the Great Wall and the terracotta army with 80 tons of chocolate earlier this year, a sign of the country’s new-found enthusiasm for the bean. The average Chinese person is estimated to consume only 100 grams of chocolate a year—a hundredth or so of the amount devoured in northern Europe.

Avec amour,

Monsieur Swann

A koliko si ga napričao, daj skrati tekst čovo!!!
I prevedi u 3 rečenice na RVACKI.

26.11.2010 - Dan D



A valjda je svakome tko je u ovoj dionici jasno da je sve ispod P/S = 0,5 unatoč svemu – ipak malo smiješno. Dakle minimum koji dolazi u bilo kakvo razmatranje u ozbiljnom razgovoru je cca. 325 kn po dionici (u preuzimanju: sigurno puno više).

Kolega LYNX da Alvir proda Zvečevo, sigurno bi dobio 700-800kn pod dionici.
Tako da realan target kad ekonomija procvate bi bio 1000-1200kn.
[/quote]

Kako da ne kolega Splite, jedino ako se i kupac najede tih ludih gljiva koje vi svakodnevno u zadnje vrijeme tamanite…

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]

Jučer su nam u gostima bili frendovi koji su inače rodom iz Požege i donijeli su mi Milka čokoladu i australsko vino.

Meni je nevjerojatan taj naš mentalitet. Imaš tvornicu čokolade u svom selu, a ti kupuješ Milku. Ne treba reći da je taj kraj poznat po svojim vinima.


Jučer su nam u gostima bili frendovi koji su inače rodom iz Požege i donijeli su mi Milka čokoladu i australsko vino.

Meni je nevjerojatan taj naš mentalitet. Imaš tvornicu čokolade u svom selu, a ti kupuješ Milku. Ne treba reći da je taj kraj poznat po svojim vinima.

Za ne vjerovati koliko ljudi ne cijene hrvatske proizvode a tek lokalne. Kupujmo lokalne proizvode, pomozimo susjedu, tako ćemo sami sebi pomoći!!!


Jučer su nam u gostima bili frendovi koji su inače rodom iz Požege i donijeli su mi Milka čokoladu i australsko vino.

Meni je nevjerojatan taj naš mentalitet. Imaš tvornicu čokolade u svom selu, a ti kupuješ Milku. Ne treba reći da je taj kraj poznat po svojim vinima.

odom sam i ja pričao da je naš mentalitet takav da volimo kupovati strano. Danas u plodinama kupio 2 milke i 2 kraša, mislio sam i zvečevo, baš da probam osjetit neku razliku, al nažalost ne drže


Jučer su nam u gostima bili frendovi koji su inače rodom iz Požege i donijeli su mi Milka čokoladu i australsko vino.

Meni je nevjerojatan taj naš mentalitet. Imaš tvornicu čokolade u svom selu, a ti kupuješ Milku. Ne treba reći da je taj kraj poznat po svojim vinima.


To se zove malograđanština, pri čemu malo- ne znači "mali grad" [lol]

Naime baš sam nedavno bio u Humu, i tako lijepo klopao u Humskoj konobi, a gdje za razliku od turističkih mjesta na obali, u svom jelovniku nemaju ništa osim domaće autohotne proizvode što se tiče hrane (jedino piti možeš što god hoćeš).

E tako se to radi!, pa očito da iako "najmanji grad na svijetu", sa svega 17 stanovnika, i činjenicom da administrativno zapravo danas i nije grad nego pripada Gradu Buzetu, tamo manje malograđanštine nego u i u nekim 1000 i više puta većim hrvatskim gradovima 😛

Tuđe treba poštovati, ali i svoje cijeniti. Naši ljudi jako slabo cijene uspijehe svog lokalnog gospodarstva, dok s druge strane neke apstraktnije stvari dižu u nebesa kao da ništa na svijetu nije ravno hrvatskom.
Jako čudan odnos, koji možda baš govori neke ključne stvari o našem mentalitetu, shvaćanju uloge gospodarstva/"stvaranja vrijednosti"…

Nema ih u Plodinama? Hm, ne služi im baš na čast što ih nema u drugom po veličini trgovačkom lancu.


@Split
: Čisto sumljam da kupuješ ZVCV, prije bi rekla da si na prodaji. Zašto bi inače hvalio firmu i u istoj rečenici se pitao zašto ti ne prodaju. Kao firma je super, prodajte mi je jeftinije. Di si ti logiku učio?

Jel ima netko službenu informaciju o tome kakav je prijedlog o raspoređivanju dobiti iz 2009???
Skupština je za 10-ak dana, nije valjda da nikog ne zanima?! Ili svi očekujemo 0 pa nas baš briga.

Pa, meni uopće nije niti palo na pamet da bi moglo biti različito od 0? ::P

New Report

Close